Вторник, 23 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
31-а річниця Всеукраїнського референдуму про незалежність України

31-а річниця Всеукраїнського референдуму про незалежність України


Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року — загальнонаціональний референдум на території колишньої УРСР щодо проголошення незалежності України. На нього було винесено питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Акт був ухвалений Верховною Радою 24 серпня 1991 року і тоді ж Рада ухвалила постанову про необхідність затвердження його Всеукраїнським референдумом.

Громадяни України висловили на референдумі повну підтримку незалежності. У голосуванні взяли участь 31891742 особи – 84,18 % населення України. З них 90,32 % проголосували «За». Незалежність більшістю голосів громадян підтримали ВСІ без винятку регіони України, всі 27 адміністративних одиниць: 24 області, включаючи Донбас, тобто Донецьку і Луганську області, а також Автономна республіка Крим та міста зі всеукраїнським статусом – Київ і Севастополь.
Підсумки референдуму стали остаточним фактором для юридичної ліквідації Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Це було зроблено 8 грудня 1991 року при підписанні в Білорусі Біловезьких угод главами України, Росії і Білорусі, держав – свого часу засновників СРСР. Цими угодами було встановлено, що СРСР припиняє своє існування і на його території утворюються з колишніх республік незалежні держави.

Перші президентські вибори

Одночасно з референдумом пройшли перші в історії незалежної держави України вибори президента. Балотувался 6 кандидоатиів. Уже в першому турі переміг Леонід Кравчук, Голова Верховної Ради, котрий балотувався як самовисуванець., він набрав 61,59 % голосів. Другим став кандидат Народного Руху України В`ячеслав Чорновіл – 23,27 %. Третім – кандидат Української республіканської партії Левко Лук`яненко – 4,49 % голосів.

* * *

Вітання всім читачам, громадянам, співвітчизникам з нашим великим святом – річницею Всеукраїнського референдуму про незалежність!
А тепер про дещо інше. Ось одна з двох найбільших за тиражем газет області (другу таку ще не бачив). Сьогоднішня, в день свята. Ось ще одна обласна тиражна газета за сьогодні, 1 грудня. В обох газетах по 12 сторінок. В обох газетах, на 24 сторінки, ЖОДНОЇ публікації, ЖОДНОГО рядка і слова про сьогоднішню дату – річницю Всеукраїнського референдуму про незалежність. ЖОДНОГО! Нормально?
У нас є ще з пів десятка обласних газет, є понад 20 районних. Але великі сумніви, що там у сьогоднішніх номерах щось краще в цьому сенсі. Скоріше, подібне.
Звичайно, газети ще кілька років тому законом парламенту нарешті роздержавлені, тобто перестали бути виданнями органів влади. Зроблено так, як є в усіх демократичних державах. І журналістам, газетам уже ніхто не може давати вказівки щодо публікацій. Бо газети є виданнями самих журналістів, тобто редакцій. І це кращий варіант роздержавлення, дійсно незалежної преси.
Але невже наші журналісти, редакції отак «роздержавилися» від власної держави, «незалежні» уже і від святкування незалежності?
А ми тоді хочемо, щоб у нас була міцна, демократична, незалежна держава. Хочемо, щоб не було тих трагедій, які спіткали нас.
Нещасне суспільство, в тому числі з його ура-супер-патріотами. Цим, правда, уже й друкувати щось ніде, самі ж розвалили власну пресу. Сумно…
Петро Антоненко


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/