Вторник, 14 мая 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Фахівець зазначив, що весняне водопілля буде вираженим


Попередня оцінка параметрів весняного водопілля 2019 р. та можливих наслідків у період його проходження в басейнах річок Дніпра вище Київського водосховища і Десни вище Києва (станом на 10-13 лютого 2019 р.).

Руслан ОВСЄЄНКО

Гідрометеорологічна ситуація, що склалася на території річкових водозборів Чернігівської області станом на 10-13 лютого, дає підстави очікувати на формування вираженого весняного водопілля.

За величиною максимальних рівнів і витрат води весняне водопілля 2019 року може бути на р. Дніпрі та р. Сеймі – близьким та дещо вищим від середньобагаторічних значень; на р. Десні – близьким до середньобагаторічних значень.

Станом на 10 лютого 2019 р. гідрометеорологічна ситуація у басейнах річок характеризується наступним чином:

Холодний період 2018—2019 рр. Стійкий перехід температури повітря через 0оС в сторону від’ємних значень відбувся на більшій частині басейнів Дніпра та Десни.

9-13 листопада, що на 7-16 діб раніше середніх строків. З середини листопада утворився сніговий покрив. Зимовий режим погоди переривався короткими неглибокими відлигами: в середині грудня 2018 р.; в кінці грудня 2018 р.– на початку січня 2019 р.; в середині січня; в кінці січня – перша декади лютого. За цей час відбувалось поступове накопичення снігового покриву.

Середня за холодний період температура повітря (до кінця першої декади лютого) у басейнах річок була на 0,1-0,6°С вищою за норму; загальна кількість опадів відповідала нормі (80-120 %).

Сніговий покрив станом на 10 лютого 2019 р. у басейнах річок відмічається висотою 10-30 см, у верхів’ях басейнів Дніпра, Десни (за межами країни) – 30-40 см.

За даними снігомірної зйомки 10 лютого снігозапаси у басейнах річок Дніпра, Десни та Сейму перевищують середні багаторічні значення на цю дату.

У середньому по водозборах снігозапаси дорівнюють (у міліметрах та відсотках від норми на снігомірну зйомку 10 лютого):

* Дніпро до Лоєва 60 мм (146%);

* Сож до Гомеля 63 мм (150%);

* Десна до Чернігова 72 мм (167%);

* Сейм до Мутина 91 мм (207%).

Підстильна поверхня на кінець осені характеризувалась близьким та нижчим за норму зволоженням метрового шару ґрунту та неглибоким його промерзанням (меншим за 20 см). Враховуючи неглибоке промерзання ґрунту та зимові відлиги, за даними інструментальних вимірювань на 8 лютого, зволоження метрового шару ґрунту значно збільшилося і становило 100-220 мм.

Розраховані в Укр ГМЦ коефіцієнти тало-дощового стоку переважно дорівнюють 0,2-0,3, що вказує на суттєві втрати талих вод на просочування, враховуючи стан підстильної поверхні.

Водність рівнинних річок на початок зимового періоду була близькою та нижчою за норму. Упродовж зими на річках утримувався стабільний режим зимової межені. Поточна водність Дніпра, Десни та Сейму залишається нижчою за норму.

Льодоутворення на водних об’єктах відбулося у третій декаді листопада, що раніше середньобагаторічних строків. На кінець листопада – початок грудня встановився неповний льодостав. Протягом зими на річках відбувалося поступове наростання товщини криги.

Станом на 10 лютого льодостав з ополонками, неповний льодостав, з товщиною криги 14-25 см (на 5-20 см меншою за норму на цю дату) зберігається. На льодовому покриві відмічається сніг висотою 5 см і менше, що істотно не впливатиме на руйнування льоду.

За розрахунками відділу гідропрогнозів Укр ГМЦ максимальні рівні і витрати води водопілля можна попередньо очікувати у межах:

— близькими та дещо вищими за норму: на р. Дніпрі та р. Сеймі;

* близькими до норми: на р. Десні.

За попередніми оцінками у період весняного водопілля і льодоходу масового досягнення річковими водами небезпечних відміток не очікується.

Під час проходження водопілля та руйнування льодового покриву весною 2019 р. може відбутися затоплення заплавних територій та об’єктів, розташованих на них. В разі інтенсивного розвитку весняних процесів є висока ймовірність підтоплення територій і об’єктів місцевим схиловим стоком під час сніготанення; в тому числі й в результаті накопичення тало-дощових вод у пониженнях рельєфу в межах населених пунктів чи проривів місцевих ставків, дамб, при аварійних скидах води з них.

Очікується затоплення понижених ділянок заплав річок.

При проходженні максимумів водопілля на річках області можливе порушення транспортного сполучення у заплавах, перелив річкових вод через понижені ділянки автодоріг місцевого значення (Новгород-Сіверський, Городянський, Чернігівський, Ріпкинський райони).

Враховуючи синоптичний прогноз, в найближчі 8-10 діб в басейнах річок утримуватиметься зимовий режим погоди без різких змін гідрологічного стану водних об’єктів.

Нарикінці лютого та в першій декаді березня ми проінформуємо читачів детальніше про ситуацію щодо весняної повені 2019 року.

Руслан ОВСЄЄНКО, начальник Чернігівського обласного центру з гідрометеорології, спеціально для видання «Біла хата»


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/