Вторник, 21 20 января20   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Що доцільно знати про єдиний внесок


На запитання субєктів господарювання міста Чернігова щодо нарахування та сплати єдиного внеску надає відповіді начальник відділу адміністрування єдиного внеску Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Галина Мушенок.

Питання 1: Чи може страхувальник (роботодавець) подати поштою повідомлення про прийняття працівника на роботу?

Відповідно до норм постанови КМУ від 17 червня 2015 року №413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до Постанови № 413, до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів: засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису; на паперових носіях разом з копією в електронній формі; на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п’ятьма особами.

Слід зазначити, що Постанова № 413 не містить посилання на норми подання страхувальником повідомлення про прийняття працівника на роботу поштою.

Питання 2: Чи сплачує за себе єдиний внесок підприємець-платник єдиного податку, який одночасно є найманим працівником?

Статтею 4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску визначено, зокрема, роботодавців, а саме підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

Водночас п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску визначено також фізичних осіб — підприємців, в тому числі тих, які застосовують спрощену систему оподаткування. Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 7 і ч. 5 ст. 8 цього Закону єдиний внесок нараховується у розмірі 22% на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою ніж розмір мінімального страхового внеску.

Отже, Законом №2464 не передбачено звільнення від сплати єдиного внеску фізичної особи — підприємця, яка застосовує спрощену систему оподаткування та одночасно є найманим працівником на підприємстві. Така особа має обов’язок щодо сплати єдиного внеску на загальних підставах. 

Питання 3: Де можна знайти нові електронні формати Звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування?

Починаючи з 01 липня 2016 р. звіти за звітний період «червень 2016 року» та звіти за звітні періоди 2016 р.  подаються платниками єдиного внеску до контролюючих органів за новими формами відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом МФУ від 14.04.2015 р. № 435 (у редакції наказу МФУ від 11.04.2016 р. № 441, далі – Порядок №435) та відповідно до затвердженого формату (стандарту).

Нові електронні формати Звіту розміщенні на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Електронна звітність»/Платникам податків про електронну звітність/Інформаційно-аналітичне забезпечення /Реєстр електронних форм податкових документів».

Для подання звіту в електронному вигляді за новими формами та згідно із затвердженим форматом (стандартом) платникам єдиного внеску у разі відсутності діючого Договору про визнання електронних документів (J/F1391004) з відповідним територіальним органом ДФС необхідно укласти такий Договір.

Підготувати, заповнити та надіслати Звіт в електронному вигляді за новими формами можна буде скориставшись електронним сервісом «Електронний кабінет платника».

Питання 4: За якою формою подається звіт за звітний період 2015 р., який не подавався до контролюючого органу?

Звіт за попередній звітний період (періоди) до 2016 року, який не подавався, подається до контролюючого органу за формою, що діяла з 01 травня 2015 року та відповідно у форматах, визначених для ТАКИХ ФОРМ. Такий Звіт подається лише один раз за один звітний період  (абз.2 п.3 р. V Порядку № 435).

Питання 5: Яка відповідальність передбачена до платників, які не виконали обов’язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску?

До платників, які не виконали визначені Законом №2464 обов’язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.

За умови виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов’язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів ДФС, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених р. VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом МФУ від 20.04.2015  № 449 (далі — Інструкція № 449).

При виявленні органом ДФС своєчасно ненарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску даний орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених р. VII Інструкції № 449.

Сума єдиного внеску, своєчасно ненарахована та/або несплачена у строки, встановлені Законом про ЄСВ, обчислена органами ДФС у випадках, передбачених цим Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Органи ДФС надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), яка формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування ЄСВ та облікових даних з інформаційної системи органу ДФС за встановленими формами.

Протягом 10-ти календарних днів з дня одержання цієї вимоги платник зобов’язаний сплатити зазначені суми недоїмки, штрафів та пені. Якщо платник ЄСВ не сплатив цих сум, не узгодив вимогу з органом ДФС та не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгодженої в результаті оскарження суми боргу (недоїмки) (з дня отримання відповідного рішення органу ДФС або суду), орган ДФС протягом десяти робочих днів надсилає до органу державної виконавчої служби вимогу про сплату боргу (недоїмки).

Підготувала Олена БОЙКО


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2020 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/