Пятница, 3 июля 2020   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Спадщина Пакульських лісівників Чернігівщини


… Наприкінці ХІХ сторіччя драматичні випробування випали на долю лісівників багатьох губерній: катастрофічних масштабів набрали вирубки  лісових масивів.

Якщо загальна площа чернігівських лісів у 1865 році становила (за календарем Боде) понад 965 тисяч десятин, за обліком 1883 року — 645, то у 1893 році —  тільки 12 тисяч десятин. Великі лісові дачі залишилися лише у північній частині губернії та в ме­жиріччі Дніпра і Десни.

Адже надмірне обезліснення земель супроводжувалось ерозією грунтів, обмілінням  річок і утворенням рухомих пісків на зрубах соснових гаїв, що насувалися на орні угіддя.

Отож у 1893 році в Києві терміново зібрався УІІІ Всеросійський з’їзд  лісовласників і лісогосподарників, на якому прогресивні представники лісової галузі та громадськості  виступили за створення серед місцевого населення контингенту спеціалістів-лісівників.

Передбачалося дві ланки професійного навчання. Нижча готувала лісових кондукторів ( у сучасному вимірі — це майстри лісу), яких  набирали із селянських  дітей.  Лісничі та лісові ревізори навчалися під егідою  Санкт-Петербурзького лісового інституту і належали до вищої ланки. (Туди йшли набувати знань  юнаки із заможних та дворянських родин).

Так  1 вересня  1895 року в урочищі Ревунів Круг було організовано  Пакульську лісову школу. Тут навчалися діти з навколишніх сіл.

Газета «Губернские ведомости»  27 вересня 1898 року повідомляла: «…Орденом  св. Станислава 3-й степени награжден лесничий 1-го разряда Пакульского лесничества, заведующий низшей лесной школой  титулярный советник Федор Белентьев».

А 1 грудня 1906 року вже  губернська газета «Черниговское слово» писала: « В 1905 году по проекту ученого лесовода Клеверса в с. Пакуль была открыта корзиночная мастерская и в нее поступило 10 мальчиков. Для проведения ремесла приглашен опытный мастер с оплатой 400 руб. в год, заведение же ею поручено лесному кондуктору г. Подгорному-Минаеву. Обучение ремеслу пошло очень успешно…»

На рубежі  ХІХ-ХХ ст. Пакульська лісова дача стала центром лісокультурної справи тодішньої Російської  імперії. Сюди приїздили на практику студенти лісового інституту з Петербурга.

lis-2Залишилася жива пам’ять про ті часи — добротний ліс на терені Ревунівського лісництва, виплеканий учнями Пакульської лісової школи. Ветерани Чернігівського держлісгоспу  (підприємство було   організовано, згідно постанови РНК , у 1936 році) називають цю чудову спадщину еталоном ведення лісового господарства у Сіверському краї.

До створення лісгоспу частина лісів, що пізніше ввійшли до його складу, належали Чернігівському  лісгосптресту, інша частина — системі лісів місцевого значення з підпорядкуванням райвиконкомам.

lis-3Сьогодні  за площею  лісового фонду  (55,58 тис. га) Чернігівський держлісгосп — найбільший в обласному управлінні. Він має свої «володіння»  в басейнах рік Десни та Дніпра п’яти  адміністративних районів: Чернігівському, Ріпкинському, Куликівському, Козелецькому і Менському.

У   структурі підприємства вісім лісництв:  Мекшунівське, Славутицьке, Березнянське, Пакульське, Ревунівське,  Любецьке, Чернігівське та Красилівське.

Впродовж майже десяти років керує лісгоспом досвідчений  Сергій Мотрич.

Сьогодні господарська діяльність підприємства  спрямована на комплексне ведення лісового та мисливського господарства у поєднанні із заготівлею і переробкою деревини.

Деревина, в основному, поставляється на експорт.

lisЩоб забезпечити лісокультурні роботи високоякісним насінням з цінними спадковими властивостями, «столичні» лісівники створили хорошу насіннєву базу. Вона включає в себе постійні насіннєві ділянки, закладені у високопродуктивних деревостанах.

Кожного року у  Чернігівському держлісгоспі  висаджується близько 150 га молодих лісів.

Слід відмітити, що це підприємство має найбільше об’єктів  та територій природно-заповідного фонду, куди входять  високобонітетні елітні насадження. Багаті на такі об’єкти масиви Березнянського лісництва.  Камаретський державний заказник займає 515 гектарів, де вибудувала своє поселення одна з найчисленніших колоній бобрів, прижилися рідкісні чорні лелеки, водяться благородні олені й лосі…

Микола Тищенко


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2020 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/