Четвер, 18 Червня 2026   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Заповідник «Гетьманська столиця» стане першим на Чернігівщині безбар’єрним музейним закладом

Заповідник «Гетьманська столиця» стане першим на Чернігівщині безбар’єрним музейним закладом


Національний історико-культурний заповідник «Гетьманська столиця» реалізує масштабний проект за підтримки українського культурного фонду зі створення безбар’єрного музейного середовища, покликаний зробити культурну спадщину Батурина доступною для всіх категорій відвідувачів. Після завершення робіт заповідник стане першим музейним закладом Чернігівської області, де буде впроваджено комплексну систему інклюзивного доступу до експозицій та пам’яток.

Проєкт передбачає впровадження сучасних цифрових технологій, тактильних засобів сприйняття інформації, аудіо- та відеосупроводу для людей з порушеннями зору, слуху та для маломобільних груп населення.

Одним із ключових напрямів стане створення тривимірних моделей унікальних музейних предметів. У цифровому форматі будуть відтворені ікона «Богоматір з Немовлям» XVII століття, фрагменти гармати XVII-XVIII століття, церковного дзвону XVII-XVIII століття, шаблі козацької XVII-XVIII століття, керамічної кахлі з монограмою «І», «М», «Г» з палацу гетьмана Івана Мазепи на Гончарівці початку XVIII століття, а також фрагменту кахлі з гербом Пилипа Орлика ІІ половина ХVII – початок ХVIIІ століття.

Крім того, на основі цифровізації археологічних експонатів буде створено 3D-реконструкції гармати та церковного дзвону XVII-XVIII століття. Відвідувачі зможуть ознайомитися з цифровими копіями експонатів за допомогою спеціального сенсорного столу в Музеї археології Батурина. Інформація буде доповнена аудіодискрипцією, текстами збільшеним шрифтом та відеогідом жестовою мовою.

Особливу увагу приділено забезпеченню доступності пам’яток для людей з обмеженою мобільністю. Для цього буде розроблено панорамний тур «Вчора – Батурин, сьогодні – Буча» експозицією крипти церкви Воскресіння Господнього на території Цитаделі Батуринської фортеці. Віртуальний маршрут дозволить відвідувачам ознайомитися з експозицією, яка присвячена темі тривалого насильства проти українців з боку російських режимів — від знищення Батурина у 1708 році до повномасштабного вторгнення 2022 року, до якої обмежений доступ для осіб з порушеннями опорнорухового апарату через наявність гвинтових сходів. Тур супроводжуватиметься аудіодискрипцією та відеогідом жестовою мовою.

Важливою складовою проєкту стане виготовлення 24 тактильних картин музейних предметів у форматі 2D. Вони будуть оснащені інформаційними табличками шрифтом Брайля та текстами збільшеною кирилицею. Тактильні експонати розмістять у Цитаделі Батуринської фортеці, Палаці гетьмана Кирила Розумовського, Будинку Генерального суду (будинку Кочубея) XVII–XVIII століть та Воскресенській церкві – усипальниці гетьмана Кирила Розумовського.

Для основних музейних об’єктів також буде створено аудіодискрипції та тексти для відеогідів жестовою мовою. Нові інклюзивні екскурсійні матеріали охоплять експозиції Цитаделі Батуринської фортеці, Музею археології Батурина, Будинку Генерального суду, Палацу Кирила Розумовського та Воскресенської церкви – усипальниці гетьмана Кирила Розумовського.

Орієнтуватися на території музейних комплексів допомагатимуть мнемосхеми зі спеціальними інформаційними тумбами. Їх встановлять біля основних експозиційних об’єктів заповідника.

Для забезпечення комфортного ознайомлення з тактильними експонатами заповідник придбає меблеві комплекти. Також буде встановлено монітори для трансляції відеогідів жестовою мовою, аудіодискрипційних матеріалів та віртуального туру.

Усі створені аудіогіди, відеогіди та цифрові тури будуть доступні не лише під час відвідування музеїв, а й дистанційно. Їх розмістять на платформі IZI. Travel закладу, офіційному сайті НІКЗ «Гетьманська столиця» та YouTube-каналі заповідника, що дозволить ознайомлюватися з культурною спадщиною Батурина з будь-якої точки світу.

Реалізація проєкту стане важливим кроком у розвитку безбар’єрного культурного простору Чернігівщини та сприятиме забезпеченню рівного доступу до історико-культурної спадщини для всіх відвідувачів незалежно від їхніх фізичних можливостей.

Фахівці 3dcom.lab, які здійснюють оцифрування археологічних експонатів, їх реконструкції, розробку відео туру.


Фахівці ГО Сурдо Школа, які створюють відеогіди жестовою мовою

Марина Хармак, завідувачка відділу історії Гетьманства Національного заповідника «Гетьманська столиця»

Головна світлина: Фахівці Ресурсного центру «Безбарєрна Україна», які створюють 2D картини, мнемосхеми експозиційних залів, аудіодискрипційні тексти екскурсій.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

© 2026 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/