Воскресенье, 5 мая 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Чи можна отруїтися водою в Чернігові? ФотоДОКАЗИ


водаЧернігівську воду можна вживати некип'ячену. Бо чернігівська вода − одна з найсмачніших і якісніших в Україні. Смак цій воді надають солі кальцію і магнію. Вода, яка подається в розподільну мережу нашого міста, ніколи не хлорувалася, має хороші показники і не вимагає додаткового очищення.

***

Як правило, в повсякденному житті ми не замислюємося над питаннями власної безпеки, і сподіваємося, що про це подбають спеціально навчені люди. Говорити про безпеку ми починаємо тільки після того, як десь з кимось сталося щось недобре. У дні новорічних свят жителі Дарницького району Києва були серйозно налякані інформацією про масове отруєння людей. Причому, найбільше шокував той факт, що люди отруїлися водою з-під крана, яку постачає ПАТ «АК« Київводоканал».

Яка ситуація щодо якості води у Чернігові? Про це ми запитали у керівництва КП «Чернігівводоканал».  Ось що вдалося з`ясувати.

У Києві понад 60 людей отруїлися водою з-під крана

Станом на 13 годину 12-го січня до медиків, з ознаками отруєння, звернулося вже 64 жителі Бортничів. З них − 9 дорослих і 55 дітей. Інтернет-видання повідомляють, що ніхто відразу не відреагував на скарги мешканців Дарницького району, а тривогу забили тільки тоді, коли стало відомо про масове отруєння. Жителі одразу п'яти вулиць залишилися без питної води, оскільки через масове отруєння комунальні служби заборонили вживати «кранову» воду в якості питної і готувати на ній їжу, а також не можна навіть купатися в зараженій воді і прати речі. З метою попередження виникнення групового спалаху захворювання в організованому дитячому колективі, районною комісією ТЕБ та НС прийнято рішення про тимчасове припинення роботи 2-х дитячих дошкільних установ №790 і №792, які територіально розташовані в мікрорайоні Бортничі.

«За офіційними даними Головного управління санітарно-епідеміологічної служби у м Києві, водопровідна вода в мікрорайоні Бортничі була заражена збудником кишкової інфекції. Як свідчить висновок лабораторного дослідження, причиною зараження стало забруднення артезіанських свердловин №50 і №18 », — йдеться в повідомленні за результатами розслідування.

У Чернігові зараження через водопровідну мережу − неможливо

У Чернігові виникнення ситуації, аналогічної тій, яка сталася в Києві − нереально. Звичайно, ми передбачаємо різні ситуації, пов'язані із зараженням води, але вони можуть виникнути тільки у випадку великих техногенних катастроф. Але в таких випадках заходи з ліквідації наслідків передбачаються силами Цивільного захисту населення. Попадання інфекції або зовнішнього забруднення в систему водопроводу Чернігова неможливо, − вважає начальник хіміко-бактеріологічної лабораторії питної води КП «Чернігівводоканал» Тетяна Семенова.

Начальник хіміко-бактеріологічної лабораторії питної води КП «Чернігівводоканал» Тетяна Семенова

Начальник хіміко-бактеріологічної лабораторії питної води КП «Чернігівводоканал» Тетяна Семенова

На думку фахівця, перевага чернігівського водопроводу полягає в тому, що вода ніде не контактує з відкритими ділянками повітря. Зі свердловин на водозабірних станціях вона подається в резервуари чистої води − це величезні ємкості, які по висоті можна порівняти з 9-поверховим будинком. Вони знаходяться під землею. Всього − п'ять резервуарів по 3000 м3 води, один резервуар − 2000 м3 води і в кількох − по 1500 м3 води. У цих резервуарах є спеціальні технологічні люки, але вони герметично закриті і опломбовані. З резервуарів до крана споживача вода надходить по герметичному водопроводу, який також виключає її забруднення.

Тетяна Семенова вважає, що забруднення питної води теоретично може відбутися в місцях пориву трубопроводів. Але, як правило, ці місця оперативно локалізуються. Після усунення аварії на якій-небудь ділянці, спочатку йде промивка та дезінфекція водопроводу, а подача води не буде відновлена до тих пір, поки лабораторія не дасть позитивного висновку. Крім того, профілактичні промивки водогонів у місті проводяться не рідше двох разів на рік. Також, за скаргами населення, проводяться позапланові промивки.

У Чернігові гарантований щоденний контроль якості води

На сьогоднішній день в хіміко-бактеріологічній лабораторії питної води КП «Чернігівводоканал» працює вісім фахівців: начальник лабораторії, два інженери-лаборанти і п'ять лаборантів. Причому навіть у лаборантів є вища освіта. Інженери лабораторій хімії та бактеріології проводять калібрування приладів, дивляться і обраховують результати лабораторних досліджень, дають висновки.

− Контроль води ведеться у нас щодня і найсерйознішим чином. Він виконується 365 днів у рік на насосних станціях − це ті групові водозабори, які дають розподіл води в мережу. Робиться аналіз не тільки за хімічними показниками, але обов'язково проводиться і бактеріологія. Причому, бактеріологія є одним з найважливіших видів дослідження, − стверджує Тетяна Семенова.

Щоденні дослідження води, яка подається у водопровідну мережу Чернігова, включає визначення загальної кількості мікробів у воді і кількості бактерій групи кишкових паличок. На думку начальника лабораторії, це служить гарантією відсутності мікробіологічного зараження питної води.

− Щоранку я видаю робочу програму лаборантці. У цю програму в обов'язковому порядку входять п'ять насосних станцій водозабору і точки розвідної мережі по місту. Крім того, якість води ми контролюємо як на підвищувальних насосних станціях (які більше 140 і вони знаходяться по всій території Чернігова), так і на водозабірних колонках, які розташовані в приватному секторі Чернігова. Розвідна мережа: водозабірні колонки, підвищувальні станції, тупикові ділянки необхідно контролювати − не менше 20 точок на місяць. Ми контролюємо 135 точок, − заявила Тетяна Семенова.

voda_01

Щодня, після відбору проб води, лаборант доставляє їх до хімічної та бактеріологічної лабораторії КП «Чернігівводоканал» для досліджень. Після цього починаються лабораторні дослідження цих зразків.

voda_02

У хімічній лабораторії всього лише чотири параметри води: жорсткість, лужність, кальцій і хлориди визначаються вручну. Решта − видають спектрофотометри, які за рахунок революційного поєднання самих останніх електронних і оптичних елементів забезпечують отримання найбільш точних відомостей про склад питної води.

voda_03

voda_04

За результатами фотометрії можна визначити каламутність води, вміст в ній заліза, амонію, нітратів, нітритів, марганцю, сульфатів, цинку, молібдену, поліфосфатів, алюмінію…

Інженер-лаборант Наталія Піскова визначає жорсткість питної води

Інженер-лаборант Наталія Песковая визначає жорсткість питної води

voda_06

voda_07

voda_08

Для визначення наявності основних видів патогенної мікрофлори в зразках води, у бактеріологічній лабораторії проводять її мікробіологічний аналіз. Для цього відібрані проби води пропускаються через спеціальні мембранні фільтри, встановлені в сталевих воронках. Після чого зразки поміщаються в живильне середовище і на добу закривають в сухоповітряний термостат. І тільки через добу інженер-лаборант, вивчаючи зразки під мікроскопом, визначає наявність бактеріального зараження питної води.

Труби старі, і це потрібно враховувати

На думку начальника хіміко-бактеріологічної лабораторії питної води КП «Чернігівводоканал» Тетяни Семенової, потрібно враховувати, що в Чернігові − досить старий водопровід. Тому періодично від населення надходять скарги на «іржаву воду». Хоча, на думку диспетчерів підприємства, які безпосередньо працюють з населенням, кількість таких скарг за останні роки зменшилася в рази. У КП «Чернігівводоканал» це пов'язують, в першу чергу з проведенням санації труб магістральних водопроводів на найбільш проблемних ділянках.

voda_09

− Питна вода у Чернігові не має постійного забруднення. Тобто вона не подається брудна, а отримує вторинне забруднення всередині будинку, всередині мереж. І це забруднення є тимчасовим. За правилами відбору проб води потрібно зливати воду 10-15 хвилин. І коли ми за скаргою приїжджаємо і зливаємо воду, фраза перша: «Так поки ви зіллєте, вода буде чиста...», − розповідає Тетяна Семенова.

Чому питна вода має запах?

Багатьох жителів нашого міста хвилює таке питання: чому іноді питна вода має специфічний запах?

Ось що розповіла з цього приводу Тетяна Семенова:

− Для початку потрібно визначити, чим пахне вода. Якщо у воді присутній неприємний запах дусту, то це − застійне явище. Для боротьби з таким явищем воду досить просто злити. Іноді, буває, що запах, навпаки, з'являється в результаті масового відбору води, наприклад, перед святами. Причина криється в тому, що через великий відбір вода вимивається з застійних зон трубопроводу. Іноді кажуть, що гаряча вода з крана має запах крейди. Це − цілком нормальне явище. Для водозабору у нас використовуються крейдяні свердловини глибиною в 750-780 метрів. Крейда очищає воду і цей запах свідчить про те, що свердловини − високоефективні. Взагалі наша вода не має запаху. А слабкий запах крейди з'являється тільки при її нагріванні і це − нормально. Але, звичайно, якщо вода з якихось причин має неприємний запах, ми її, безумовно, досліджуємо

SONY DSC

Забруднення води в водозабірних колонках залежить від самих жителів

Сьогодні в Чернігові досі працює 329 водозабірних колонок. Хоча ще кілька років тому їх кількість у нашому місті було в два рази більше. Контроль над якістю води, яка надходить із водозабірної колонки − досить складне завдання. Навколо кожної колонки існує санітарна зона. І якщо жителі, які користуються колонкою, порушують вимоги санітарного режиму: перуть білизну, миють посуд, машини, то нерідко відбувається і забруднення питної води.

− Люди, які перуть білизну близько водозабірної колонки, повинні розуміти, що вони порушують санітарний режим і можуть забруднити питну воду, яку беруть з цієї колонки. Справа в тому, що біля кожної колонки є шахтний колодязь, який далеко не герметичний. Стічні води можуть потрапити в цей колодязь. І ймовірність потрапляння забруднення в питну воду істотно збільшується. Як тільки на якій-небудь ділянці ми виявляємо відхилення від норми, ми цю водозабірну точку закриваємо на хлорування. І якщо люди обурено дзвонять і скаржаться, що колонка закрита, ми їм говоримо, що вони самі повинні стежити за дотриманням санітарного режиму, − вважає начальник хіміко-бактеріологічної лабораторії питної води КП «Чернігівводоканал».

Де в Чернігові найсмачніша вода?

На думку Тетяни Семенової, чернігівська вода − одна з найсмачніших і якісніших в Україні. Смак чернігівській воді надають солі кальцію і магнію. Потрібно відзначити, що вода, яка подається в розподільну мережу нашого міста, ніколи не хлорувалася, має хороші показники і не вимагає додаткового очищення.

− Якщо говорити про якість води, то тільки в центральній частині міста, де розташовані старі будинки, слід проводити її механічну очистку від забруднення, яке є в трубах. В цілому нашу воду очищати не треба. У мене діти з грудного віку п'ють некип'ячену, але відстояну воду з крана. Я б рекомендувала зливати воду перед вживанням. Я це роблю щоранку: зливаю воду до тих пір, поки не відчую, що вода почала холоднішати. Після цього воду можна набирати в банку. І не варто боятися, що через злив буде велика витрата води. За три хвилини «набіжить» всього 20 копійок! − вважає Тетяна Семенова.

Начальник лабораторії впевнена, що найсмачніша вода в нашому місті − в районі 3-го водозабору. З 3-го водозабору вода надходить у «спальні райони» вулиць Доценка-Рокоссовського. У ній — найменше вміст заліза, і оптимальна жорсткість − від 0,7 до 1 мг-екв / дм3, а в інших водозаборах жорсткість води − до 3,5 мг-екв / дм3, та й вміст заліза − на межі. Тетяна Семенова запевняє, що білий наліт, який залишається після висихання води або накип у чайниках − це показник високої якості води. Коли людина вважає, що, якщо у воді немає солей, і чайник не обросте накипом, це добре, то він помиляється. Накип не страшний. Справа в тому, що сьогодні в цілому по країні дефіцит надходження кальцію в організм досягає 40%, а магнію − близько 20%.

− В Україні санітарні норми щодо води навіть вищі, ніж європейські. Нові норми за багатьма показниками більш жорсткі, ніж у Європі. Складно сказати, з яких це міркувань зроблено, але можу припустити, що у нас просто більше запаси води. А в Європі намагаються більше заощаджувати і в зв'язку з цим там далеко не завжди п'ють воду з-під крана, а намагаються користуватися бутильованою водою, яка піддається більш ретельному контролю, − констатує Тетяна Семенова.

Автор — Ігор ГРИЩЕНКО. Фото — Олени БОРИСЕНКО


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/