Пятница, 29 марта 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Міжнародний кримінальний суд готується до розгляду воєнних злочинів РФ


На підставі зібраних доказів повідомлено про підозру в скоєнні особливо тяжких злочинів проти України та міжнародного правопорядку 20 представникам влади й керівництва Збройних Сил Російської Федерації.

Про розслідування найбільш резонансних справ, боротьбу з корупцією, наймасовіші правопорушення у військах та інше кореспондентові газети «Народна армія» розповів заступник Генерального прокурора України — Головний військовий прокурор України, заслужений юрист України Анатолій Матіос

— Анатолію Васильовичу, нещодавно правоохоронними органами були затримані двоє колишніх військовослужбовців ЗС України, які під час анексії Криму перейшли на бік ворога, зрадивши присязі. Яка їхня подальша доля?

— Так, Службою безпеки України 20 листопада за дорученням військової прокуратури Миколаївського гарнізону Південного регіону України затримано двох колишніх військовослужбовців ЗС України Баранова О.В. та Одинцова М.Є., які вчинили дезертирство та державну зраду, тобто кримінальні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 408, ч. 1 ст. 111 КК України.

До осіб застосовано запобіжний захід — тримання під вартою. Триває досудове розслідування.

Матіос— Загалом скільки вояків ЗС України навесні 2014 року, коли РФ анексувала Крим, не прибули до нових місць служби?

— До нових місць служби відмовилися прибути, тобто вчинили дезертирство 9 637 військовослужбовців, які проходили службу на території Автономної Республіки Крим. Стосовно всіх військовослужбовців, які відмовилися прибути до нового місця служби, розпочато процедуру притягнення до кримінальної відповідальності, їм повідомлено про підозру у вчинених злочинах, оголошено в розшук та отримано дозвіл суду на їхнє затримання, виконання якого доручено відповідним оперативним підрозділам правоохоронних органів.

— Анатолію Васильовичу, як просувається розслідування причин Іловайської трагедії?

— Як відомо, причиною Іловайської трагедії в серпні 2014 року стало вторгнення регулярних військ Російської Федерації на територію України.

Водночас помилки керівництва АТО й Генштабу під час планування та проведення операцій встановлено шляхом здійснення експертиз, кожному фактові буде надано правову оцінку. Загалом проведено величезну роботу, допитано понад 700 свідків, вилучено більш як 1890 бойових документів, призначено та отримано висновки двох судових комісійних, товарознавчих, військових та економічних експертиз.

На підставі зібраних доказів повідомлено про підозру в скоєнні особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки України, громадської безпеки, миру та міжнародного правопорядку 20 особам з-поміж представників влади та керівництва ЗС РФ (серед них — радник президента РФ, колишній повноважний представник президента РФ у так званому Кримському федеральному окрузі, міністр оборони РФ і два його заступники, начальник генерального штабу ЗС РФ та ще 10 генералів з-поміж вищого командного складу ЗС РФ).

Зокрема, повідомлено про підозру в скоєнні низки тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень першому заступникові начальника генштабу ЗС РФ генерал-полковнику М. Богдановському, який безпосередньо керував підрозділами ЗС РФ під час їхнього вторгнення на територію України в серпні 2014 року. Щодо семи осіб з-поміж підозрюваних судом надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування.

Усього на сьогодні притягнуто до кримінальної відповідальності за участь у розв’язанні війни проти України 57 осіб, із них 39 громадян Російської Федерації.

Ще 30 осіб перебувають у розшуку. Це все робота на майбутнє. Матеріали передано до Міжнародного кримінального суду, який уже надав свою оцінку озброєній анексії Криму й готується до розгляду воєнних злочинів Російської Федерації на сході України.

— Розкажіть, будь ласка, про криміногенну ситуацію у Збройних Силах України?

— За 10 місяців поточного року слідчі військових прокуратур розслідували та направили до суду з обвинувальними актами 3641 кримінальне провадження, з яких 3347 — про воєнні злочини. Серед них найбільша кількість — за фактами ухиляння від військової служби: 2678. Також 302 — про корупційні кримінальні правопорушення, 27 — про злочини, скоєні в бюджетній сфері, викрито дев’ять організованих груп і злочинних організацій. Така статистика перевищує показники нашої діяльності за весь 2015 рік. Але це не значить, що криміногенна ситуація у військах погіршується. Навпаки, кращим стало викриття злочинів та принциповішим реагування на них.

— Які головні чинники, що призводять до значної кількості небойових втрат?

— З усіх розслідуваних цього року кримінальних правопорушень, унаслідок яких загинули військовослужбовці, майже в половині випадків (178) це сталося в стані алкогольного сп’яніння.

Командири 2016 року стали більш принциповими в боротьбі з випадками зловживання спиртними напоями. Такий висновок можна зробити, порівнюючи статистику правопорушень минулого та цього року. Зокрема, вони склали 11,5

тисячі протоколів про адміністративні правопорушення військовослужбовців, із них майже 78 відсотків — за фактами вживання алкогольних напоїв.

— Останнім часом СБУ знаходить схованки зі зброєю за сотні кілометрів від району проведення АТО...

Росія війська в Україні— Там, де триває війна, завжди знайдуться охочі на ній заробити. Цього року закінчено досудове розслідування у 23 кримінальних провадженнях за фактами викрадення зброї та боєприпасів. Іще 75 обвинувальних актів спрямовано до суду за фактами незаконного поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами.

Наприклад, у квітні 2016 року засуджено до трьох років позбавлення волі військовослужбовця У., який у грудні 2015 року викрав із військової частини п’ять автоматів АКС-74 та 300 набоїв до них.

Окрім цього, закінчено досудове розслідування й направлено до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні стосовно полковника Ф., тимчасово виконуючого обов’язки заступника командира однієї з механізованих бригад, а також начальника служби пального та мастильних матеріалів цієї частини. Вони впродовж травня — липня 2016 року поставили на потік продаж цивільним особам боєприпасів і вибухових пристроїв, якими заволоділи шахрайським шляхом. Судовий розгляд у справі триває.

— На ваш погляд, які чинники сприяють більшості злочинів у військових колективах?

— Насамперед ідеться про особисту недисциплінованість окремих військовиків та неспроможність окремих командирів на рівні відділень, взводів, розрахунків, старших на бойових позиціях забезпечити статутний порядок у військових колективах. Тривале виконання завдань у бойовій обстановці нерідко породжує зайву самовпевненість та зухвалість. Сюди ж слід віднести байдужість до потреб і запитів військовослужбовців, відсутність дієвого контролю за проведенням на опорних пунктах повсякденної життєдіяльності. Певним чином цьому сприяє й недосконалість адміністративного законодавства, обмеження повноважень органів військової прокуратури щодо нагляду за дотриманням і застосуванням законів саме тепер, в умовах особливого періоду та проведення антитерористичної операції. Ми вже ініціювали відповідні зміни до Закону України «Про прокуратуру», які нині опрацьовує відповідний профільний комітет Верховної Ради України.

— Чи можете похвалитись успіхами в боротьбі з корупцією?

— Боротьба з корупцією — це лише один із важливих напрямів нашої діяльності. За останні 10 місяців слідчі військових прокуратур направили до суду 302 обвинувальних акти про злочини з ознаками корупції стосовно 344 осіб. Для порівняння: за весь 2015 рік до суду направлено 128 обвинувальних актів стосовно 149 осіб.

Загальна сума неправомірної вигоди в цих провадженнях становила близько 5,6 мільйона гривень, понад 293 тисячі доларів США та майже 23 тисячі євро.

Військова прокуратура Київського гарнізону закінчила досудове розслідування в кримінальному провадженні за підозрою двом посадовцям Запорізької митниці, які спромоглися одержати від підприємця неправомірну вигоду на загальну суму близько 200 тисяч гривень.

Також завершено розслідування в кримінальному провадженні за обвинуваченням командира батальйону однієї з бригад ЗС України майора П. та його підлеглого, які організовували незаконний пропуск транспортних засобів із товарами на тимчасово окуповану територію Донецької області. За свої «послуги» вони одержали 320 тисяч гривень і намагалися одержати ще стільки ж.

Обвинувачених засуджено до позбавлення волі строком на п’ять років із конфіскацією майна й транспортних засобів.

Інтерв’ю провів Сергій ЗЯТЬЄВ, друковане видання «Народна армія»


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/