Пятница, 29 марта 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Історія: голодомор чи геноцид?


01Соціологічна група «Рейтинг» провела дослідження, яке мало на меті дізнатися, чи визнають українці Голодомор 1932–1933 років геноцидом українського народу. Порівняно з попередніми роками кількість згодних з твердженням зросла.

Згідно із дослідженням соціологічної групи «Рейтинг» 72% громадян України визнають Голодомор 1932–1933 років геноцидом Українського народу, 15% – мають протилежну думку, а 14% респондентів взагалі не визначилися.

Група «Рейтинг» проводить це дослідження протягом п’яти останніх років і тому вже можна спостерігати певну динаміку. Наприклад, у 2010 році 61% респондентів погоджувався із цим твердженням. Натомість у 2011 та 2012 роках цей показник трохи впав і складав 58–59% відповідно. У минулому році українці знову змінили своє ставлення до Голодомору і вже 66% все-таки визнали його геноцидом. Цей рік показав ще цікавіший результат, відповідно до якого свідомих українців стало 72%.

Опитування 1

Дослідники підкреслюють, що незгодних з твердженням за останні роки стало на 10% менше. Сьогодні більша частина України, включаючи Донбас, висловилася в унісон. Проте соціологічне опитування не проводилося на підконтрольній терористичним угрупуванням частині Донбасу та Криму.

Діаграма «Рейтингу» дає чітко зрозуміти, що «за» висловилися саме ті громадяни, які мають вищу освіту та розмовляють українською. Російськомовні у даному питанні розділилися навпіл. Селяни також більш схильні вважати, що це був геноцид (78%), а от містяни трошки поступаються (69%).

Опитування 2

Загалом, ми бачимо, що останні п’ять років мали неоднозначні цифри, проте 2014 рік показав найбільше визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом проти українського народу.

Опитування проводилося з 1 по 9 листопада 2014 року. Брати участь в ньому могли лише повнолітні українці. Всього під час особистого формалізованого інтерв’ю висловилося 2400 респондентів. Похибка складає не більше 2,1%.

Щоб дізнатися що спричинило таке зростання чисельності громадян України, які вважають Голодомор 1932—1933 років геноцидом Українського народу, я звернулася до Сергія Бутка, представника Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області. Він вважає, що така динаміка цілком закономірна, а саме:

1) люди все більше усвідомлюють, що іноземний термін «геноцид» означає свідоме та цілеспрямоване комуністичним режимом вбивство українців;

2) величезний масив фактів, документів, спогадів свідків та постраждалих, які були представлені істориками широкому загалу, поступово з’єдналися з пам’яттю мільйонів громадян про цю катастрофу;

3) у багатьох представників старших поколінь, хоч і повільно, починає розвіюватися страх визнати, що цей голод являється саме голодомором і геноцидом (за розмови про голод комуністичний режим карав, в Україні остання кримінальна справа була відкрита влітку 1945 року);

4) злочинна і цинічна політика режиму В. Януковича щодо власних громадян та  сучасна агресія Російської Федерації проти України тільки підтвердили і посилили переконання українців, що голод виник з вини і внаслідок свідомої політики влади.

Додаткова інформація: Естонія, Канада, Аргентина, США, Австралія, Угорщина, Литва, Грузія, Польща, Перу, Іспанія, Колумбія, Мексика, Парагвай, Еквадор, Чилі, Чехія та Словаччина визнали Голодомор актом геноциду.

Юлія КОВТУН, в рамках проекту «Школа молодого журналіста», м.Чернігів

«Школа молодого журналіста» діятиме у Чернігові до кінця року. З початку жовтня у її рамках відбулися дев’ять медіатренінгів для старшокурсників, які цікавляться роботою ЗМІ, та журналістів-початківців. Учасники школи також з’їздили у прес-тур до м. Прилуки. Проект реалізує Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської ОДА, ГО «Асоціація регіональних ЗМІ» та «Разом до громадянського суспільства» за підтримки компанії «Бритіш Американ Тобакко Україна».


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/