Вторник, 2 июня 2020   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

«Справжній письменник не повинен нічого пояснювати у своїх творах»


Жадан1«Свобода тримається на трьох китах:

ринок, демократія, і кулі в животах.

Іноді просто на кулях в животі.

Зараз розповім як це буває в житті».

Автор цих віршів сам і розповів. Про все, чим присутні цікавилися, і про що вони не запитували.

Відомий не лише в Україні прозаїк і поет Сергій Жадан зустрівся з чернігівськими  журналістами, а потім ще мав декілька різних зустрічей у місті над Десною: зі студентами, які «допікали» літератора, з громадою міста…

Друзі прилітають в новий термінал,

Проходять контроль, декларують нал,

Знайома з банку бронює готель,

бавить, як може, дорогих гостей:

гриби на столі

й кримські кораблі:

вітає, так би мовити, на рідній землі.

Ось вони вмикають готельне тіві –

а там репортери по лікті в крові,

і якийсь сержант із геройським таблом,

застосовує лом у боротьбі зі злом.

І диктор коментує мінтовські понти,

й намагається щось в цих кишках знайти —

показує машину з мінюстівським босом

і печального Флакона з паленим баблосом.

Що тут ще скажеш? У цьому є все. Навіть, якби людина й не знала про події в Україні, картинку дійсності вимальовувала б у своїй уяві, а уява, як відомо, у кожного своя.

Так і у віршах майстра сучасного слова. Сергій Жадан у багатьох своїх творах дає читачу можливість самому розмірковувати над смисловим поняттям вкарбованого розуміння, створити свій «індивідуальний» образ, з яким, можливо, доведеться поглинути у вир почуттів, щасливих пригод, непередбачених ситуацій, критичних епізодів…

Жадан СергійЧитаєш поезію та прозові твори Сергія Жадана, і в кожному, навіть малесенькому як для читача творі, випливає на поверхню хрестоматійність життєвого простору, де ти начебто один, але в той же час – стільки всього, що можна заплутатися у тих лабіринтах невидимості й неоднозначності.

Недарма я скористався можливістю й запитав Сергія саме про це – про неоднозначність написаного у багатьох творах, а він взяв та й підтвердив мої «підозри». «Так, у мене більшість таких творів, коли я не даю читачеві якихось догм, штампів… Якби письменник все пояснював, то це були б якісь математичні формули або кросворди, де кількість літерів обов`язково повинна збігатися… Очевидно, що багато речей пишуться доволі раціонально, інтуїтивно, доволі не усвідомлено, і тому перед читачем виникає безліч інтерпретацій», − зазначив поет.

А взагалі Сергій Жадан, перебуваючи у Чернігові, презентував свою нову книгу «Життя Марії» в рамках проекту «Війна та культура: діалог ворогів», який реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Заходи організовані за підтримки Міжнародної літературної корпорації MERIDIAN CZERNOWITZ, президент якої є Святослав Померанцев, який із Сергієм приїхав цього разу до славного Чернігова. 

Щодо презентованої книги, то вона містить 80 текстів: 60 віршів самого автора і 20 перекладів поезій Чеслава Мілоша.

Як дізнається сам Сергій Жадан, нова книга про те, з чим стикається кожен:  про любов і ненависть. «Ця книжка  особлива тим, що писалась як щоденник – за доволі короткий термін. Відрізняється особливо контрастним поєднанням внутрішнього та зовнішнього, світлого та темного», − зазначив літератор.

Зустріч письменника у Чернігові була організована громадською організацією «Моє місто».

Сергій ВІТЕР


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2020 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/