Юридична практика. Порядок та підстави зарахування трудового стажу при проходженні військової служби.
Фахову консультацію з цього питання надає головний спеціаліст відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Оксана Мурашко.
Відповідно до частини першої ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», видами військової служби є, зокрема, військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Керуючись ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією, або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Частиною першою ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України.
В частині першій ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» визначено, що час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Пунктом 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 визначено, що для підтвердження військової служби приймаються, зокрема, військові квитки, довідники військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, тощо.
Пунктом 3 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначено, що застрахована особа підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує у встановленому законом порядку єдиний внесок.
Відповідно до п. 10 ст. 1 цього ж закону передбачено, що страхувальники-роботодавці та інші особи, зобов’язані сплачувати єдиний внесок.
Таким чином, обов’язок по сплаті та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків, покладено на страхувальника.
Враховуючи, що відсутність даних в індивідуальних відомостях про застраховану особу сталася не з вини позивача, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у зарахуванні громадянину до страхового стажу періоду проходження ним військової служби під час мобілізації є протиправними.
В той же час, у відповідності до частини п’ятої ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення(перерахунок) або про відмову в призначенні пенсії.
Для прикладу зазначимо, що Чернігівським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги для здійснення представництва інтересів громадянина у суді адвокату Валерію Кулішу було видано доручення.
Суть питання клієнта полягала у відновленні порушених прав, який потребував громадянин, призваний на військову службу за мобілізацією на особливий період, який був звільнений від виконання службових обов’язків.
Клієнт перебуває під юрисдикцією України та є суб’єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу.
Позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку з тих підстав, що в базі даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового соціального страхування, індивідуальні відомості про суму заробітку та сплату страхових внесків для нарахування пенсії, відсутні.
Отримавши доручення, адвокат Валерій Куліш зустрівся з клієнтом, дослідив обставини справи та склав позовну заяву про визнання дій Ріпкинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України незаконними щодо відмови у перерахунку пенсії та зарахуванні стажу роботи військової служби.
У судову засіданні адвокат та його клієнт підтримали подану заяву, просили її задовольнити.
24 жовтня 2017 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області постановив визнати протиправними діями Ріпкинське об’єднане управління Пенсійного фонду України щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зарахуванні до стажу роботи періоду військової служби, а також зобов’язав здійснити перерахунок та виплату пенсії з включенням до страхового стажу періоду військової служби.
Оксана Мурашко