Среда, 21 октября 2020   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Побачив в останнє доньку та сина і... загинув за Україну


31 січня 1949 року загинув Олекса Гасин (Олександр Іванович Гасин), полковник УПА, керівник головного штабу УПА.

Народився 8 липня 1907-го в заможній селянській родині села Конюхів на Львівщині.

Навчався в Стрийській гімназії, де й познайомився з Степаном Бандерою. Закінчив Львівську політехніку. Активний учасник товариств «Сокіл», «Просвіта». Член УВО, в 1930-му вступив до ОУН. Пройшов вишкіл польської школи підхорунжих та Баварської воєнної академії.

Тричі заарештовувався польською владою. Був змушений емігрувати. В Німеччині зійшовся з Євгеном Коновальцем, вони спільно написали «Військовий підручник». Також уклав військовий термінологічний словник українською мовою.

В липні 1941-го – заступник військового міністра в уряді Ярослава Стецька. Заарештований гестапо восени 1942-го, за кілька місяців звільнений завдяки ризикованій комбінації побратимів з оунівського підпілля.

Олекса Гасин. Посмертне фото. cdvr.org.ua

Рішуче підтримав курс на створення Української повстанської армії та відкриту збройну боротьби проти Німеччини та СРСР.

Керівник групи УПА-Захід (1944), начальник Головного військового штабу УПА (1946—1949). Полковник УПА (1948). Активно розробляв стратегію і тактику руху опору в післявоєнний період.

Влаштувавши справжнє полювання на одного з кращих конспіраторів підпілля, гебісти двічі помилково визнавали його загиблим. Вони вийшли на Олексу Гайсина 31 травня 1949-го у Львові, коли той прийшов на побачення з дочкою та сином. Не зумівши відірватися від переслідувачів, він застрелився.

Сергій ГОРОБЕЦЬ, Український інститут національної пам`яті


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2020 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/