Чому в Україні й досі недосконала система оподаткування для тих, хто працює в аграрній галузі? Чи зникне колись несправедливість щодо розподілу по спецрежиму оподаткування ПДВ для сільського господарства? Виходить так, що чим більший обсяг виробництва агропідприємства, тим більшу підтримку воно отримує від держави. А це не дає можливості розвиватися середньому та малому фермерству. Про це та інші аспекти говорили на Чернігівщині.
***
«Чия, земля? Калитчина! Чия, земля? Калитчина!». Ця фраза із відомої комедії Івана Карпенко-Карого яскраво ілюструє сучасні «земельні» реалії в Україні. І хоча багато чого з часів життя класика змінилося, утім, земельні питання в нашій державі і досі залишаються проблемними. Формування земельного ринку – один із найважливіших реформаторських меседжів сучасності.
Важливі нюанси земельної реформи обговорювали на Чернігівщині – у Батурині на виїзному засіданні комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин, яке ініціював народний депутат Валерій Давиденко.
До гетьманської столиці завітали не лише парламентарі, а й головний аграрій України – Міністр Тарас Кутовий. Високопосадовець окреслив свою позицію – країні потрібен ринок землі.
«Якщо людина померла у селі, чому чоловік, у якого пай на тому самому полі, не має права купити цей пай? Або бабця, яка доживає віку, не може продати сусіду цей пай? Є питання мінімальної ціни, є питання можливості обміну, є світова практика. Ми по-різному можемо це оцінювати, але вибудувати правила ми повинні, тому що стояти на місці не можна», — заявив міністр.
Водночас Тарас Кутовий підкреслив, що для прийняття правильного рішення, необхідно якомога глибше обговорити це питання, почути думки на місцях.
Міністр також акцентував увагу на недосконалості системи оподаткування. А саме – несправедливості розподілу по спецрежиму оподаткування ПДВ для сільського господарства. Виходить, що чим більший обсяг виробництва агропідприємства, тим більшу підтримку воно отримує від держави. А це не дає можливості розвиватися середньому та малому фермерству.
«Ми пропонуємо 1% від валового виробництва сільгосппродукції в Україні направляти на підтримку малих та середніх виробників. В першу чергу тим, у кого є тваринництво, переробка і додаткові робочі місця. Якщо говорити про цифри, то мова йде 5,5 мільярдів гривень. Ми говоримо майже про 20-кратне зростання підтримки», — зазначив Тарас Кутовий.
Народний депутат Валерій Давиденко, виступаючи перед учасниками засідання, наголосив, що при нинішніх невтішних економічних реаліях знімати мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення, не можна.
«Я вважаю, поки не запрацює наша економіка, не можна знімати мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. Ми повинні напрацювати механізм з усіма застереженнями, за якими ми не станемо рабами на цій землі. І саме тому я ініціював цю зустріч. Щоб ми ці важливі питання обговорили саме тут – на Чернігівщині. Пропоную продовжити мораторій. Також пропоную для тваринництва, садівництва, овочівництва і виноградарства залишити спеціальний режим оподаткування, а рослинництво – загальна система оподаткування», — заявив Валерій Давиденко.
Також, народний депутат вважає, що приймати важливі земельні рішення без громадських обговорень не можна. Адже думка людей повинна бути визначальною.
Гарячі земельні обговорення триватимуть і надалі. Засідання комітету продовжать наступного тижня у Києві.
Тетяна ТЕРЕЩЕНКО