Суббота, 26 сентября 2020   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Небезпечна велетенська рослина росте на луках і вздовж доріг

Небезпечна велетенська рослина росте на луках і вздовж доріг


«Увага, борщівник Сосновського!», – такого змісту таблички-інформатори мали б привертати увагу населення в багатьох районах Чернігівщини.

Ця цікава на вигляд і водночас отруйна рослина є карантинною, вона несе велику шкоду як сільському господарству, так і здоров’ю людини. Зустрічається борщівник Сосновського і на території Мезинського Національного природного парку.

Вид був завезений до України в 40-х роках минулого сторіччя як кормова культура. З часом борщівник втратив актуальність та якості (молоко корів, які їли силос з борщівнику було гірким) та став небезпечнішим. Насамперед це рослина, яка за звичайних умов росте й агресивно поводиться, а на яскравому сонці при потраплянні соку на шкіру викликає опіки. Вона також може витісняти місцеві природні види, а це вже призводить до того, що види, які були на узбіччях доріг, лісів, на місці покинутих садиб фактично зникають.

Ідентифікувати борщівник Сосновського серед інших рослин доволі легко. Фактично – це гігантський кріп, який ми звикли бачити в городі, але білого кольору, це одна родина висотою до 150-200 см, а її кожне суцвіття має від 30 до 150 квіток. І тим небезпечна, що вона дуже агресивна, багаторічна. Насіння борщівника розноситься вітром і переноситься водою, тому його часто можна зустріти уздовж річок і доріг.

Висока активність борщівника на світлі пов'язана з наявністю в ньому особливих фотодинамічних активних речовин фурокумаринів, які підвищують чутливість шкіри до ультрафіолетового світла і нейтралізують при цьому дію меланіну. Найбільш сильні фотоопіки рослина викликає при контакті з вологою шкірою у спекотні сонячні дні.

Опіки від борщівника дуже небезпечні та загрожують серйозними наслідками. Саме тому надання першої допомоги та подальше лікування таких уражень є одним із пріоритетних напрямів у домашній медицині, адже офіційно «жертв» небезпечної отруйної рослини на Чернігівщині медики не зафіксували.

Якщо ви все ж доторкнулися до будь-якої частини борщівника, то відразу після контакту з ним необхідно:

ретельно промити уражені місця водою з густою мильною піною;

обробити будь-яким засобом, що традиційно призначають при опіках;

захистити уражені ділянки від сонячних променів мінімум на дві доби.

При великих опіках чи будь-яких розладах здоров'я, потрібно звернутися до лікаря, для отримання невідкладної допомоги.

Існує доволі багато механічних і хімічних методів боротьби з цією карантинною рослиною. При знищенні борщівника необхідно мати водонепроникний одяг і респіратор або протигаз. Хороший ефект у боротьбі з борщівником дає весняне знищення проростків, обрізка квіток в період бутонізації і початку квітування рослин, спалювання, обробка гербіцидами.

На Чернігівщині є активні локалітети, що становлять загрозу для певних районів та природних територій. А тому слід на рівні міських, районних і селищних рад, об’єднаних територіальних громад слід провести облік, ідентифікацію та картування цього виду на їх території, а фітосанітарним службам нашого регіону вжити ефективних заходів до локалізації або уповільнення процесів поширення цього виду.

Ніна Симоненко, директор Мезинського Національного природного парку, Чернігівщина


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2020 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/