Впродовж 2018 року набули чинності зміни до українського законодавства, що регламентує надання житлово-комунальних послуг, в тому числі обслуговування газових мереж.
Відтепер за стан газопроводів у всіх будинках та офісах відповідає їхній власник – чи то фізична особа, ОСББ чи управитель. Для догляду за газопроводами вони мають обрати і укласти договір із сервісною компанію, що має відповідний дозвіл.
Про це 20 лютого на прес-конференції повідомили керівники ПАТ «Чернігівгаз».
Переведення даного виду робіт з монопольних в ринкову площину зобов`язує Закон України «Про надання житлово-комунальних послуг», зміни в Правилах безпеки систем газопостачання та Наказ Міненерговугілля від 10 травня 2018 р. № 250. З огляду на це, з серпня 2018 року ПАТ «Чернігівгаз» припинило виконання робіт з планово-технічного обслуговування та випробування на щільність внутрішньобудинкових систем газопостачання.
«Відтепер ці роботи виконуватимуться на договірних засадах на умовах вільного ринку. Власникам житла треба бути готовими, що відповідальність за безпечне користування газом в оселях тепер повністю покладено на них. І в першу чергу визначитися з сервісною компанією та укласти з нею договір, — наголосив технічний директор «Чернігівгазу» Віталій Черчович. — Порядок та види робіт, які входять до техобслуговування мереж визначаються Міненерговугілля. Втім, ця інформація поки що не була оприлюднена і не доведена до відома облгазів».
«Чернігівгаз» залишається відповідальним за надійну та безпечну експлуатацію розподільних газопроводів до межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін. При цьому за стан мереж всередині житлових будинків та нежитлових приміщень після точки розмежування відповідає власник таких будівель або балансоутримувач – ЖРЕД, ОСББ або управитель. Такою точкою для багатоквартирного будинку, як правило, є засувка на вводі газової труби до будинку. В приватних будинках – місце врізки/приєднання до розподільчого вуличного газопроводу. А за безпечну експлуатацію мереж у квартирі чи приватному будинку та за справність газових приладів відповідає сам споживач.
«Визначення зон відповідальності та детальну інформацію щодо газифікованого об`єкту містить спеціальний акт, затверджений Кодексом ГРМ. Він є невід'ємною частиною Типового договору розподілу природного газу і має бути укладений з кожним споживачем – юридичною особою для багатоповерхівок, або фізичною для приватних будинків. На сьогодні по 65% житлових приміщень такі акти вже є», — поінформував головний інженер «Чернігівгазу» Євгеній Денисенко.
«Чернігівгаз», як сервісна компанія може здійснювати на договірних засадах техобслуговування та ремонт будинкових систем газопостачання та газових приладів на платній основі, згідно розроблених калькуляцій за всіма видами робіт. Для укладання договору потрібно звернутися до Центру обслуговування клієнтів філії газової компанії свого міста або району. Договір і додаток до нього мають типову форму однакову для юридичних і фізичних осіб. Законом запропоновано декілька моделей співпраці – колективний, індивідуальний договір та для різних категорій споживачів. За бажанням господар може мати і колективний, і індивідуальний договір з надавачем послуг.
Вартість робіт залежатиме від їх виду та обсягу – протяжності газогонів, кількості приладів, їх типу та періоду обслуговування, і розраховується індивідуально для кожного клієнта. З прейскурантом цін кожен споживач може ознайомитись в усіх Центрах обслуговування клієнтів газової компанії і на сайті «Чернігівгазу» в підрозділі Ваша безпека.
Ще в минулому році «Чернігівгаз» попередив всіх балансоутримувачів про розірвання старих договорів на техобслуговування газових мереж. Втім, дотепер у компанії немає жодних відомостей щодо укладених договорів нового зразку.
Слід зазначити, що за минулий рік фахівці «Чернігівгазу» здійснили перевірку майже 124 тис. домогосподарств. Аварійною службою загалом було опрацьовано 21,5 тис заявок на витік газу.
Загальнодержавна статистика нещасних випадків, пов`язаних з використанням газу в побуті, і зафіксованих Держслужбою України з питань праці, свідчить про ріст кількості таких випадків. Так у 2018 році сталося 65 випадків, 135 осіб постраждало, з них загинуло – 79. У січні 2019 року сталося 14 аварій, в яких постраждало 34 людини, 16 з них загинули — всі від отруєння чадним газом.
Наталія Свириденко