Воскресенье, 12 мая 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Віктор Моренець досліджує факти історичної справедливості


17 лютого 2016 р. у Чернігівській обласній універсальній бібліотеці імені В. Г. Короленка історик і краєзнавець Віктор Моренець, який родом з Прилук, представив свої нові книги про Українську революцію 1917–1921 років: «Сім спогадів визвольної війни» та перший том книги «Подєбрадський полк Армії УНР» у співавторстві з Романом Ковалем.

S1680112Історик, демонструючи документи майже столітньої давнини, порівняв події, які мали місце у той час і які відбуваються нині. Тоді Росія не могла собі допустити, аби наша держава стала вільною та незалежною від Кремля, так і зараз – войовничо-загарбницькі плани реалізує на теренах України.

У книзі «Подєбрадський полк» зібрано 1000 біографій та світлин борців за Українську державу». Віктор Моренець продемонстрував присутнім низку унікальних архівних документів та світлин про діяльність Українського Вільного Університету в Празі та Української Господарської Академії в Подєбрадах (Чехословачинна). 

S1680116У книгах висвітлюється значення боротьби за визволення Української держави таких рухів, як Українські січові стрільці, Богданівський та Гордієнківський полки військ Центральної Ради, 1-а Сіра, 1-а Запорозька, 2-а Волинська, 3-а Залізна, 4-а Київська, 5-а Херсонська та 1-а Кулеметна дивізія Армії УНР, Галицька армія, Вільне козацтво, повстансько-партизанський рух, Запорозька Січ Юхима Божка, Окремий чорноморський коша військ Директорії, Легія українських націоналістів, УВО, ОУН, Карпатська Січ та дивізія «Галичина».

result_IMG_1908Головний бібліотекар відділу документів із суспільних та гуманітарних наук Валентина Куценко нагадала, що це вже не перша зустріч з Вікторем Моренцем у бібліотеці. Вона привернула увагу до книжкової виставки «За Україну, за її волю» з творами прилуцького історика, виданими раніше й подарованими головній бібліотеці Чернігівщини.

Представляючи нові видання, В. Моренець наголосив, що якби суспільство знало свою історію, насамперед про Українську революцію 1917–1921 рр. та тогочасну війну з російсько-більшовицьким загарбником, то нинішньої російської агресії могло б не бути. Саме це знання минулого ще за кілька років до 2014-го підказало йому, що напад Росії на Україну був неминучий. Ворог, його стратегія і тактика, підступність і нелюдська жорстокість, як наочно показує історія і сьогодення, ані трохи не змінився. І рецепти української перемоги залишилися ті ж самі. Головне, засвоїти уроки історії…

S1680118Віктор Моренець підкреслив, що в книзі «Сім спогадів визвольної війни» її автори, військовослужбовці Армії УНР та інших українських формувань, є уродженцями Чернігівщини або були з нею пов’язані. А в першому томі енциклопедії «Подєбрадський полк» Армії УНР», що містить 400 біографій українських вояків, які боролися за незалежність Вітчизни, кожний десятий – уродженець з Чернігівщини. Історія повторюється – наші земляки активно й героїчно воюють з сучасним російським агресором.

Інформацію про українських героїв часів Української революції дослідники знайшли у архівному фонді Української господарчої академії у місті Подєбради тодішньої Чехословаччини, де вони навчалися в еміграції в 1922–1935 рр. Ці документи зберігаються в Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України. Останні два томи енциклопедії побачить світ до кінця цього року.

S1680129Історик продемонстрував учасникам заходу чисельні документи і світлини наших земляків – борців за волю України, наочно довівши, що комуністичний режим приховав від кількох наступних поколінь цілу епоху української історії.

− Над книгою «Подєбрадський полк» я почав працювати під час Революції гідності. Вже тоді в мене було відчуття, що війна з Росією неминуча, − наголосив Віктор Моренець. − На кожній війні, як відомо, є невідомі жертви. У нас зараз декілька сотень не ідентифікованих тіл загиблих героїв, а тут, у київському архіві лежать 1200 справ людей, які загинули під час війни українського народу проти московських окупантів у 1917—1920 роках. На жаль, про цих людей ніхто нічого не знав, тому я вирішив оприлюднити історії їхньої боротьби. Українці мають знати імена героїв, які боролись за Україну. 

Людмила Линюк, заступник директора з наукової роботи Чернігівського обласного історичного музею імені Василя Тарновського, високо оцінила велику подвижницьку роботу прилуцького дослідника для відновлення нашої справжньої історії. Відмітила, що результати його наукових розвідок надзвичайно важливі також і для оновлення експозицій історичних музеїв Чернігівщини.

S1680152Від імені і за дорученням Володимира В’ятровича, голови Українського інституту національної пам’яті, представник Інституту в області Сергій Бутко подякував Віктору Моренцю за вагомий внесок у дослідженні ще маловідомих сторінок нашої непростої й героїчної історії.

Він нагадав, що 22 січня ц.р. Президент України видав указ «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917–1921 років», який дає нові можливості для інтенсифікації дослідницької та інформаційно-просвітницької роботи, увічнення пам’яті про події і постаті Української революції в кожному місті і селі.

S1680159Почесний голова Чернігівського обласного об’єднання «Просвіта» імені Тараса Шевченка, радник голови Чернігівської облдержадміністрації Василь Чепурний наголосив, що знання минулого і засвоєння уроків історії убереже нас від помилок і поразок, приведе до безумовної української перемоги. Але для цього необхідно, аби самі українці усвідомили цю величезну місію для майбутнього України.

S1680160

S1680120

result_009

S1680161

S1680133

 

Сергій Горобець. Фото та відео sknews.net


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/