Вторник, 23 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Про захист від рейдерства говорив у Чернігові заступник Міністра юстиції


Заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби Сергій Шкляр перебував з робочим візитом у Чернігові. В облдержадміністрації він виступив на нараді з попередження рейдерських захоплень земель. Вів цю важливу зустріч заступник голови обласної ради Арсен Дідур.

Як відомо, на Чернігівщині з ініціативи Мін’юсту створено оперативний штаб із питань захисту прав землевласників, і на його першому засіданні відпрацьований порядок дій у разі одержання повідомлень про спроби рейдерських захоплень земель аграріїв та зібраного ними врожаю, а також визначено повноваження профільних служб.

Сергій Шкляр щиро подякував обласній владі та сільгоспвиробникам за таку активну, небайдужу позицію та оперативність щодо створення штабу з питань захисту прав землевласників. Він підкреслив, що антирейдерський закон посилив норми адміністративної та кримінальної відповідальності державних реєстраторів, що, у свою чергу, має убезпечувати власників земель та майна від незаконних посягань. Крім того, Мін’юст України і регіональні органи юстиції розпочали широкомасштабну роз’яснювальну роботу як серед державних реєстраторів, так і безпосередньо серед аграріїв та жителів громад, аби підвищити рівень їхньої правової обізнаності. Проект «Я маю право!» реалізуватиметься протягом найближчих трьох років.

«На щастя, до Чернігівщини рейдерські дії поки що не докотилося, проте ми повинні бути готові до всього... І спільно та злагоджено працювати для відстоювання інтересів аграріїв області та випередження можливих випадків рейдерства, – наголосив Арсен Дідур. – Сільгоспвиробники повинні знати, що влада на Придесенні є, і вони захищені від спроб недобросовісних ділків незаконно заволодіти їхніми землями».

Учасники наради відверто обговорювали особливості захисту права власності, механізми судового і позасудового оскарження дій державних реєстраторів та практичні аспекти реалізації положень антирейдерського законодавства в аграрній сфері, зокрема, щодо захисту прав землевласників і землекористувачів.

Так, депутати обласної ради Валерій Колоша, Сергій Чубовський та Іван Якуб, котрі нещодавно увійшли до антирейдерського штабу від аграріїв області, щиро висловлювали своє занепокоєння ситуацією в інших областях України і критикували недосконале вітчизняне законодавство саме щодо захисту прав сільгоспвиробників. На їхній погляд, єдина система державної реєстрації по всій країні несе загрози можливих неправомірних дій із боку реєстраторів. А громадяни повинні знати, що влада є, і вона використовує всі важелі впливу для захисту наших аграріїв. Адже саме сільгоспвиробники утримують соціальну сферу, а також забезпечують роботою жителів, по яких рейдерські захоплення теж можуть боляче вдарити. А це – неприпустимо!

Зокрема, голова Чернігівського обласного союзу сільськогосподарських підприємств, депутат облради від Аграрної партії України Сергій Чубовський зазначив: «Я зустрічався з людьми, які це пройшли. Це просто ненормально, коли сьогодні фермер або сільгоспвиробник, замість того, щоб вирощувати хліб та заробляти гроші, змушений створювати загони самооборони, аби захистити свою землю та урожай. Селяни зараз повинні працювати на землі, а не думати увесь час, як же їм захистити власний бізнес».

міністр-юстиція-чернігів (6)Взагалі ж, нарада пройшла конструктивно, і це добре, що влада, в тому числі на Чернігівщині, все-таки прагне радитися з аграріями та враховувати думку сільгоспвиробників. Бо, скажімо, створення антирейдерського штабу – це теж дійсно позитивний приклад такого співробітництва. Сподіватимемося, що штаб за участю місцевої влади, правоохоронців та аграріїв працюватиме ефективно, тож жодних проблем із рейдерством на Придесенні не буде.

Цього ж дня заступник Міністра юстиції Сергій Шкляр також побував у Державному науково-випробувальному центрі Збройних Сил України, де відверто поспілкувався з військовослужбовцями, зокрема, учасниками АТО, з різноманітних правових питань та надав консультації. Крім того, заступник Міністра юстиції взяв участь у передачі військовослужбовцям Державного науково-випробувального центру ЗСУ конфіскованого автомобіля BMW. Як розповів Сергій Шкляр, це – наразі вже одинадцятий автомобіль, безоплатно переданий органами державної виконавчої служби Чернігівської області в 2017 році військовим частинам на потреби АТО.

Заступник Міністра юстиції провів і прес-конференцію. Він наголосив, що за всіма фактами спроб захоплення майна члени оперативного штабу з питань захисту прав землевласників об’єктивно фіксуватимуть та оперативно реагуватимуть на вчинені злочини, і винних притягнуть до відповідальності.

У свою чергу, начальник Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області Олег Трейтяк повідомив, що вже створені у рамках боротьби з аграрним рейдерством мобільні групи на Придесенні розпочали роботу. Перший виїзд такої групи відбувся. Наразі створено графік планових виїздів мобільних груп до жовтня.

«Вже зібрано пшеницю, проте ми прогнозуємо пік рейдерства на другу половину вересня. Бо ще збиратимуть соняшник. Збиратимуть кукурудзу, а її вартість – фактично вдвічі вища, ніж ціна пшениці, – пояснив Олег Трейтяк. – Тому ми напоготові, працюємо в оперативному режимі. Якщо потрібно (ми про це вже говорили з керівництвом облдержадміністрації та обласної ради, і з правоохоронними органами, – будемо збиратися вночі і швидко реагувати на ту чи іншу ситуацію».

Ми, журналісти, поцікавилися на прес-конференції просвітницьким проектом Міністерства юстиції України «Я маю право!». «Цей проект створено за підтримки USAID. Його розраховано на громадян віком від 16 років – для того, щоб люди в Україні належно знали свої права і змогли в певній ситуації реально, правильно скористатися таким досвідом, – зазначив Сергій Шкляр. – Наприклад, ми пояснюватимемо, як не доводити справу до суду, як захистити свої права в суді, написати правильно ту чи іншу заяву, стягнути аліменти тощо... І така правова допомога для всіх наших громадян буде безкоштовною, що справді важливо. Тобто це – дуже велика просвітницька робота! Проект розрахований на три роки»

Серед основних питань, котрі також зацікавили учасників конференції, – результати реформи щодо примусового виконання рішень та запровадження інституту приватних виконавців, а також – зарубіжний досвід їх діяльності... «Після двох років активної роботи та підготовки нарешті реформа стартувала – і перші 94 кандидати у приватні виконавці склали кваліфікаційний іспит та отримали посвідчення приватного виконавця, а 42 людини успішно пройшли перевірку офісів, і 8 осіб включено до Єдиного реєстру приватних виконавців України, – повідомив Сергій Шкляр. – Взагалі, оця наша реформа стосується не тільки приватних виконавців, – по суті, це вже принципова зміна системи виконання судових рішень у цілому! Тож дуже важливо, що тепер сам процес виконання став автоматизованим, відкритим. Таким чином, знизився рівень корупції у правовій сфері. Зараз виконавець діє чітко за інструкцією, а його керівник і сторони виконавчого провадження можуть перевірити всі кроки. Крім того, запроваджено адекватну фінансову мотивацію як державним, так і приватним виконавцям. Відтак, завдяки нашій реформі збільшиться кількість фактично виконаних рішень, а водночас – зменшаться видатки державного бюджету та надаватимуться якісніші послуги людям».

Сергій Дзюба


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/