П’ятниця, 4 Квітня 2025   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
За рік у поліцію надійшло понад 60 тисяч звернень щодо шахрайства

За рік у поліцію надійшло понад 60 тисяч звернень щодо шахрайства


Нині на віртуальних торгівельних майданчиках в Інтернеті можна зустріти безліч сайтів з продажу товарів зі значними знижками. І в гонитві за вигідними пропозиціями користувачі часто натрапляють на фальшиві онлайн-магазини, створені шахраями. Наприклад, як Hascom.ua. Тобто, за привабливими цінами на всіх охочих чекають лише...

Лише збитки. Як працює ця афера та як уникнути пастки шахраїв – про це розповідає нашим читачам начальник відділу протидії онлайн-шахрайствам Департаменту кіберполіції Національної поліції України Олександр Ульяненков.

За даними судового реєстру, лише торік надійшло понад 60 тисяч звернень щодо шахрайства. Найбільше випадків пов'язані з аферами в онлайн-купівлі — головні приманки зловмисників, карколомні ціни та привабливі бонуси до товарів.

Наведу приклад. Військовий Олександр теж потрапив на гачок до аферистів. Хлопець звик замовляти спорядження через інтернет, тож для служби замовив медичний підсумок на одному із сайтів. Однак товару так і не отримав. Перейшов на посилання, переслав кошти, оформив замовлення, вказав потрібні адреси й вибрав оплату одразу, вказавши необхідні реквізити банківської картки. Невдовзі з картки хлопця списали кошти. Замість зазначених трьох тисяч за товар він заплатив вісім — стільки становив його ліміт оплат в інтернеті. Аби з'ясувати, у чому ж проблема, повернувся на сторінку магазину та помітив сумнівні деталі. Неправильний переклад навіть, не кажучи вже про те, що вся локалізація з англійської на українську була не точною. До того ж деякі плашки на сайті, де він зробив покупку, взагалі не відкривалися. Він на них натискав, а вони були не клікабельні.

Як виявилось, військовий натрапив на фішинговий сайт – підроблений вебресурс, який маскується під справжній. За лічені хвилини шахраї копіюють дизайн, логотипи та контент дійсних маркетплейсів, аби потім роздобути особисту інформацію покупців та провернути фінансову аферу. Таким чином, користувач  зазначає всі свої банківські реквізити, номер телефону, картки, код, час дії, тобто такі дані, які дозволяють відновити доступ або отримати повний доступ до онлайн-банків.

Окрім сайтів-двійників, шахраї створюють власні фейкові магазини. Вони діляться на два типи. Перший – так званий лендінг – односторінковий сайт для реклами та продажу товарів, які мають попит. Другий – повноцінний фальшивий інтернет-магазин з каталогом та власним дизайном. За словами експертів, створення таких сайтів займає у шахраїв мінімум часу. Якщо сайт робиться автоматично, то декілька хвилин. Якщо робиться гібридно, автоматично плюс вручну, то декілька годин. Тобто це не дні, не тижні. Це години, максимум день.

Основні пропозиції на подібних сайтах – низька ціна і методи агресивного маркетингу. Під приводом обмежених знижок та розпродажів шахраї змушують покупців діяти поспіхом. За даними кіберполіції, такі дії пробуджують у покупців жадібність та вимикають здатність думати раціонально. Це можуть бути такі тригери або слова, які вони постійно підбирають: «Це тільки сьогодні, тільки зараз, швидко». Експерти зазначають, що відстежити шахраїв – складне завдання. Щоб уникнути покарання, зловмисники хостять сайти за кордоном. Для цього існують спеціальні дата-центри нелегальних ресурсів. Для збереження анонімності використовують дропи – людей, які за винагороду передають свої персональні та платіжні дані. Раджу скористатись відкритим реєстром, де він є в публічному доступі, про те, чи такий, чи інший підприємець існує. І чи така взагалі компанія існує. Тому що вона може бути припинена або ж не здійснювати взагалі діяльність.

Аби не потрапити на гачок до шахраїв, у поліції радять не надавати особистих даних, перевіряти гіперпосилання та наповнення сайту, обирати після плату за товар та створити окрему банківську карту для онлайн-шопінгу. Якщо ви стали жертвою подібної афери, юристи радять не зволікати та одразу писати заяву в поліцію.

У вигляді доказів мати скріншоти листування з продавцем та обов'язково квитанції оплати товару. Блокуються подібні сайти не миттєво, лише за запитом правоохоронних органів. У разі доведення провини зловмисниками загрожує від 3 до 12 років позбавлення волі.

Спеціально для видання bilahata.net


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

© 2025 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/