У Чернігові діти, які перебувають під опікою й отримують допомогу з місцевого бюджету за успіхи в навчанні, через неузгодженість дій Управління соціального захисту та Управління освіти недоотримали у 2024 році соціальні виплати. Хоча за законом грошові виплати за успіхи в навчанні не мають впливати на державну соціальну допомогу дитині. Відповідно, через помилку чиновників діти отримували не додаткову допомогу, а менші соціальні виплати.
Уже не один рік Людмила Коротка як опікун неповнолітньої онуки отримує на дитину щомісячну державну соціальну допомогу. Також дівчинка за відмінне навчання отримує допомогу від Чернігівської міської ради. Проте у травні минулого року пані Людмила виявила, що виплати суттєво зменшились – майже на 1600 грн. На її звернення в Управлінні соцзахисту повідомили, що все через те, що дитина отримує допомогу за успіхи у навчанні і що це пов’язано з визначенням коду ознаки доходу «128» бухгалтерією відділу освіти за період 2021—2023 рр. Хоча до цього часу дитина також отримувала допомогу за успіхи в навчанні, та це ніколи не впливало на розмір державної допомоги.
Мова йде про виплати з бюджету Чернігівської міської територіальної громади, які щороку здійснюються з метою підтримки обдарованих дітей, які перебувають у місті Чернігові, у рамках міської Програми розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, попередження дитячої бездоглядності та безпритульності, соціальної підтримки сімей з дітьми у місті Чернігові.
Таку грошову винагороду отримують діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, а також діти, які мають статус члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України. Ця програма діє в Чернігові вже не перший рік для діток, які навчаються «добре» або «відмінно». На цей рік тим дітям, які навчаються на високий рівень, виплачується 3 196 грн, на достатній – 2 077,4 грн за семестр.
Начебто непогана сума для дитини, якби не одне «але». До 2021 року вказані виплати нараховувалися через Службу у справах дітей Деснянського та Новозаводського районів м. Чернігова, і тоді не виникало питань щодо впливу цих виплат на розмір державної допомоги. Все через те, як вважає пані Людмила, що було визначено відображення податковим агентом грошової допомоги за успіхи в навчанні під ознакою доходу «147» – грошова допомога, що надається дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування. Таке визначення унеможливлювало автоматичний вплив на розмір державної допомоги під іншим кодом.
Проте після об’єднання районів функцію нарахування виплат за успіхи у навчанні передали Управлінню освіти, які у своїх звітах допомогу за успіхи в навчанні вказали під кодом ознаки доходу «128». І під час перерахунку ці заохочувальні виплати від міськради зарахувалися як соціальна допомога. Відтак діти замість винагороди отримали менші гарантовані державою щомісячні соціальні виплати, оскільки податковим агентом під ознакою доходу «128» відображається дохід у вигляді соціальних виплат з відповідних бюджетів.
Ось відповідь Департаменту соціальної політики на адвокатське звернення по цьому питанню: «За інформацією з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, дитиною (ПІБ) отримані доходи, які мають ознаку доходу 128 (соціальні виплати з відповідних бюджетів)», і далі надаються пояснення, як це впливає на розмір державної соціальної допомоги.
«В Законі України «Про допомогу сім’ям з дітьми» чітко прописано, які виплати впливають на розмір державної соціальної допомоги: аліменти, пенсія, стипендія, державна допомога. Місцеві органи влади встановлюють свої доплати і допомоги. Зараз ми говоримо про допомогу дітям за успіхи в навчанні. Це заохочення призначають і одноразово виплачують дитині на картку, а соціальна допомога виплачується щомісячно. І ця допомога дітям за успіхи в навчанні не відноситься до жодної вказаної категорії виплат, визначених законом. А отже не може впливати на розмір державної соціальної допомоги. Це було визначено і Чернігівським окружним адміністративним судом 03.12.2024 р.»
Далі пані Людмила пояснює ситуацію так: код ознаки доходу «128», який був застосований бухгалтерією Управління освіти з 2021 року, міг вплинути на програмне забезпечення, коли під одним кодом виплачуються дві допомоги, і тоді з більшої вираховується менша сума.
«Коли я почала дізнаватися, що до чого, то виявилося, що наша ситуація непоодинока. А все через те, що в Управлінні освіти вказали код ознаки доходу «128». Тобто на всі виплати є спеціальні коди ознаки доходу і програма автоматично перерахувала виплати моїй дитині. Таким чином, щомісяця дитина недоотримувала значну суму. Адже обрахунок робиться автоматично програмним забезпеченням. І коли одна соціальна допомога накладається на іншу, тоді з більшої відраховується менша, – говорить пані Людмила. – Та це не виправдовує посадовців Управління соціального захисту, які не виправили хибну ситуацію. Відповідно до п.48 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми, органи, що призначають і виплачують державну допомогу, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги. Залишається відкритим питання: чому органи соціального захисту не стали на захист прав дітей? Те ж питання можна поставити і Управлінню (службі) у справах дітей Чернігівської міської ради».
Виплати за успіхи у навчанні не є соціальною допомогою
Попри численні звернення в державні установи та органи місцевого самоврядування, питання щодо незаконного зменшення державної допомоги дитині на місцевому рівні не вирішилось. Тоді пані Людмила звернулася до Уповноваженого з прав людини через представника в Чернігівській області. За його дорученням, Національна соціальна сервісна служба здійснила перевірку Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради. Під час перевірки було встановлено факт порушення прав дитини, зроблено перерахунок, і кошти повернули в жовтні минулого року.
«Дуже прикро, що така хороша Програма місцевої влади щодо надання заохочувальних виплат діткам окремих категорій за успіхи в навчанні, була дещо знівельована деякими посадовцями. Це питання справедливості й захисту прав дитини, і не тільки моєї, а всіх дітей, – говорить пані Людмила. – Люди не можуть знати все законодавство. Я теж не знаю, але я можу знайти, бо маю досвід роботи з документами й законодавчою базою. Якби Управління соціального захисту та Управління освіти своєчасно виправили свої помилки, то всім дітям повернули б кошти автоматично, і далі б не пішло. І це питання на сьогодні залишається відкритим.
Насторожує те, що за останні два роки це вже друге порушення прав дитини, які гарантовані Конституцією України (ст. 46 та ст. 52). У грудні 2022 року моїй підопічній дитині не зробили перерахування розміру допомоги у зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати та соціальних виплат. З труднощами, але довела в Управлінні соцзахисту хибність у трактуванні нормативних документів, проблему вирішили без суду. Думаю, і щодо інших дітей теж мали місце подібні порушення.
Підсумовуючи ці події, мушу зазначити, що на всі мої звернення і розуміння посадовців, що порушення існує, я не бачила їх бажання хоч би шукати шляхи виправлення ситуації. Навпаки, вони робили все, щоб унеможливити вирішення питання на користь дитини».
Після того, як пані Людмила порушила цю проблему і довела, що були порушені права дитини та що виплати за успіхи в навчанні не впливають на соціальні виплати, її підопічній зробили перерахунок і виплатили кошти. От тільки чи всім дітям зробили перерахунок, нам так і не вдалося дізнатися? Як, власне, і позицію Управління освіти та Департаменту соціального захисту щодо цієї ситуації загалом. Ми намагалися зателефонувати в обидва управління, проте в жодному з них не знайшлося людини, яка може прокоментувати це питання журналісту.
Марія Пучинець