Без сумніву, шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Тож примушення їх до шлюбу не допускається. Також кожній парі, яка одружується, відомо, що присутність нареченого та нареченої в момент державної реєстрації їхнього шлюбу є обов’язковою.
Про порядок реєстрації шлюбу та інші нюанси стосовно цього питання розповідає читачам інтернет-газети «Біла хата» Юлія Вікторівна ОРЄШКІНА, заступник начальника реєстраційної служби – начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції у Чернігівській області.
З якого віку дозволяється укладати шлюб?
Дійсно, вільна згода двох людей, які реєструють свій шлюб, має обов’язковий характер. Така обов’язкова норма закріплена у статті 24 Сімейного кодексу України. До того ж, державна реєстрація шлюбу через представника не допускається. Про це йдеться у статті 34 цього ж кодексу.
Право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років (стаття 22 Сімейного кодексу України).
За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам (стаття 23 Сімейного кодексу України).
Як правильно подати заяву на реєстрацію шлюбу?
Жінка та чоловік, які бажають зареєструвати шлюб, подають особисто письмову заяву за встановленою формою до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. Якщо жінка і (або) чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про державну реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису (ів) на якій засвідчено нотаріально, можуть подати їх представники. Повноваження представника мають ґрунтуватись на нотаріально посвідченій довіреності.
Особи, які подали заяву про державну реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими.
Якщо державна реєстрація шлюбу у визначений день не відбулася, заява про державну реєстрацію шлюбу втрачає чинність після спливу трьох місяців від дня її подання (стаття 28 Сімейного кодексу України).
За заявою наречених державна реєстрація шлюбу проводиться в урочистій обстановці(стаття 33 Сімейного кодексу України).
У які терміни реєструється шлюб?
Шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про державну реєстрацію шлюбу.
За наявності поважних причин керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану дозволяє державну реєстрацію шлюбу до спливу цього строку.
У разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, шлюб реєструється у день подання відповідної заяви, або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця (стаття 32 Сімейного кодексу України).
Де можна зареєструвати шлюб?
Шлюб реєструється у приміщенні органу державної реєстрації актів цивільного стану.
За заявою наречених державна реєстрація шлюбу проводиться в урочистій обстановці.
За заявою наречених державна реєстрація шлюбу може відбутися за місцем їхнього проживання, за місцем надання стаціонарної медичної допомоги або в іншому місці, якщо вони не можуть з поважних причин прибути до органу державної реєстрації актів цивільного стану (стаття 33 Сімейного кодексу України).
У цих випадках наявність поважної причини повинна бути підтверджена документально.
Які документи, необхідні для реєстрації шлюбу?
При державній реєстрації шлюбу подаються паспорти або паспортні документи наречених.
Особа має право на повторний шлюб після розірвання шлюбу та одержання свідоцтва про розірвання шлюбу або рішення суду, яке набрало законної сили (стаття 116 Сімейного кодексу України).
Повторний шлюб реєструється органом державної реєстрації актів цивільного стану за умови пред’явлення особами, які раніше перебували в шлюбі, документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу (частина друга стаття 14 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
Державна реєстрація шлюбу засвідчується Свідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Про державну реєстрацію шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, які зареєстрували шлюб, робиться відмітка із зазначенням прізвища, імені, по батькові і року народження другого з подружжя та місця і дати такої реєстрації (пункт 25 розділу 2 глави ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).
Як визначається вибір прізвища при реєстрації шлюбу?
Наречені мають право обрати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя або надалі іменуватися дошлюбними прізвищами.
Наречена, наречений мають право приєднати до свого прізвища прізвище нареченого, нареченої. Якщо вони обоє бажають мати подвійне прізвище, за їхньою згодою визначається з якого прізвища воно буде починатися.
Складення більше двох прізвищ не допускається, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить наречена і (або) наречений.
Якщо на момент реєстрації шлюбу прізвище нареченої, нареченого вже є подвійним, вона, він має право замінити одну із частин свого прізвища на прізвище другого. (стаття 35 Сімейного кодексу України).