Среда, 24 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Апарати, які визначають стадію захворюваності та виявляють «скриті» метастази

Апарати, які визначають стадію захворюваності та виявляють «скриті» метастази


Із збільшенням онкологічних хвороб серед населення все частіше можна почути про такі обстеження, коли застосовуються окремі діагностичні апарати, серед яких ПЕТ і КаТе. 

Що ж являють собою ці системи? Про це розповідає фахівець Чернігівського онкологічного диспансеру Оксана Михайлівна Циган.

Оксана Михайлівна Циган

Позитронно-емісійна томографія, поєднана з комп'ютерною томографією (ПЕТ / КТ), являє собою сучасний метод радіонуклідної діагностики, який знайшов широке застосування в медицині, і перш за все, в онкології.

В основному ПЕТ застосовується для діагностики та диференціальної діагностики злоякісних і доброякісних пухлин. Головними показаннями для проведення ПЕТ в онкології є:

1. Діагностика вперше виявлених пухлин, в тому числі диференціація доброякісних пухлин від злоякісних.

2. Визначення стадії захворювання, включаючи виявлення віддалених метастазів.

3. Оцінка ефективності лікування.

4. Оцінка рецидиву захворювання.

ПЕТ/КТ відноситься до методів ядерної медицини, в його основі лежить використання спеціальних радіоактивних міток з метою вивчення особливостей енергетичного метаболізму в різних тканинах організму. З його допомогою можна визначити наявність патології на молекулярному рівні. Радіоактивні мітки або маркери, які використовуються при ПЕТ-дослідженні, так звані радіофармпрепарати, за своєю структурою схожі з природними метаболітами організму — глюкозою, водою, холіном, амінокислотами, метіоніном, тирозином та іншими. Щоб перераховані речовини стали видимими для ПЕТ-сканера, їх мітять радіонуклідами з коротким або ультракоротким періодом напіврозпаду. Найчастіше в якості міток виступають радіоактивні фтор, вуглець, азот, галій та інші елементи. Клітини ракових пухлин володіють найвищою швидкістю ділення і вимагають більшу кількість поживних речовин, отже метаболізм в них проходить швидше, ніж в здорових тканинах. Відповідно, в цих клітинах буде накопичуватися найбільша кількість радіонуклідів, в свою чергу позитронний емісійний сканер зобразить на знімку їх яскравим кольором у вигляді «гарячих» вогнищ.

ПЕТ дозволяє виявити злоякісні пухлини і метастази невеликого розміру, невидимі для інших діагностичних методів.

ПЕТ в діагностиці неходжкінських лімфом та лімфоми Ходжкіна

Лімфоми являються найбільш поширеними злоякісними пухлинами системи крові. Захворювання носить системний характер, тому хірургічні методи грають лише діагностичну роль. Головним методом лікування для лімфом є хіміотерапія.

ПЕТ високочутлива для діагностики класичної лімфоми Ходжкіна, високоагресивних НХЛ(В-крупноклітинні, лімфобластні) та фолікулярних НХЛ.

ПЕТ дає менш достовірні результати при діагностиці низькоагресивних форм НХЛ: Мальт-лімфоми і лімфоми з малих лімфоцитів.

ПЕТ рідко використовується для верифікації діагнозу лімфоми, так як більшість підозрілих новоутворень піддається біопсії з наступним морфологічним дослідженням, що є стандартом діагностики. У деяких випадках ПЕТ може застосовуватися для вибору найбільш інформативної ділянки пухлини для біопсії. ПЕТ є перспективним дослідженням щодо диференціальної діагностики первинних лімфом ЦНС (зазвичай високодиференційованих НХЛ з підвищеним захопленням 18-ФДГ в порівнянні з сірою речовиною головного мозку) .

КТ залишається стандартом візуалізації в первинній діагностиці лімфом. ПЕТ лише доповнює КТ в цьому випадку і не конкурує з ним. ПЕТ компенсує деякі недоліки КТ: зокрема, виявлення лімфоми в лімфовузлах нормальних розмірів, а також оцінка стану кісткового мозку, печінки і селезінки.

Більшу цінність цей метод має для оцінки лікування. ПЕТ дає важливу інформацію про життєздатність пухлини, допомагаючи відрізнити рубцеву тканину / некроз пухлини від активної залишкової лімфоми після завершення курсу лікування. В залежності від результатів проміжного ПЕТ/КТ дослідження можна оцінити відповідь на лікування, або ж повноту ремісії (за умови відсутності метаболічної активності у вогнищі ураження).

Оксана Циган,

лікар-гематолог Чернігівського обласного онкологічного диспансеру


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/