Суббота, 16 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Як здійснюється радіологічний контроль деревини на Чернігівщині?


Ліс2Про радіологічний контроль лісопродукції в Чернігівській області розповідає Віктор Солодкий, головний спеціаліст відділу лісового господарства Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Від радіоактивного забруднення — внаслідок Чорнобильської катастрофи 1986 року — найбільше постраждали ліси Київської, Житомирської, Чернігівської, Рівненської та Волинської областей. У цих регіонах зосереджено майже 40% лісових площ України, на які припадають значні обсяги заготівлі деревини, харчової і технологічної сировини.

Зелені масиви Придесення, зокрема ліси Корюківського, Семенівського, Холминського, Чернігівського, Остерського та Ніжинського держлісгоспів зазнали радіоактивного впливу.

Слід зазначити, що забруднення територій аварійними викидами викликало застосування низки заходів для мінімізації наслідків радіоактивного забруднення. Одним з таких заходів є радіаційний контроль.

Ліс3

На підприємствах лісової галузі радіаційний контроль проводиться для того, щоб була встановлена радіаційна безпека лісівників та всіх споживачів лісогосподарської продукції як в Україні, так і за її межами.

Безпосередньо радіологічний контроль цієї продукції здійснюють радіологічні лабораторії, що організаційно утворені як юридичні особи (наприклад, ДП «Рівненська…» та «Чернігівська лісова випробувальна лабораторія»), або як лабораторії науково-дослідних установ (Поліського філіалу УкрНДІЛГА, Київської та Новгород -Сіверської ЛНДС).

Отож радіологічна служба обласного управління лісового та мисливського господарства, до складу якої входить і ДП «Чернігівська ЛВРЛ» та інженери-радіологи лісогосподарських підприємств, була створена для того, щоб не допускати випуску «забрудненої» продукції і забезпечити належні умови праці людей, зайнятих на виробництві.

Працює радіологічна лабораторія з 2006 року. І весь цей час її очолює Олександр Солодкий. Колектив невеликий: інженер радіолог-хімік Олена Одинець та інженер-радіолог Світлана Коваленко і бухгалтер Наталія Іваненко.

Вся діяльність державного підприємства «Чернігівська ЛВРЛ» базується на загальнодоступності, прозорості і професійності виконавців робіт.

У 2014 році випробувальна лабораторія була акредитована на незалежність і технічну компетентність та право проведення робіт із визначення вмісту радіонуклідів у продукції лісового господарства до 2019 року. Також вона має санітарний паспорт на право проведення акредитованих робіт, що стосуються галузі. Атестовані і робочі місця.

Лабораторією придбано спектрометричний тракт типу СЕГ-001 АКПС і модернізовано програмне забезпечення спектрометра.

Потрібно підкреслити, що Чернігівська лісова випробувальна лабораторія працює у повній відповідності до законодавства України та вимог стандартів і нормативних документів. Щороку вона проводить дослідження понад 5 тисяч зразків лісопродукції і співпрацює як з державними лісогосподарськими підприємствами, так і приватними.

Підлягає суворому радіологічному контролю деревина, яка пропонується споживачам.

Всі новорічні ялини чи сосни, що перед зимовими святами продаються держлісгоспами Сіверщини, теж проходять відповідний контроль.

До речі, у минулому році пересувною лабораторією було проведено обстеження працівників Семенівського, Холминського, Корюківського та Чернігівського держлісгоспів — на внутрішнє опромінення спектрометром внутрішнього опромінення.

На виконання Орхузької конференції, адміністрація кожного лісогосподарського підприємства у зоні радіоактивного забруднення, спираючись на результати спектрометричних досліджень проб на вміст нормованих радіонуклідів у компонентах лісу, повинна забезпечити гласність і доступність для населення інформації про радіаційну ситуацію на території діяльності підприємства.

Віктор Солодкий, головний спеціаліст відділу лісового господарства Чернігівського ОУЛМГ


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/