Воскресенье, 17 января 2021   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
50 років тому Радянський Союз придушив «Празьку весну»

50 років тому Радянський Союз придушив «Празьку весну»


«ЗА ВАШУ І НАШУ СВОБОДУ...». НА МАЙДАНІ НЕЗАЛЕЖНОСТІ ВІДКРИЮТЬ ВИСТАВКУ ПРО «ПРАЗЬКУ ВЕСНУ»

50 років тому для придушення «Празької весни» Радянський Союз ввів у Чехословаччину близько 200 000 солдатів і 5000 танків. Тисячі людей у країнах Східного Блоку і в СРСР протестувати проти окупації.

Чеські та українські установи спільно презентують виставку «За вашу і нашу свободу 1968—2018 рр. Протести проти окупації Чехословаччини в 1968 році як частина боротьби за свободу в комуністичних країнах Європи».

13 вересня о 12.00

м. Київ, Майдан Незалежності (біля стели) 

Уночі з 20 на 21 серпня 1968 року громадяни Чехословаччини прокинулись від незвичного шуму. Такий вони востаннє чули під час ІІ Світової війни. Вулицями їхали танки та машини з озброєними військовими. Ті, котрі встигли налаштувати радіопрогравачі перед їхнім заглушенням, довідалися, що радянські керівники в Москві, разом із очільниками інших країн Варшавського договору, вирішили насильно припинити політичний процес, відомий під назвою «Празька весна».

Виставка «За вашу і нашу свободу. 1968—2018 рр.» присвячена долям тих людей, мешканців країн Східного блоку, які вирішили у різний спосіб протестувати проти окупації: виходили на мирну демонстрацію на Красній площі в Москві, підписували листи проти радянського вторгнення в ЧССР, підтримували засуджених учасників протестного руху, відмовлялися від служби в радянській армії, організовували студентські страйки та поширювали інформаційні листівки попри загрозу ув’язнення, звільнення з роботи, відсторонення від навчання чи примусового лікування в психіатричному закладі.

Українці не стояли осторонь тих подій, відголосок подій 21 серпня донісся до Ужгороду, Чернівців, Києва, Черкас, Одеси та Чернігова, про що свідчать історії Василя Макуха, Романа Гриня, Михайла Ліхцова, Зоряна Попадюка та багатьох інших. Відвідувачі виставки будуть мати змогу ознайомитися детальніше з українськими сюжетами боротьби проти тоталітаризму та несвободи.

Документи, фотографії та інтерв’ю для виставки автор Адам Граділек збирав разом Петром Блажеком, Штєпаном Черноушекем, Міхаелом Стоіловим, Ярославом Файзуліним, Андрієм Когутом, Віталієм Бакою, Анатолієм Хромовим та іншими працівниками Інституту вивчення тоталітарних режимів у Празі, Галузевого державного архіву Служби безпеки України та Українського інституту національної пам’яті.

На відкритті виступатимуть:

·         Ірина Геращенко, Перший заступник Голови Верховної Ради України.

·         Мілуше Горска, Перший заступник Голови Сенату Парламенту ЧР.

·         Павло Розенко, Віце-прем’єр-міністр України.

·         Володимир В’ятрович, Голова Українського інституту національної пам'яті.

·         Андрій Когут, директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України.

·         Ондржей Матєйка, заступник директора Інституту вивчення тоталітарних режимів.

·         Ганна Гопко, Народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради України у закордонних справах.

·         Мустафа Джемілєв, Народний депутат України, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу.

·         Зорян Попадюк, український дисидент, правозахисник, громадський діяч.

·         Юрій Макух, племінник Василя Макуха.

·         Володимир Івков, син Володимира Івкова.

·         Йоанна Кошик-Хеландер, польський фотограф та режисер, яка протестувала проти окупації Чехословаччини.

Також до участі в заході запрошені Міністр культури України Євген Нищук, Надзвичайний і Повноважний Посол Чеської Республіки в Україні Радек Матула, генерал-лейтенант, заступник голови Служби безпеки України Віктор Кононенко.

Модератор відкриття: Ігор Пошивайло, Директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності.

Автори: Інститут дослідження тоталітарних режимів (Чехія), Галузевий державний архів СБ України, Український інститут національної пам’яті.

Організатори: Інститут дослідження тоталітарних режимів (Чехія), Чеський Центр, Галузевий державний архів СБ України, Український інститут національної пам’яті, Посольство Чеської Республіки в Україні, Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності.

Нагадаємо, 17 вересня 2018 року о 18.00 в Культурно-мистецькому центрі Києво-Могилянської академії (м. Київ, вул Іллінська, 9) відбудеться прем’єрний показ документального фільму «Vesna68» — про події «Празької весни».

За інформацією Українського інституту національної пам'яті


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2021 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/