Пятница, 29 марта 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Де, коли і як можна отримати безоплатну правову допомогу?


Система безоплатної правової допомоги сьогодні – це позитивний приклад реформ, які можуть бути впроваджені в Україні в майбутньому.

На даний час сформовано систему установ з надання правової допомоги, яка є важливою складовою правосуддя, та створено повноцінний механізм реалізації права кожного громадянина на якісну та доступну юридичну допомогу, закріпленого майже 20 років тому статтею 59 Конституції України.

Так, з 1 липня 2015 року розпочали свою роботу сто місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. В Чернігівській області запрацювали три місцевих центри: Чернігівській, Менський та Ніжинський.

Про це нам розповів під час інтерв’ю директор Чернігівського місцевого центру з надання  безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Бобруйко.

З відповідними питаннями щодо безоплатної правової допомоги ми звернулись до директора Чернігівського місцевого центру з надання  безоплатної вторинної правової допомоги – Володимира Бобруйка.

Володимир БОБРУЙКОПерш за все нагадайте, будь-ласка, нашим читачам, хто має право на безоплатну вторинну правову допомогу?

По перше я хотів би зазначити, що безоплатна вторинна правова допомога полягає саме в захисті, здійсненні представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, а також в складанні документів процесуального характеру.

Місцевий центр забезпечує доступ до безоплатної правової допомоги у цивільному та адміністративному процесах для цілої низки соціально незахищених категорій громадян, а саме: малозабезпеченим (особам, чий середній місячний сукупний сімейний дохід не перевищує суми прожиткових мінімумів), інвалідам, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, учасникам бойових дій (у тому числі, це стосується учасників АТО із відповідним статусом, та членів сімей загиблих), дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування  та іншім. Усім цим незахищеним категоріям осіб, а також потерпілим і свідкам у кримінальних провадженнях, якщо вони належать до категорій, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, як це визначено статтею 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», вже понад півроку надаються послуги адвокатів для представництва їх інтересів у цивільних, адміністративних, а також кримінальних справах.

Скільки до Вас в Центр звернулось осіб для отримання безоплатної правової допомоги і які питання в основному турбують людей?

Протягом ІІ півріччя 2016 року до Центру надійшло 613 звернень, з яких: по 544 надано роз'яснення, 8 звернень спрямовано до інших установ, 61 письмове звернення прийнято Центром до розгляду. В основному до Центру за наданням консультацій і роз'яснень з правових питань звертались люди віком від 35 до 60 років та старші 60 років, більшість з яких — жінки.

За категорією звернень переважали питання, які охоплюють житлові, договірні, спадкові, трудові, сімейні, інші цивільні відносини, а також питання соціального забезпечення. Зокрема, надавалась правова допомога щодо поновлення на роботі, виплати заборгованості заробітної плати, виселення з квартири, відшкодування матеріальної та моральної шкоди, встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, стягнення аліментів.

Зрозуміло, що у разі, коли особа не має права на безоплатного адвоката і її питання не потребує вирішення в судовому порядку, ви надаєте консультації, роз'яснення. А за якою кількості звернень Вами вже прийнято рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги та призначено адвокатів і чи можна навести приклад успішної справи?

Центром видано 59 доручень для підтвердження повноважень адвоката для здійснення представництва інтересів особи в судах, органах державної влади, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами. Рішення про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги не приймались.

Для прикладу зазначу, в серпні 2015 року до Чернігівського місцевого центру звернулась клієнтка з питанням про поділ спільного майна подружжя. Клієнтка є особою, яка перебуває під юрисдикцією України, середньомісячний сукупний дохід її сім'ї нижчий суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України “Про прожитковий мінімум” для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення і відповідно до статті 14 Закону України “Про безоплатну правову допомогу” є суб'єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу.

Клієнтка, що звернулась, перебувала у шлюбі, від шлюбу має неповнолітнього сина (дитина-інвалід). В період шлюбу до моменту фактичного припинення ведення спільного господарства її чоловіком (відповідачем) на підставі договору купівлі-продажу було набуте спільне майно (квартира). Шлюб був розірваний, на даний час клієнтка самостійно здійснює виховання спільної дитини, яка є інвалідом з дитинства та проживає з нею, батько дитини (відповідач) не сплачує аліменти на утримання дитини.

Отримавши доручення, адвокат зустрівся з клієнткою, дослідив обставини справи та склав позовну заяву. Адвокат звернувся до суду в інтересах позивача (клієнтки) про поділ спільного майна подружжя.

6 жовтня 2015 року районний суд вирішив позов про поділ спільного майна подружжя задовольнити та визнати за позивачем право власності на 2/3 частин квартири, а за відповідачем на 1/3 частину квартири.

Володимире Анатолійовичу, дякуємо за відверті відповіді. Нагадайте, будь ласка, куди можна звертатись для отримання безоплатної вторинної правової допомоги?

Наприкінці зазначу, шість місяців показали, що система надання безоплатної вторинної правової допомоги працює, до нас звертається велика кількість людей, які потребують отримання цієї допомоги, збільшується кількість успішних справ надання правової допомоги адвокатами за дорученнями Центру. Виходячи з норм статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» фактично кожна шоста людина має право на безоплатного адвоката і  одним із основних завдань які ми ставимо — це довести до відома цих людей що вони мають право на безоплатну вторинну правову допомогу та роз'яснити їм порядок отримання цієї допомоги”.

Для отримання безоплатної правової допомоги необхідно звертатись за адресою м. Чернігів, проспект Миру, буд. 49-А, каб. 1003 (10-й поверх). Телефон: (0462) 77-51-68. Працюємо з 8-00 год.  до 17-00 год., без перерви, крім суботи та неділі.

Спілкувався з керівником правової служби Сергій ВІТЕР


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/