Пятница, 29 марта 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Добровільне виконання рішень про стягнення платежів

Добровільне виконання рішень про стягнення платежів


На початок вересня 2019 року на виконанні у відділах державної виконавчої служби тільки Чернігівської області перебуває більше 7,5 тисяч рішень судів про стягнення аліментів, за якими аліменти стягуються з доходів боржника.

При цьому досить малий відсоток стягувачів користуються правом пред’явити виконавчий документ про стягнення аліментів не до органу державної виконавчої служби, а безпосередньо до підприємства, установи, організації, що виплачують боржнику заробітну плату. А можливо не всі знають про таку можливість?

Про це розповідає Людмила Олєйнікова — головна фахівчиня сектору аналітики та статистики Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області.

Актуальність питання добровільного виконання рішення суду про стягнення періодичних платежів не можна недооцінювати, адже це право стягувача передати виконавчий документ самостійно безпосередньо до підприємства, установи, організації, де боржник працює чи отримує інший дохід-пенсію, стипендію тощо, а також самостійно та безпосередньо контролювати правильність та своєчасність відрахувань.

Це справи не лише про стягнення аліментів. Періодичними платежами, що стягуються за рішенням суду, також можуть бути відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, втратою годувальника тощо.

На сьогодні це питання врегульовано Законом України «Про виконавче провадження». (далі-Закон). Разом з виконавчим документом необхідно подати заяву, в якій обов’язково зазначити прізвище, ім’я, по батькові стягувача, реквізити документа, що посвідчує його особу та реквізити банківського рахунка, на який слід перераховувати кошти.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи – підприємці та фізичні особи за заявою стягувача зобов’язані здійснювати відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника у розмірі, визначеному виконавчим документом, з урахуванням положень статті 70 Закону.

Тобто:

1) розмір відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника вираховується із суми, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

2) із заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами до погашення у повному обсязі заборгованості:

у разі стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю особи, у зв’язку із втратою годувальника, майнової та/або моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, — 50 відсотків;

за іншими видами стягнень, якщо інше не передбачено законом, — 20 відсотків.

З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру на утримання членів сім’ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств, установ і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також у зв’язку із смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.

За іншими видами стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.

3) загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів боржника не може перевищувати 50 відсотків заробітної плати, що має бути виплачена працівнику, у тому числі у разі відрахування за кількома виконавчими документами. Це обмеження не поширюється на відрахування із заробітної плати у разі відбування боржником покарання у виді виправних робіт і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей. У таких випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 70 відсотків.

В подальшому, у разі звільнення з місця роботи чи у разі наявності заборгованості за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів або заперечення її розміру боржником, чи сумнівів щодо правильності відрахувань, стягувач має право пред’явити виконавчий документ для примусового виконання.

Загалом, забрати виконавчий документ з підприємства, установи, чи організації, де працює боржник, можна у будь-який момент. І згодом можна знову направити до підприємства або пред’явити на виконання до виконавчої служби чи приватного виконавця.

При цьому слід пам’ятати, що виконавчий документ про стягнення періодичних платежів у справах про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров’я, втрати годувальника тощо може бути пред’явлено до виконання протягом усього періоду, на який присуджені платежі.

Ми маємо знати свої права, а вже шлях їх реалізації кожен обирає для себе сам.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/