Суббота, 27 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Писанки та крашанки. Міла Рєзнік із села Бужанки на Чернігівщині розповідає


Писанки Алли Рубан із Чернігова

Писанки Алли Рубан із Чернігова

Невід'ємною частиною Великодня є крашанки та писанки. Яйце — це символ весняного відродження природи, зародження нового життя, продовження роду. Крашанки — це варені яйця, пофарбовані природними барвниками в один колір, ними грають у великодні ігри. 

Писанки на Русі ніколи не робили для себе, а тільки для подарунка. Якщо врахувати, скільки рідних було в ті часи в кожної людини і як тісно люди спілкувалися між собою, то розписом яєць іноді займалася вся родина, тільки б нікого не забути, не образити. Даруючи писанку, людина ніби говорила: я бажаю тобі щастя і здоров'я. Були і майстри з розпису яєць, називалися вони писанкарями і мали свої секрети. Адже навчитися розписувати яйця так, щоб люди ахали, не просто. Тому секрети берегли.

Напередодні Світлої Паски чернігівська майстриня Алла Рубан проводила в ресторані «Колиба» заняття з розпису писанок.

Відбирали яйця для писанок дуже суворо. Не допускалися не тільки некрасиві за формою або окрасом яйця, не можна було навіть брати яйця від старої птиці — тільки від молоденьких здорових курочок, і яйця повинні були бути заплідненими.

Мало значення все: і кольори, і символи малюнка. Розрізняють аграрні крашанки і писанки, на яких зображували насіння, паростки, снопи і т.п. аж до символічного відображення всього циклу польових робіт. Похоронні, де малювалися знаки багатства, достатку того життя, яку мав отримати покійний, та із символами родючості — спосіб донести до померлих предків те, що рід їх живий і процвітає. Поминальні з космогонічними символами, які показували будову Всесвіту, нагадували про нескінченність і циклічність життя. На яйцях, які приносили в жертву богам, зображували три світи, які були населені тваринами і божествами, малювали сльоту небесну, дощові потоки і таке інше. Як символ весняного та осіннього рівнодення, яйце є знаком сонця, воскресіння з мертвих, початку, круговороту і циклічності життя. Писанкарство — це особливе магічне заняття, що вимагало зосередженості та вміння.

Розписували яйця писачком — прилад із порожниною всередині. Використовували бджолиний віск, білі серветки для полірування яєць.

Починали фарбувати яйце з жовтої фарби, потім накладали червону і завершували чорною фарбою. Між етапами фарбування кожен новий шар записувався воском, щоб зберегти задуманий малюнок. Останній шар вимагав найбільш інтенсивного фарбування, і яйця тримали у фарбі 14 годин. Потім, вийнявши з фарби готове яйце, його дбайливо протирали, полірували білою полотняною серветкою, стираючи воскові шари.

Фарбовані яйця зберігали на помітних у будинку місцях, ставили їх на полички, клали під ікони. Протягом усього Великоднього тижня сусіди й родичі ходили один до одного в гості та дарували свої писанки.

Кольори писанки не випадкові, кожен з них має своє символічне значення. Багатобарвна писанка є символом родинного щастя, миру, благополуччя.

Білий колір — чистота, безгрішне життя. Початок усіх початків: доля, яка формується на небі.

Радість і світлий настрій людині дарують жовтий, золотистий і жовтогарячий кольори, які впливають подібно до сонячного світла. Вони означають тепло, надію і врожай. Жовтий — колір сонця, достатку, багатства.

Червоний колір таїть у собі безліч значень. Саме червоне яйце є головним символом Воскресіння, жертовності та небесного вогню. Червоний символізує радість життя, силу природи, добро, для молодят — надію на щасливий шлюб і продовження роду.

Зелений колір означає весняне пробудження природи, єдність світу рослин і тварин та надію на хороший урожай.

Блакитний символізує повітря, небо, воду і здоров'я. Символ божественності.

Коричневий і бурий — земля і її прихована життєва сила.

Чорний — колір ночі, потойбіччя, усього невідомого і таємного. Якщо він є фоном на писанці, то проявляє силу інших кольорів, так само, як у житті темрява дає змогу зрозуміти, що таке світло, а також символізує нескінченність життя людини.

Значення намальованих символів

Прикрашали писанки орнаментами, які часто були набагато старші самого християнства.

Знак Сонця.

simbols_sun

Найдавніший із символів.  У християнстві трансформувався у Всевидяче око Господа.

Створення світу неможливе без вогню.

Трикветр — символ родючості, вогню, чоловічої сили.

 

Хрест символізує створення світу. Вертикальна лінія хреста означає небо, духовність, горизонтальна — землю, її жіноче начало. Хрест — це вічне життя.

 

Трикутник часто зустрічається на писанках і позначає триєдність світу: неба, землі та води, батька, матері й дитини.

 

Сигма — символ змії. Зустрічається на кераміці трипільської культури. Означає воду, грім, блискавку. Змія охороняє домашнє вогнище.

 

Сітка — оберігає від злих духів, відокремлює зло від добра.

 

Також може бути символом долі. Жовта сіточка — символ сонця і долі, яка будується тут.

Сосна на писанці — символ здоров'я.

Голуб — символ душі.

Дубок — символ сили.

Крапочки — символ родючості.

Сливи — символ любові.

Хміль — символ родючості.

Будь-яка ягідка — символ родючості, матері.

Квіточки — символ дівоцтва.

Найпоширеніші орнаменти на писанках — сонячні знаки, рослинні мотиви і символи нескінченності. Усі квіти схожі на справжні за формою пелюсток і в той же час казкові за забарвленням.

Багато квітів схожі на маленькі сонечка. Якщо такі квіти-сонечка розташовуються на «полюсах», це символізує схід і захід — безперервну зміну дня і ночі, нескінченність життя.

Прямі, хвилясті та зигзагоподібні лінії символізують рух.

Існували окремі правила дарування Великодніх яєць. Літнім людям підносили яйця темних кольорів, адже їхнє життя підходило до кінця; дітям дарували зелені або блакитні; молодим — червоні, адже саме їм продовжувати рід на землі; господарям будинку, куди йшли в гості, — жовті, бажаючи доброго врожаю та благополуччя.

Рецепти фарбування крашанок та писанок рослинними відварами

Жовта фарба: слабкий відвар цибулиння; ромашка; насіння кмину; шафран; куркума; кора молодої дикої яблуні; пагони тополі; слабкий відвар березового листя; корінь кропиви; квітки дикої бузини, молочаю, горицвіту, купавок, звіробою.

Синя, блакитна або фіолетова: лушпиння соняшника; сережки тополі; квітки мальви, пролісків; ягоди чорниці та бузини; виноградний сік.

Зелена: поєднання жовтої і синьої фарб, або мох; листя конвалії, примули, кропиви, шпинату, петрушки, плюща; зелень жита і пшениці.

Червона: тріски сандалу; ягоди черемхи; квітки й насіння звіробою; марена, сік буряка; квітки червоної мальви; міцний відвар червонокачанної капусти або лушпиння червоної цибулі.

Блідо-рожева: квітки іван-чаю вузьколистого; ягоди брусниці.

Коричнева: кора яблуні, дуба, крушини; ялинові шишки; цибулиння; шкаралупа волоського горіха, берези, кінського каштана; чорний чай.

Коріння найкраще заготовляти рано навесні або пізно восени, кору — ранньою весною, квіти — на початку цвітіння, а листя — зовсім молодим. Сушити сировину потрібно тільки в тіні, а зберігати — у щільно закритій тарі в сухому темному місці. Ягоди для фарбування можна заморозити. Для приготування фарби сировину заливають холодною водою, настоюють 5–6 годин, а потім кип'ятять на повільному вогні: кору — 3 години, листя — 40 хвилин, квіти — 30 хвилин. На 100 г сухої сировини — 1 літр води. Відвар проціджують і додають чайну ложку оцту. Фарбувати яйця у природних барвниках можна від 10 хвилин до 14 годин. Соки для фарбування нагрівають у каструлі й підтримують високу температуру, не доводячи до кипіння. Всі рослинні фарби готуйте тільки в емальованому посуді.

На кольоровий фон пасхального яйця можна нанести всілякі смужки, плями, цяточки або інші візерунки, які не намальовані від руки, а також продряпати малюнок металевим стержнем на просохлому пофарбованому яйці темного кольору (таке яйце називали дряпанками). Ось кілька способів нанести на яйце малюнок.

Мокрі яйця обкачати в сухому рисі або пшоні, загорнути в марлю, міцно зв'язати кінці марлі ниткою, щоб крупа прилипла до яєць, і фарбувати звичайним способом у відварі.

Перед фарбуванням загорнути яйце в лушпиння цибулі, а зверху обгорнути бавовняною тканиною. Щільно в кілька шарів обмотати яйце білою ниткою і фарбувати.

Обгорнути яйце кольоровими нитками або клаптиками тканини, котрі можуть полиняти, прокип'ятити у воді з додаванням соди — на яйцях утворяться різнокольорові розводи. Але це не дуже безпечний, як на мене, метод.

На яйце можна накласти трафарети — красиві листочки петрушки або іншої зелені, фігурки, вирізані з водонепроникного матеріалу, потім обгорнути яйце шматком капронової або нейлонової панчохи, міцно зав'язати і фарбувати звичайним способом.

Підготувала для читачів «Білої хати» Міла РЄЗНІК, с. Бужанка Коропського району


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/