Четверг, 28 марта 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Священний «Науриз» на просторах великого казахського степу

Священний «Науриз» на просторах великого казахського степу


Науриз, як священне і головне свято мусульман, відзначається протягом більш ніж п'яти тисяч років і знаменує собою початок всього — початок життя, нового року і поклоніння природі! В Азії це свято відзначається 22 березня в день весняного рівнодення, коли небесні світила — сузір'я і зірки після річного круговороту приходять на точки свого первісного перебування, тим самим починають новий шлях.

Науриз у казахського народу називають «Улистин Ули куни» («Великий день народу»), що в художньому сенсі означає відродження природи, пробудження її від сну і супроводжується багатьма звичаями і традиціями, які дотримуються казахами. У цей день прийнято називати дітей іменами, похідними від слова «Науриз», наприклад: хлопчиків — Науризбай, а дівчаток — Науризгуль.

Університет аль-Фарабі (Казахстан)

Характерною рисою казахського народу завжди була гостинність. Гостей радо зустрічали, накривали стіл, влаштовували дастархан. Дастархан займав особливе місце в прийомі гостей. Прихід гостей завжди був святом в будинку. У це свято, як правило, на дастарханом можна побачити достаток різних солодощів і прянощів: різновиди Баурсак, чак-чак, коржі, а найголовнішим частуванням на святковому столі вважається «Науриз шкірі». Величезний казан для «Науриз шкірі», де вариться весняний суп з семи компонентів (вода, м'ясо, сіль, злаки і айран), символізує єдність народу, згуртованість і дружелюбність казахського народу.

З давніх-давен, свято Науриз завжди супроводжувалось масовими веселощами, молодь збиралася у гойдалок — алтибакан, де були чутні гучні і веселі голоси молодих хлопців, які співають, танцюють і грають в різні національні ігри, як киз-куу, кокпар і ак-суек. Також організовували захоплюючі айтиса, де акини змагалися, показуючи свою майстерність в красномовності і дотепності.

Свято Науриз також активно відзначається в стінах нашого університету — Казахського національного університету імені аль-Фарабі. Щорічно всі кафедри університету піднімають красиві і святкові юрти, багато накривають столи з національними казахськими стравами, що додають священному святу особливого колориту. Протягом усього свята організовуються національні ігри та змагання студентів, які також є запорукою єдності та згуртованості молоді КазНУ імені аль-Фарабі.

За інформацією Державної служби статистики, на сьогоднішній день в Україні проживає близько 60 920 громадян Казахстану. Крім того, за неофіційними джерелами, етнічних казахів, які проживають в Україні, налічується близько 40 тисяч осіб. Казахи, які проживають в Україні, дуже люблять і цінують свою історичну батьківщину і всіма силами намагаються створити ту атмосферу національного святкування священного Науриза — приходу весни, нового життя і нових початків, що відтворюють картину свята на батьківщині. Приємно те, що український народ підтримує етнічні традиції братнього казахського народу.

Широке святкування великого весняного свята «Науриз» зближує народи світу, підтримує політично-економічні зв'язки держав, які ведуть до подальшого зміцнення літературно-культурного співробітництво між Казахстаном і Україною.

Науриз — свято єдності всіх людей на Землі і природи, свято злагоди, дружби народів, гармонії, добра і світла!

Гульнара Шаріпова,

кандидат філологічних наук, доцент Казахського національного університету імені аль-Фарабі, м.Алмати, Казахстан, спеціально для видання Біла хата


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/