Вторник, 19 марта 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Посли країн «Великої сімки» перевірили процес реформ на Чернігівщині

Посли країн «Великої сімки» перевірили процес реформ на Чернігівщині


Міжнародне співробітництво. Ми вже писали про успіхи Кіптівської об’єднаної територіальної громади на Чернігівщині. Адже за дуже короткий час цій громаді, яка однією з перших в Україні та рідному Придесенні почала процес децентралізації, вдалося досягнути немало.

Це відзначили і Посли країн «Великої сімки», які нещодавно завітали в Кіпті, щоб побачити зроблене та щиро поспілкуватися з громадою, якій справді хочеться допомагати, підтримати завзятих та успішних місцевих реформаторів. Так і сказали, адже дуже задоволені результатами – ефективні справи Кіптівської ОТГ і соціально-економічні проекти, котрі вдало реалізуються тут, заслуговують на те, щоб про наші мальовничі Кіпті знали й далеко за межами України, зокрема в державах G7 («Великої сімки»).

Власне, так і станеться, причому вже найближчим часом, бо тепер в гостях у громади побували дійсно авторитетні зарубіжні Надзвичайні і Повноважні Посли в Україні: Канади – Роман Ващук, США – Марі Л. Йованович, Федеративної Республіки Німеччина – Ернст Райхель, Великої Британії – Джудіт Гоф, Франції – Ізабель Дюмон, Італії – Давіде Ла Чечіліа, Японії – Шігекі Сумі, а також керівник Програм співробітництва Беренд Де Гроот (Представництво ЄС в Україні) та інші дипломатичні представники.

«Велика сімка» – це міжнародний клуб урядів семи високорозвинених країн світу – США, Японії, Німеччини, Великої Британії, Франції, Італії та Канади. Лідери цих країн регулярно зустрічаються для обговорення спільних економічних проблем, узгоджують свою економічну політику. Крім них, у таких зустрічах бере участь і Європейський Союз. Наразі Групу підтримки України Послів держав G7 очолює Канада. Мета такої Групи – забезпечення прогресу реформ у нашій країні шляхом надання скоординованих порад і допомоги українській владі, а також – нашим об’єднаним територіальним громадам.

Разом із Послами держав G7 завітав у Кіпті Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

«Країни G7 надають системну допомогу у впровадженні в Україні реформ, зокрема децентралізації, – наголосив він. – І це – безпрецедентний приклад, коли навколо однієї реформи – децентралізації, об’єдналися всі міжнародні партнери та взяли в роботу кожен свій напрямок – медицину, освіту, адміністративні сервіси, планування територій тощо. І в кожний такий напрям вони залучають кращий європейський і світовий досвід. Сьогодні Україна – це успішний приклад з точки зору залучення найкращих принципів демократичного управління. Дякую послам G7 за спільну роботу!».

З гостями та журналістами спілкувався, зокрема, і голова Кіптівської ОТГ Володимир Кучма. З гордістю продемонстрував Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), модернізований за підтримки програми «U-LEAD з Європою».

Протягом 2016—2018 років 26 об’єднаних територіальних громад в Україні стали пілотними проектами цієї програми покращення якості надання адміністративних послуг для населення. Таким чином, наразі реалізовані різні операційні моделі для надання послуг – у великих громадах, в маленьких громадах – у мобільному форматі та на віддалених робочих місцях. Наступна фаза передбачає підтримку у створенні або модернізації близько 600 Центрів надання адміністративних послуг – до квітня 2020 року.

«Надання якісних адміністративних послуг – це, в першу чергу, обличчя влади, – відзначив Віце-прем’єр Геннадій Зубко – Тож недарма голова Кіптівської об’єднаної територіальної громади на Чернігівщині Володимир Кучма розпочав саме з розбудови Центру надання адміністративних послуг. Сьогодні 746 ЦНАПів уже функціонують в Україні, з яких 88 – в об’єднаних територіальних громадах. Взагалі ж, для створення доступності до різноманітних адміністративних послуг впродовж буквально тридцяти хвилин, в Україні ще потрібно відкрити біля 250-ти ЦНАПів. Але їх може бути ще більше, питання тільки в якості стандартів надання послуг. Сьогодні ж ми продемонстрували, що надання 97-ми (!) адміністративних послуг у невеликій Кіптівській громаді, це – вже вагомий результат. І якість цього сервісу стала можливою і завдяки підтримці міжнародних партнерів, котрі надали сучасне програмне забезпечення та провели навчання для персоналу».

Усі Посли держав «Великої сімки» щиро переконані в успішності реформи децентралізації в Україні і на Чернігівщині та запевнили щодо подальшої активної підтримки її впровадження. Зокрема, Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук наголосив, що децентралізація – це коли кожний регіон, кожне село, кожна громада в державі може реально взяти у свої руки власну долю й залучити до співпраці міжнародного партнера. На прикладі роботи Кіптівського ЦНАПу видно, як використовуються міжнародний досвід та стандарти у системі надання адміністративних послуг.

До речі, Роман Ващук – канадський дипломат українського походження. Він народився 1962 року в Торонто. Батьки іммігрували після Другої світової війни до Канади. Закінчив історичний факультет університету в Торонто. Відтоді – на дипломатичній роботі: працював у Канаді, Україні, Німеччині, Сербії… Поліглот: вільно володіє українською, англійською, французькою, німецькою, російською, польською і сербською мовами! У 2017-му із задоволенням взяв участь у знаному радіодиктанті національної єдності в Україні. Його дружина – Оксана Смеречук, українка з Австралії. Взагалі, Посол Канади Роман Ващук справив просто чудове враження – справді, високоосвічений і шляхетний добродій, з яким дуже приємно поспілкуватися на будь-які теми. Відчувається, що він вболіває не тільки за рідну Канаду, а й за Батьківщину своїх батьків – Україну!

Роман Ващук

У Кіптях презентували і проект «Організація землеустрою та впровадження стратегії місцевого економічного розвитку в умовах децентралізації», створений за допомогою програми USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку». Мета цього пілотного проекту – створення електронного управління землями на території об’єднаних територіальних громад – для їхнього сталого економічного розвитку. Такий проект проходить в Україні вперше і є інноваційним з точки зору процедур та технологій.

«Це – потужний комунікаційний інструмент для жителів громади, бізнесу та інвесторів, – переконаний Віце-прем’єр Геннадій Зубко. – Адже коли громада має можливості та інструменти, вона дуже швидко розвивається! Бо зростають місцеві бюджети – як за рахунок податкових надходжень, так і залучення інвестицій. З іншого боку, об’єднані територіальні громади мали б більші можливості та кошти у разі передачі їм земельних ресурсів… Тому сьогодні – вкрай важливо прийняти закон щодо передачі громадам повноважень з управління земельними ресурсами, розроблений Мінрегіоном, а також – щодо планування територій ОТГ. Ці закони входять до пакету першочергових децентралізаційних законів, поданих до нашого парламенту».

У зустрічі взяла участь і депутат обласної ради, голова постійної комісії з питань розвитку і реформування місцевого самоврядування, децентралізації та європейської інтеграції Ірина Грозенко, яка постійно допомагає нашим ОТГ.

Нагадаю, що Кіптівську об’єднану територіальну громаду було створено в 2015-му. До її складу наразі увійшли шість сільських рад Козелецького району Чернігівської області, котрі об’єднали 12 сіл. Населення громади становить зараз 5,5 тисяч мешканців. Загальна площа земель на території громади – 29,5 тисяч гектарів, зокрема 20,7 тис. га – земель сільськогосподарського призначення та 6,7 тисяч гектарів – земель лісогосподарського призначення.

Зараз не раз можна почути – і в громадському транспорті, й на ринку, і в інших місцях, де водночас збирається чимало людей, незадоволення ситуацією в нашій державі. І це можна зрозуміти – бо надто вже стомилися співвітчизники від війни, інфляції, безробіття та інших безкінечних негараздів!.. Фактично з 1991-го ми щороку чуємо про грандіозні плани можновладців щодо тих чи інших реформ в Україні. Авжеж, реформи начебто починалися, однак, відверто кажучи, жодна з них так і не була успішно завершена… Думаю, саме в цьому – причини багатьох теперішніх проблем.

Втім, ці перші успіхи невеличкої громади в Кіптях – вельми обнадійливі! Бо вони наочно свідчать – чи не вперше в нашій державі, нарешті, у людей з’явився шанс – реально змінити ситуацію на краще. Потрібно лише скористатися новими можливостями – так, як це, буквально на наших очах, відбувається в Кіптівській об’єднаній територіальній громаді.

Сергій Дзюба


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/