Пятница, 19 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

На кургані Чорна могила відновлено напис та дошку


Чорна могила — один з найбільших давньоруських курганів Х ст., який зберігся до наших днів. Він розташований у Чернігові неподалік від Єлецького монастиря.
курган1Кілька років тому вандали зірвали і вкрали з нього охоронну дошку, де було зазначено, що пам’ятка археології охороняється державою. 4 квітня 2016 року працівники Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» нову охоронну дошку прикріпили на кам’яній стелі, яка розташована у підніжжя кургану.

Про це повідомило видання «Чернігів стародавній».

курган2Вражають його розміри: діаметр 40 м, окружність 125 м, висота, що збереглася — 11м. У давнину курган був оточений ровом до 7 м завширшки. Давньоруську пам’ятку досліджував уродженець Чернігівщини, відомий археолог Дмитро Самоквасов у 1870-х роках.
Поховання в кургані, чоловіка і жінки, здійснене за обрядом кремації. Вони покладені в повному військовому обладунку. Поруч із воїном знаходилась зброя — два меча, шабля, спис, сідло з стременами, фрагменти кольчуги, шолом, наконечники стріл, біля ніг — щит з мідним окуттям. Поруч зі зброєю — залізна посудина із кістками барана та бронзова жаровня з вугіллям. Біля ніг похованого були покладені двоє осідланих коней. Серед речей, пов’язаних з жінкою — десять серпів, розташовані в ногах.
Західну частину кострища займали дванадцять відер півколом, від яких залишилось залізне окуття та дві залізних посудини. На місці, де лежали небіжчики, знайдені численні прикраси, наконечники поясів, золоті та срібні злитки — залишки розплавлених у вогні прикрас, бронзова посудина з бабками — гральними кістками, ключі, замки, сокири та долота.
Первинний насип кургану складав 7 м, потім тут відбувалася тризна-змагання на честь померлого, після якої курган досипався. На тризнищі були знайдені два ритони, зроблені з рогів тура зі срібним окуттям. Найбільш цікаве окуття більшого ритону з чудовим фризом, де зображено фантастичних звірів, птахів, людей. Крім того, на тризнищі знайдено два жертовних ножа та бронзовий ідол скандинавського бога Тора. Ці знахідки розглядають як дари, які відповідали статусу померлого за його життя.
У кургані також виявлено три візантійські монети, наймолодша з яких карбована в 945-959 рр. Костянтином VII Багрянородним та його сином Василем. За цією монетою курган датують 960-ми роками — епохою князя Святослава.

Більшість знахідок з Чорної могили зберігається у Росії, у Московському історичному музеї. Частина експонатів, переданих Дмитром Самоквасовим до музею Київського університету та деяких приватних колекцій була втрачена.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/