Воскресенье, 17 января 2021   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

На варті довкілля. На Ніжинщині шукають нові шляхи охорони лісу


Начальник Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Демченко побував із робочою поїздкою на державному підприємстві «Ніжинське лісове господарство», де спеціалісти продемонстрували новацію, яку ніжинські лісівники успішно застосовують у своїй роботі, – унікальний безпілотний літальний апарат. 

Лісівники також ознайомили керівника управління і представників регіональних ЗМІ з господарською діяльністю й відкрили рекреаційний пункт.

У Ніжинському лісгоспі

Рекреаційні пункти – це не лише безкоштовний та якісний відпочинок людей на природі, але і зменшення техногенного навантаження на ліс. Саме це слугувало головною мотивацією для ніжинських лісівників при будівництві чергового рекреаційного пункту. Назвали його символічно – «Дубок», бо розташований він у дубовому гаї поруч із трасою «Київ-Глухів». Над місцем для об’єкта рекреації думали недовго.

«Тут нещодавно був смітник, – пояснює директор ДП «Ніжинське лісове господарство» Юрій Болоховець. – Ми вивезли звідси три вантажівки сміття, тепер тут чудове місце для відпочинку подорожніх».

А й справді – є на що поглянути. Рекреаційний пункт збудовано із залишків продукції деревообробки та дубових сухостоїв. Він прекрасно вписується у природний ландшафт і є певною мірою антивандальним, бо в матеріалах практично немає металу. Лісівники потурбувалися і про здоров’я водіїв, розмістивши на території рекреаційного пункту гімнастичну перекладину.

«Аби водій після тривалої дороги зміг вирівняти свій хребет», – пояснює лісничий Мринського лісництва Юрій Примак.

За словами директора «Ніжинського лісового господарства» Юрія Болоховця, таких рекреаційних пунктів на території державного підприємства вже дев’ять. «Ми взяли собі за правило щороку будувати по одному об’єкту рекреації та реконструювати ще один, збудований раніше, – каже Юрій Болоховець. – За кожним таким пунктом доглядає майстер лісу».

Начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Демченко оцінив старання ніжинських лісівників.

«Будівництво рекреаційних пунктів не має комерційної мети, – говорить Олександр Григорович. – Це один із важливих методів роботи державних підприємств і, без перебільшення, державницька позиція. У Чернігівському ОУЛМГ діють понад сто таких рекреаційних пунктів».

Олександра Демченка й регіональних журналістів ознайомили з роботою безпілотного літального апарата. Його унікальність у тому, що це єдиний в Україні безпілотник, адаптований під лісогосподарські умови.

З характеристиками комплексу гостей ознайомив інженер з охорони лісу Володимир Яковенко.

«Комплекс складається з двох частин – наземної і, власне, самого літального апарата, – пояснює охоронець лісу. – Ми випробували літак на висоті 800 метрів, хоча його характеристики дозволяють знімати на висоті 1500 метрів. У небі літак перебуває близько двох годин і за один виліт може налітати 120 кілометрів».

За словами Юрія Болоховця, комплекс у рази дешевший за європейські аналоги. Крім того на ньому встановлене програмне забезпечення, пристосоване під потреби лісівників.

Необхідність такого придбання викликана умовами, в яких працюють ніжинські лісівники.

«Територія лісового господарства – величезна, масиви розкидані і їх багато, тому встановлювати камери відеоспостереження недоцільно», – обґрунтовує директор підприємства.

Спектр застосування безпілотника – надзвичайно широкий, та все ж головна його функція – охоронна.

На цьому також наголосив і Олександр Демченко.

«Головна функція лісівників – це охорона й захист лісу, – каже начальник Чернігівського ОУЛМГ. – Перші результати від використання безпілотного літального апарата вже є, подивимося на його подальшу ефективність. Якщо все складеться нормально, то для області буде придбано від трьох до п’яти подібних літальних апаратів. Наразі галузь має таку потребу».

Ніжинські лісівники ознайомили Олександра Демченка та журналістів із господарською діяльністю підприємства. Головний лісничий ДП «Ніжинське лісове господарство» Володимир Костирко провів екскурсію лісовим розсадником Іржавського лісництва. Головна культура, яку тут вирощують, – сіянці дуба. На території контори лісництва також є розсадник. Там вирощують понад двадцять різновидів декоративно-посадкового матеріалу. Більше 12 тисяч саджанців уже готові до реалізації. Є на території лісництва і міні-дендропарк.

Роль державних лісогосподарських підприємств важко переоцінити. Часто їм доводиться виконувати функції автодорівців.

«У 2013 році ми збудували лісову дорогу протяжністю дев’ять кілометрів, – говорить Юрій Болоховець. – Завдяки їй удалося скоротити плече вивезення деревини на 25 кілометрів. Лісова дорога має велике соціальне значення, адже сполучає між собою два сусідні райони – Бобровицький та Носівський».

Про роль лісових доріг сказав і Олександр Демченко. «Попри затратність будівництва, дорога – це перш за все логістика та охорона лісу», – зауважив він.

А для багатьох сільських мешканців дорога – це життя!

Микола Тищенко


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2021 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/