Вторник, 23 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Чим небезпечна малярія? Консультація


malyariyaУ квітні відмічається Всесвітній день здоров’я. У цьому році цей день присвячено профілактиці трансмісивних захворювань. Наша розмова із завідувачкою паразитологічної лабораторії відділу дослідження біологічних факторів Головного управління Держсанепідслужби України в Чернігівській області Ольгою ВАСИЛЕНКО.

— Чому саме трансмісивні? І яке відношення це поняття має до малярії?

— Хвороби, збудники яких передаються людині через комах і кліщів, називають трансмісивними (від «трансмісія» — передача). До них відносять близько 200 захворювань, серед яких найбільш відомі малярія, хвороба Лайма, кліщовий енцефаліт, жовта лихоманка, туляремія, чума, лихоманка Ку та Денге, висипний тиф та інші.

— Яка ситуація на сьогодні із захворюванням на хвороби, які Ви зазначили?

— У світі щорічно хворіють на малярію близько 110 млн людей, 1–2 млн хворих, а це переважно діти до 5 років, щороку вмирають від малярії. За інформацією МОЗ України, за останній рік у країні виявлено 80 випадків цього захворювання в 22 регіонах, в т.ч. 4 летальні від тропічної малярії. Усі випадки захворювань на малярію визначені як завізні, тобто зараження відбулося за межами країни, а клінічні прояви з’явилися, коли громадяни приїхали в Україну. Не оминула ця інфекція і нашу область: у 2013 році малярія була завезена із Судану, де перебував мешканець м. Чернігова.

Ендемічними щодо малярії є 50 країн Африки, 34 країни Азії та Океанії, 22 країни Центральної і Південної Америки, а серед країн СНД небезпечними вважаються Азербайджан, Вірменія, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан та окремі регіони Грузії, Киргизстану і Росії.

— Яким шляхом в основному відбувається зараження малярією та які симптоми цього захворювання?

— Захворювання передають малярійні комарі, які активні в тропіках майже цілий рік. Заражений комар при укусах вводить здоровій людині малярійних паразитів зі слиною. В організмі людини паразити проходять цикл розвитку, від тривалості якого залежать терміни початку захворювання (наприклад, тропічна малярія проявляється зазвичай через 9–15 днів після укусу, а при деяких видах плазмодіїв — через 8–14 місяців і навіть через 2–3 роки).

Слабкість, ломота в усьому тілі, біль у попереку, головний біль — це перші передвісники захворювання. Іноді малярія починається як респіраторно-вірусна інфекція. Через 2–5 днів виникають так звані малярійні напади, які при триденній малярії повторюються через день, при чотириденній — через 2 доби, а при тропічній малярії висока температура може бути щоденно. Приступи тропічної малярії нерегулярні, характеризуються високою температурою тіла, лихоманкою, сильним потовиділенням, іноді блювотою.

Якщо малярію не лікувати, вона може призвести до смерті хворого або перейти у мляво протікаючу хронічну форму. В організмі хворих паразити, які викликають тропічну малярію, гинуть через 2 роки. При своєчасно розпочатому лікуванні настає повне одужання. Протікання малярії у різних людей неоднакове, форма хвороби залежить від вираженості захисних реакцій організму.

Крім хворих, джерелом малярії в нашій області можуть бути і здорові паразитоносії серед приїжджих іноземних громадян, нелегальних іммігрантів, або серед наших громадян, які перебували в тропічних країнах.

— Що б Ви порадили тим людям, які виїжджають за кордон і, зокрема, у «малярійні» країни?

— Громадянам, які від’їжджають у неблагополучні з малярії (тропічні) країни, необхідно відвідати інфекціоніста, щоб він призначив протималярійні препарати для профілактики. Рекомендований лікарями профілактичний прийом протималярійних пігулок попередить захворювання на тяжку тропічну малярію або полегшить перебіг її у випадку захворювання.

В усіх туристичних фірмах, агентствах є перелік країн, небезпечних щодо малярії, керівники цих установ повинні попереджати усіх, хто хоче поїхати до цих країн, про необхідність профілактики захворювання та видавати пам’ятки з профілактики малярії.

При підвищенні температури тіла людина, яка прибула в тропіки (або повернулась із тропіків), повинна звернутися до лікаря. Лікар призначить мікроскопічне дослідження крові на наявність малярійних паразитів. При своєчасному початку лікування людина одужує протягом декількох днів.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/