Воскресенье, 13 июня 2021   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Читаючи Сталіна: хлібозаготівлі


stalinНещодавно випадково в букіністичному магазині вгледів книгу «І.Сталін. Питання ленінізму» (рік видання – 1938). І треба ж так статися, що розгорнув, фрагмент тексту якої мені видався актуальним. Сьогодні цікаво подивитись на деякі особливості, що мають «спільність» з тим найжахливішим періодом, в якому опинилась колись і Україна.

Буваючи у відрядженнях, пересвідчуєшся, що в більшості господарств їх керівники тримають у засіках пшеничне і кукурудзяне зерно, гречку, насіння соняшнику тощо, чекаючи на прийнятні закупівельні ціни – вищі за нинішні. І в тих же селах багато хто до сталінських часів апелює: мовляв, був би зараз порядок у державі. Але, прочитавши деякі роботи Сталіна у цій же книзі, яку все ж таки придбав, не порадив би прибічникам і симпатикам тодішнього режиму опинитися у вирі тих років.

«Не закривайте свою увагу турботою про фонди і запаси всякого роду, — зазначає Сталін у своїй промові на об'єднаному пленумі ЦК і ЦКК ВКП (б) 11 січня 1933 р. («Про роботу в селі»), — не відволікайтесь від головного завдання, розверніть хлібозаготівлі з перших же днів зібрання і форсуйте їх, бо перша заповідь – виконати план заготівель, друга заповідь – засипка зерна, і лише після виконання цих умов можете починати і розгортати колгоспну торгівлю хлібом».

У цій роботі, даючи оцінку роботі на селі у 1932 р., «вождь усіх народів» підтверджує, що «врожай у нас був в цьому році не гірший, а кращий, ніж в попередньому році, за винятком 5-ти районів Півночі та Сходу СРСР».

Це ще раз підтверджує, що голод в Україні був штучно створений. А причину нестачі хліба в державі Сталін називає лише одну: «Наші товариші на місцях не змогли оцінити нової обстановки на селі з оголошення колгоспної торгівлі хлібом»  (саме тоді вперше спробували ввести в практику дві ціни на хліб — державну і ринкову). І далі розмірковує Сталін: «Селянин прикинув так: оголошена колгоспна торгівля хлібом, легалізована ринкова ціна, отже, я можу за ту кількість хліба отримати більше, аніж при здачі державі, якщо я не дурень, я повинен хліб приховати, здавати його державі менше…, виручити більше за ту ж кількість проданого хліба».

Керманич радянської імперії роз’яснює причину цього явища: «Замість того, щоб підганяти хлібозаготівлі, стали підганяти створення усіляких фондів…». Оце так! Виявляється, навіть тоді були спроби створення перших фондових структур.

У своєму виступі на партійному пленумі Сталін такі дії заготівельників та самих колгоспників називає не як-небудь, а ЗЛОЧИННИМИ, основними ознаками яких є «саботаж і шкідництво». А за злочин, як відомо, відповідали не тільки обмеженням свободи, а здоров’ям і життям.

Сталін бачить «вихід» із тієї обстановки, що склалась: «Політвідділи МТС і радгоспів є одним з тих вирішальних засобів, за допомогою яких можна буде усунути ті недоліки в найкоротший термін».

Яким чином це відбувалось – ми всі знаємо. А тому, з наведенням порядку зараз у країні, не вдатися б до повторення тих жахіть… Необхідні корінні зміни на селі. Та чи знайдеться справжній державник, який би зробив це?

Сергій ПРАВДЮК, спеціально для газети «Біла хата»


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2021 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/