Среда, 21 октября 2020   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Екологиня розповіла що саме забороняється робити уздовж річок

Екологиня розповіла що саме забороняється робити уздовж річок


Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Ця охорона спрямована на збереження плодючості землі, підвищення її продуктивності, використання земельних ресурсів у відповідності з їх природним призначенням, недопущення забруднення землі шкідливими для здоров’я людини і тварини елементами тощо.

А в умовах, коли людина все частіше втручається у природні процеси, раціональне використання і охорона земель є важливим завданням з боку контролюючих органів. Тож, з метою охорони водних об’єктів від забруднення і засмічення, збереження їх водності вздовж річок, навколо озер та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються ділянки під прибережні захисні смуги.

Але тут існує ряд проблем, що негативно позначаються на загальних процесах підтримання екологічної рівноваги та захисту довкілля.

Почнемо з того, що прибережна захисна смуга (ПЗС) – це частина водоохоронної зони відповідної ширини вздовж річки, моря, навколо водойм, на якій встановлено більш суворий режим господарської діяльності, ніж на решті території водоохоронної зони (стаття 1 Водного кодексу України).

ПЗС встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води шириною:

— для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів — 25 метрів;

— для середніх річок, водосховищ на них та ставків площею більше 3 гектарів — 50 метрів;

— для великих річок, водосховищ на них та озер — 100 метрів.

Якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.

Варто зазначити, що відповідно до діючого законодавства ПЗС є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.

У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах категорично забороняється:

1) розорювання земель (крім підготовки грунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво;

2) зберігання та застосування пестицидів і добрив;

3) влаштування літніх таборів для худоби;

4) будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних, а також інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів;

5) миття та обслуговування транспортних засобів і техніки;

6) влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо.

Об'єкти, що знаходяться у ПЗС, можуть експлуатуватись, але лише тоді, коли не порушується її режим.

На практиці ж маємо випадки невиконання природохоронного режиму використання земель, використання земельних ділянок не за цільовим призначення, і як наслідок заподіяння шкоди державі.

Згадаємо, як нещодавно в межах прибережної захисної смуги притоки річки Білоус сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Дружба-Нова» частково переорало прибережну захисну смугу притоки річки Білоус (25 метрів) і допустило засмічення земельних ресурсів сільськогосподарськими відходами. Сума збитків сягнула сотні тисяч гривень.

І такі випадки, на жаль, непоодинокі. А як наслідок – порушення екологічної рівноваги, забруднення водойм сміттям, захаращення берегів річок та їх обміління.

Тож, Державна екологічна інспекція у Чернігівській області закликає не порушувати природоохоронний режим використання земель водного фонду, берегти природу і плекати навколишню красу!

Марія Плетінь, головний спеціаліст Державної екологічної інспекції у Чернігівській області,

спеціально для видання bilahata.net

На фото: «Дружба-Нова»  переорала прибережну захисну смугу притоки річки Білоус


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2020 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/