Пятница, 23 октября 2020   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Оригінальні дизайнерські люки встановлюють на вулицях у Чернігові


Навіть кришки люків оглядових колодязів у пішохідних та туристичних зонах можуть стати окрасою міста та привернути увагу туристів.

Сучасні технології дозволяють нанести на металеву поверхню кришки люку будь-який малюнок. При цьому вартість самого люку суттєво не змінюється. Про дизайнерські люки у центральній частині міста дізнавалися безпосередньо самі журналісти під час виїзного туру 31 травня.

Вітчизняні виробники змусили перейти на європейські стандарти

Перехід на європейські стандарти в плані будівництва та ремонту оглядових колодязів для Чернігівського водоканалу став вимушеною мірою. Про тогорічні поневіряння підприємства, пов’язані із закупівлею люків в Україні, було написано чимало. На жаль, відсоток бракованих люків вітчизняного виробництва перевищив всі можливі та неможливі обсяги. Кришки люків розвалювалися прямо під колесами автомобілів, тому було прийняте рішення випробувати на дорогах Чернігова люки виробництва чеського концерну KASI.

Ось так під колесами автомобілів руйнуються вітчизняні вироби

Застаріла технологія будівництва колодязів з червоної цегли не витримує іспиту часом

У 2016 році КП «Чернігівводоканал» було закуплено 50 люків класу С250 (навантаження 25 тон). Різниця в якості між українськими та чеськими люками була наочна. Окрім того, люки з Європи мали ряд конструктивних переваг. Разом з новими люками до Чернігова прийшла і нова технологія їх встановлення – замість цегли, для виготовлення горловини люку почали використовувати бетонні кільця та швидко застигаючу монтажну суміш. Той факт, що монтажна суміш  набуває своїх характеристик вже за 30 хвилин після використання, дозволяє відкривати рух транспорту фактично через ті ж самі 30 хвилин.

Чому саме логотип водоканалу?

Як ми вже зазначали, 4 квітня 2017 року на склади КП «Чернігівводоканал» надійшла партія зі 100 люків класу D400 для встановлення на магістральних вулицях Чернігова. Це – важкі люки, які мають захист від вибивання кришки із корпусу під колесом автомобіля та витримують критичне навантаження до 55 тонн. На люках, що прибули до Чернігова, було нанесено логотип КП «Чернігівводоканал».

Нові стандарти

Інформація про нове придбання Водоканалу почала обговорюватись у соціальних мережах та ЗМІ. Дехто вважав, що варто було б розмістити на кришках люків більш привабливі зображення, пов’язані з історією нашого міста. Але, при оформленні замовлення спеціалісти Водоканалу виходили з того, що люки будуть встановлюватись на магістралях з інтенсивним рухом, тому, найголовніше – якнайшвидше ідентифікувати люк на дорозі. Саме логотип Водоканалу у цьому випадку – найкращий варіант. Окрім того, не варто відволікати увагу водіїв на незвичайні люки із зображеннями.

Про вартість нових люків

Ще одне питання, на яке не забули звернути увагу чернігівські ЗМІ – вартість люку. «Вартість одного люка без логотипа підприємства становить 186 євро. Із логотипом – дорожче», – пише один з чернігівських сайтів. На жаль, журналісти розмістили неперевірену інформацію! А варто було лише зателефонувати до інформаційної служби КП «Чернігівводоканал» та дізнатись, скільки ж коштує придбання.

Так, за домовленістю з чеською компанією, при замовленні 100 люків нанесення зображення входить у вартість люку. Закуплені 100 люків оглядових колодязів класу D400 разом з доставкою на територію «Чернігівводоканал» з урахуванням митної очистки вантажу та ПДВ, обішлись у 440000 грн. Тобто, один люк з логотипом коштує 4400 грн. з ПДВ, що значно менше, ніж вартість, зазначена журналістами сайту.

Чи потрібні Чернігову дизайнерські люки

Тема встановлення в місті дизайнерських люків, яку порушили в соціальних мережах – дуже цікава, як для туристичного міста. Наголосимо, що мова йде саме про люки, розташовані на тротуарах та у пішохідних зонах центральної частині міста.

Зазначимо, що традиція встановлювати дизайнерські люки давно існує у багатьох містах світу. З недавнього часу, завдяки новим технологіям, люки з зображеннями гербів міст з’явилися і в Україні. То чому б і Чернігову, як туристичному місту України не долучитися до цієї традиції?

Під час спілкування з чеським виробником люків пропонувалися варіанти із зображенням гербу Чернігова. Непогано б виглядали у туристичній частині Чернігова і люки із зображенням «рози вітрів», зорієнтовані на місцевості. Прес-форма для малюнку «рози вітрів» вже є у виробника і йде, як «стандартна». А от нанесення гербу міста, або будь-якого іншого малюнку потрібно замовляти, розраховуючи на певні витрати.

Звичайно, для встановлення на тротуарах та пішохідних зонах люки будуть значно дешевші за ті, що у квітні отримав Водоканал. Адже для пішохідних зон достатньо встановлювати люки класу навантаження А15 (5 тон). Але, все одно, це – кошти бюджету міста і перед прийняттям рішення щодо встановлення дизайнерських люків, варто зважити всі «за» і «проти», обговоривши питання з громадою міста.

Історичний факт

При проведенні робіт у сквері ім. Богдана Хмельницького восени 2016 року було виявлено один з перших люків оглядового колодязя водопроводу Чернігова. На кришці цього люку було нанесене зображення гербу Чернігова.

Судячи з записів міського голови В.М. Хижнякова (публікація від 1880 р.), оглядові колодязі з чавунними кришками і на той час коштували чимало: облаштування у 1880 році трьох оглядових колодязів стало міському бюджету в 150 рублів.

Ігор ГРИЩЕНКО


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2020 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/