Пятница, 22 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Як пережити хіміотерапію

Як пережити хіміотерапію


Лікарі стверджують, що застосування хіміотерапії без негативних наслідків для організму онкохворої людини, не відбувається. Чи можна мінімізувати такі процеси?

Про це розповідає лікар-гематолог Чернігівського онкологічного диспансеру Оксана Михайлівна Циган.

Оксана Циган

Хіміотерапія – це особливий метод лікування онкологічних захворювань за допомогою спеціальних ліків, що пригнічують ріст пухлинних клітин. Ускладнення хіміотерапії (небажані побічні дії цитостатичних препаратів) виникають часто, але у більшості випадків короткочасні та незначно виражені.

Найбільш часті ускладнення:

Нудота – є одним з найчастішим ускладнень після хіміотерапії. Ступінь та тривалість нудоти залежать від препаратів які вводять, дози та режиму їх введення. Сучасні протиблювотні препарати, якими супроводжують лікування, дозволяють більшості хворих не відчувати погіршення самопочуття. Необхідно пам’ятати, що нудота та блювання, навіть, якщо вони виникли, тимчасові.

Що необхідно робити під час застосування хіміотерапії.

  • Їжа повинна бути помірно теплою, м’якою, без різкого запаху.
  • Уникати надмірно солодкої, солоної, гострої та жирної їжі.
  • Уникати різких запахів.
  • Рекомендуються прохолодні освітлені фруктові соки без цукру. Не пити газованих напоїв.
  • Інколи можливо посмоктати кусочок лимона або льоду.

Випадіння волосся (алопеція) розвивається не у всіх пацієнтів. Ступінь випадіння волосся може бути різноманітним – від легкого стоншування волосся до їх повного випадіння. Після закінчення хіміотерапії волосся відростає заново.

Стоматит – запалення слизової оболонки порожнини рота. При цьому з’являються почервоніння, набряк, болючість, інколи виразки в роті на губах. Ще до початку хіміотерапії необхідно відвідати стоматолога, просанувати порожнину рота.

При появі стоматиту: миттєво повідомте про це своєму лікарю, у якого лікуєтеся, він призначить вам необхідне лікування.

  • Зуби потрібно чистити лише м’якою щіткою, не травмуючи ясна.
  • Користуйтесь ополіскувачем, який рекомендований лікарем, після кожного прийому їжі.
  • Вживайте їжу лише кімнатної температури.
  • Їжа повинна бути м’якою, не подразнюючою слизові оболонки (дитяче харчування, молочні продукти, яйця, картопляне пюре, банани, печені яблука, желе).
  • Уникайте гострої, солоної, кислої, грубої їжі. Не бажано вживати томати та цитрусові.

Діарея – може виникати при дії деяких хіміопрепаратів на слизову оболонку кишківника. Повідомте про початок діареї лікарю, у якого лікуєтеся, можливо, це потребує призначення спеціальних ліків.

Запор

Інколи під час хіміотерапії може виникнути запор в наслідок обмеження рухливості та зменшення харчування. При цьому необхідно повідомити Вашого лікаря, якщо у Вас не було два чи три дні випорожнень.

Застосовувати послаблюючі препарати або клізму можна лише з дозволу лікаря.

Найсерйознішим ускладненням хіміотерапії є зниження кількості лейкоцитів (лейкоцитопенія) та тромбоцитів (тромбоцитопенія).

При лейкопенії в організмі людини зменшується кількість білих кров’яних клітин які захищають від інфекції, що може призвести до розвитку різних інфекційних ускладнень. Лікар буде регулярно контролювати Ваш аналіз крові.

  • Запобігайте контактів з людьми, що мали ознаки інфекційних ускладнень.
  • Не відвідуйте місця великого скупчення людей.
  • Запобігайте контакту з дітьми, яким нещодавно зроблено щеплення.
  • Намагайтесь запобігати випадкових побутових травм. При появі порізів користуйтесь антисептиком (наприклад, зеленкою).
  • При підвищені температури тіла до 38 або інших ознак інфекції (лихоманка, пітливість, кашель) негайно звертайтесь до «свого» лікаря.

При тромбоцитопенії порушується згортання крові, підвищується ризик кровотечі, які можуть виникнути при найменших травмах і продовжуватися достатньо довго. На тілі без видимих причин можуть з’являтись синьці, червона висипка, трапляються носові кровотечі та кровоточивість ясен, почервоніння сечі, домішки крові в калі. При появі будь-якого з цих ознак негайно звертайтесь до лікаря, у якого лікуєтеся.

Місцеві ускладнення при введені препарату розвиваються рідко. При появі болю в місці ін’єкції або по ходу вени негайно повідомте про це медичній сестрі.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/