Среда, 24 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Чи є ще час і можливості протистояти кору?

Чи є ще час і можливості протистояти кору?


За даними МОЗ, тільки впродовж перших трьох тижнів нового року на кір захворіли 2084 людини, з них дітей – 709. На Одещині вже є три летальні випадки. Сумщину та Чернігівщину ця страшна пошесть минула. Втім близькість Києва тримає Сіверський край у напрузі. Тож що треба знати про кір, чи є ще час і можливості протистояти хворобі?

Сьогодні на низку питань з приводу кору відповідає лікар-педіатр Чернігівської дитячої поліклініки №1 Наталія Петрук.

Петрук-онкологія-кір-кор

– Наталіє Віталіївно, тож 140 км для кору – не відстань… Багато хто з нас перебуває в моторошній паніці – з ранку встають і миють підлогу, ввечері приходять з роботи – знову «генералять» приміщення. Наскільки це виправдано для кору?

− Чистота зайвою ніколи не буває. Втім вона не повинна бути фанатичною. Для кору характерний повітряно- крапельний спосіб передачі інфекції. Тобто під час чихання, кашлю, просто під час розмови. Для захворювання характерна 100% сприйнятливість. Спостерігається висока контагіозність (виділення збудника з організму хворого чи носія і його поширення через довкілля та проникнення у сприйнятливий організм), дається взнаки близькість Києва, отже захисна маска, як доводить досвід, не є ефективним засобом. Якщо уявити п’ятиповерховий будинок, то достатньо одного хворого, щоб кір підхопили всі мешканці. Інкубаційний період захворювання складає від 7 до 21 дня.

– Чи є щеплення гарантом того, що людина ніколи не захворіє на кір?

– Якщо вакцинація проведена за Календарем щеплень, то дитина до 18 років захищена від інфекції.

− Якщо ми сьогодні зробили щеплення, то як довго формується імунітет?

– Імунітет починає формуватися з моменту введення вакцини, адже організм починає реагувати миттєво. Про стійкий імунітет до кору можна вже говорити за два−три тижні по тому. Звичайно ж, у момент формування імунітету батьки повинні бути максимально уважні до стану вакцинованої дитини. Бажано щодня міряти температуру, звернути увагу на апетит, загальний стан дитини тощо. Втім це зовсім не означає прийняти рішення про повну ізоляцію і панікувати! Діти можуть відвідувати садочки, школи, гуляти на свіжому повітрі – словом, вести звичайний ритм життя.

– Чим вакцинують?

– Профілактика кору є специфічною і здійснюється вакциною КПК (кір, паротит, краснуха). На часі вакцина для дітей у віці до 18 років є в достатній кількості. Вакцина бельгійського виробництва, дводозна, тобто одна вакцина на двох. Зараз батькам не треба шукати компаньйона. У місті чітко опрацьована система передачі невикористаних доз із дотриманням холодового ланцюга. Вакцини передаються в термосах і виключно медичними працівниками. Щеплення дорослих здійснюється власним коштом. І я би більше хвилювалася за доросле населення Чернігова. Адже більшість людей взагалі не щеплена. На мою думку, тій категорії громади, хто контактує з дітьми, – а це вихователі, медики, вчителі, – слід свідомо робити вибір на користь вакцинації. Йдеться не лише про кір. Втім, це питання вже до нашої держави, яка повинна залучати фінанси під вакцинацію. На жаль, для багатьох бюджетників вакцинація власним коштом – досить проблематична.

– Наскільки відомо, є Календар щеплень для дітей та мало хто знає, коли щеплюватися дорослим…

− Згідно з Календарем, дітей щеплять від кору в 12 місяців та шість років. Навіть якщо хтось із батьків сумнівається і запам’ятував дати – цю інформацію можна отримати як у дільничного педіатра, так і в дитячих садках, школах. В принципі, діти Чернігова, в переважній своїй більшості, щеплені й захищені від кору. Імунітет зберігається до 18-річчя. Після цього організм потребує ревакцинації. Дорослим у віці 18−35 років бажано щепитися. Йдеться про не хворівших, не щеплених та тих, хто не має відомостей щодо щеплення проти кору.

− Багато хто пам’ятає вакцину з Індії, яка давала побічні наслідки. Їй навіть закидають летальний випадок дитини. Тож логічно, що деякі батьки піддають сумніву інформацію, яка є в анотації до бельгійської вакцини. Чи є сьогодні можливість в Україні перевірити якість препарату?

− Перевірка якості вакцин є досить вартісною процедурою. Опробування вакцини та гарантія якості бельгійської вакцини КПК, якою сьогодні щеплять чернігівців, – це виключно на совісті компанії «ГлаксоСмитКляйн», яка виробляє вакцини для всієї Європи та має представництво в Україні. Препарат обов’язково проходить сертифікацію якості в Україні. Інакше б їх просто не допустили б до реалізації. Втім той момент випробування invivo (у буквальному перекладі з лат. — «в (на) живому») українців, про що кожен хоче запитати, – в Україні не відбувається. Випробування вакцин – це процедура не одного дня, її випробовують роками. Я, як лікар-педіатр, можу говорити лише за особистий досвід використання бельгійської вакцини – вакцина якісна.

− Ви особисто зробили щеплення?

− Так. Перш за все, я лікар, який контактує з дітьми. Тому вакцинуватися ставлю собі у професійний обов’язок. Від кору щеплені всі члени моєї родини.

– Цілком логічно поговорити про ускладнення до використання препарату. Чим вони можуть проявлятися?

– Ускладнення після щеплення можуть бути. І навіть якщо вони й виникнуть, то батькам не слід стрімко педалювати ситуацію. Це означає одне: що організм відреагував на інфекцію (а вакцина – це і є інфекція, тільки в невеличкій дозі!) і включив захисні механізмі. Найчастішим ускладненням буває різке підвищення температури, загальне нездужання та почервоніння в місці вакцинації.

– Для тих, хто не знає, куди колють?

– Це передпліччя. Ліве, праве – без різниці.

– Розкажіть батькам про алгоритм допуску дитини до щеплення. Чи правомірні дії, коли нещеплених дітей обмежують у правах на освіту?

– Хочу наголосити на тому, що жоден мер, жодне міністерство не може примусити щепити вашу дитину, більш того забороняти з приводу відсутності вакцинації відвідувати той чи іншій заклад! Це право закріплено конституційно. Рішення щодо вакцинування приймається виключно батьками дитини. Перед вакцинацією дитину обов’язково повинен оглянути лікар-педіатр. Підкреслюю: не медична сестра, а саме лікар! У медичній картці лікар обов’язково повинен зробити запис про стан дитини і висловити своє рішення щодо щеплення. Свою згоду на щеплення батьки мають засвідчити письмово.

– Багато зламано списів щодо того, чи можна щеплюватися під час епідемії кору. Адже щеплення штучно заражає дитячий організм вірусом, додаючи навантаження на захисну систему організму. Чи немає в рішенні прищепити дитину ризику?

– Щеплюватися можна і це потрібно робити. Якщо ви ще не зробили вакцинованій дитині щеплення від кору, то його не пізно зробити навіть і в розпал епідемії. Якщо екстрену вакцинацію зробити протягом 72 годин після контакту з хворим, захворювання розвиватися не буде.

– Як бути тим, хто не пам’ятає, чи щеплювався взагалі від кору? У ЗМІ прозвучала інформація, що можна звернутися у приватні клініки, де за допомогою аналізу «на іммуноглобуліни» можна отримати інформацію щодо можливості щеплення. Наскільки ця інформація достовірна?

– Достеменно знаю, що в Чернігові у такій спосіб щеплення не перевіряють. Якщо ж виникає сумнів у дорослої людини віком 18+ , то краще все-таки вакцинуватися. Особливо тим, хто контактує з дітьми.

– А як бути тим дітям, які не відвідують дитячі комбінати?

– Батьки можуть звернутися безпосередньо в поліклініку та отримати інформацію щодо наявності щеплення у дитини.

– Якщо все ж таки трапилося нещастя – і людина захворіла, як розпізнати, що це кір, а не ГРВІ чи, скажімо, грип?

– В тому-то і вся складність, що кір можна сплутати з вірусною інфекцією або ж із грипом. Признаки кору – не специфічні. Для захворювання характерно підвищення температури до 38 градусів за Цельсієм та вище, поява кашлю, набряки повік. І тільки на другий−третій день вже з’являється висип на шкір та білясті плями з червоною облямівкою в ротовій порожнині, це так звані плями Коплика. Згодом висип розповсюджується по всьому тілу – що й дозволяє діагностувати захворювання. Кір – це дитяче інфекційне захворювання. У цей відлік часу захворювання переноситься не так важко, як у дорослому віці.

– Чи можна дослідити кір, зробивши аналіз по крові? Чи це так?

– Так, захворювання можливо виявити й по аналізу крові. Втім цей різновид діагностики досить вартісний і практично в стаціонарах Чернігова не здійснюється. Діагноз переважно ставлять клінічно.

– В Інтернеті поширюється думка, що кір боїться світла, тому краще лікувати його в темному приміщенні. Тож може напоумити людей думка фахівця?

– Кір небезпечний своїми можливими наслідками, серед яких – енцефаліт, менінгоенцефаліт, страждає нервова система. Отже, лікування кору відбувається виключно в стаціонарі. У лікарні обов’язково проведуть діагностичне дослідження мокротиння та візьмуть мазок із ротової порожнини хворого. Лікування не є специфічним.

– Що можна зробити до приїзду лікаря?

– Перша допомога, яку можуть надати вдома, – це знизити температуру. Медичний спосіб – коли хворому дають «парацетамол» або ж «нурофен». Серед фізичних методів – обливання холодною водою, обтирання мокрими рушниками, розчином оцту, прикладання капустяного листка на голову. Втім я хочу застерегти: фізичні методи краще використовувати в комплексі з медикаментозними. Самі по собі вони можуть не призвезти до бажаних результатів.

– Панічній атаці піддались вже навіть ті, хто твердо знає, що перехворів на кір, втім боїться підхопити захворювання вдруге. Яка вірогідність такого повторення?

– За статистичними даними світу, шанси захворіти кором вдруге не перевищують 0,5-1% випадків.

Будьте здорові!

Спілкувалася Уляна Ковальчук


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/