Понедельник, 29 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Перспективи розвитку нашої держави

Перспективи розвитку нашої держави


Віце-прем’єр-міністр (2005) Роман Безсмертний, перебуваючи у вересні в Чернігові, провів зустріч-дискусію «Якої ми хочемо України».

Політик охарактеризував ключові домінанти нинішньої української політики, стисло проаналізував проблеми, з якими стикається нині суспільство та висловив своє бачення перспектив розвитку нашої держави і роль в цьому відповідних інституцій.

Проводити децентралізацію без внесення змін

до Конституції та інших законів неприпустимо

Роман Безсмертний у свій час був один з ініціаторів впровадження децентралізації в Україні. А тому, звісно, журналісти цікавилися думкою політика щодо «правильності» чи «неправильності» реалізації цих процесів: чи є ефективність передачі значних повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування та чи  стала ближчою до людей місцева влада?

Як зазначив Роман Безсмертний, децентралізація здійснюється абсолютно не так, як вона задумувалася. До того ж, її реалізація відбувається з грубими помилками, яка шкодить як самій ідеї, так і держави в цілому.

 «Я сприймаю децентралізацію як вимушений експеримент, який знаходиться поза правовим полем, в якому допущено ряд помилок. Проводити такі речі без внесення змін до Конституції, до законів про місцеве самоврядування, про державні адміністрації, до Бюджетного кодексу – неприпустимо», — підкреслив Роман Безсмертний. 

На його думку, зараз лише 34% створених об’єднаних територіальних громад хоч якось можуть функціонувати, а інші ледь жевріють через жалюгідне існування.

Окрім того, як зазначив політик, через таку недолугу політику, неправильні механізми, людей позбавляють права на представницький мандат, а цього за жодних умов не слід робити.

«Зробили так, що в селі нема депутата, є староста. Навіть в старій імперській системі на 10 хат був один виборний. Нехай на 100 хат, але хай буде, щоб хоч хтось міг «гавкнуть» про яму на дорозі чи зруйнований місточок. Ви можете зменшити парламент, бо це держава, її інтереси. На біса там скорочувати представницький мандат?», — акцентував він. 

При цьому політик зауважив. що уряд пішов хибним шляхом і «змішав бюджетно-фінансові питання і систему управління».

Він розповів, як пропонував нинішньому профільному віце-прем’єру зробити «усі райони самоврядними і прибрати звідти державні адміністрації». Та влада «чомусь» не дослухалась до цих «правильних», на думку Безсмертного, рекомендацій.

«Ці речі сумістили і допустили масу помилок. Тому необхідно обережно, не ламаючи дров, все зроблене прискіпливо проаналізувати і виправити ситуацію. Бо зараз 66% новостворених громад не подають ознак життя», — зазначив він.

Також Роман Безсмертний зробив акцент на «нерозривності» окремих напрямків, котрі так чи інакше тісно охоплюються з децентралізаційними процесами. Це стосується, насамперед, і земельної реформи, без урахування якої децентралізація буде зводитися нанівець.

 «Якщо ми зробимо ставку на велике землеволодіння – поставте хрест на тому, що називається село, малі міста і т.д. Ні в якому разі не можна допустити і монополізації в межах однієї адміністративної одиниці одного власника, бо теж наробимо біди. Земельна реформа буде впливати на дуже багато речей. Не треба забувати про це», — сказав він.

Як уникнути дефолту

Уникнути технічного дефолту наступного року можна при дотриманні певних умов. На цьому наголосив Роман Безсмертний. Основними аксіомами цього в даний час є: відмова Уряду від політичних перегонів та необхідність надання пропозиції Міжнародному валютному фонду варіантів по реструктуризації накопичених боргів.

«Ми великі боржники МВФ. Проте не пропонуємо спосіб розв’язання цієї проблеми. Не вони ініціюють підвищення тарифів, це українська сторона каже, що є такий варіант», — зазначив політик.

На аргументацію щодо відмови Білорусі від фінансової допомоги Міжнародного валютного фонду, Безсмертний влучно відповів, що ця сусідня з нами держава майже в таких умовах, за винятком деяких відмінностей: «Білорусь – на гачку у Росії, ми – на гачку у МВФ».

Важливими кроками у мінімізації небезпечних для економіки країни шляхів, є, на думку Романа Безсмертного, напрямки, при втіленні яких можна значно поліпшити ситуацію. Насамперед, держава має замінити споживання газу або здешевити його, а, по-друге, ретельно думати над розв’язанням питання щодо боргів перед МВФ.

«Давно було зрозуміло, що 2019-й – рік пікових навантажень з точки зору обслуговування боргів. Але в цьому відношенні ні минулого, ні цього року нічого не робилося. Поки на економічні речі будемо відповідати політичною мовою, не зможемо сформувати адекватну відповідь. Це загалом проблема влади: грім грянув – перехрестилися», – звернув увагу політик.

Це не означає, що Україна повинна розірвати будь-які стосунки з МВФ. Навпаки, вона мусить співпрацювати, бо для нашої держави він як «зелене світло». Проте отримані кошти не варто проїдати, а направляти на розвиток, «за винятком цільових позик для бюджетної стабілізації або на покриття дефіциту».

«Наполягаю, що зараз є можливість вести діалог з МВФ. Питання не є остаточно закритим і одноваріантним. Я побажав би уряду налагоджувати ці стосунки. Не дивлячись на початок політсезону, дозволити собі відмовитись від участі у політичних перегонах і почати роботу з МВФ, запропонувати варіанти реструктуризації чи списання заборгованості. Інакше я не виключаю технічного дефолту», – акцентував політик.

Сергій Вітер


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/