Сіянці можна вирощувати в живильних кубиках і горщиках. При цьому способі можна подовжити період росту сіянців у порівнянні з посівом у ґрунт на 30–45 днів. Це має велике значення для рослин із довгим вегетаційним періодом.
Горщики роблять розміром 6×6–7 сантиметрів із поглибленням 1–1,5 см з 3 частин торфу, 1 частини перегною, 0,5 коров’яку, удвічі розведеного водою. Із 1 кг суміші готують 4 горщик. Виготовляють їх узимку чи перед самим посівом. Потім їх встановлюють у парники із гноєм, що розігрівся.
У горщики пікірують по одному сіянцю чи висівають по 1–2 насінини, що наклюнулися. Надалі проводять підгодівлю, а з настанням безморозної погоди — загартування розсади, для чого знімають рами з парників. Коли рослини розів’ють 5–6 справжніх листків, їх висаджують у відкритий ґрунт. За 3–4 години до виймання розсади парники рясно поливають. Висаджують розсаду на такій же відстані, як при пікіруванні.
Горщики з розсадою ставлять у борозенку глибиною 8–10 см, причому стежать, щоб рослини були висаджені на 2–2,5 см глибше, ніж вони росли в парниках. Після посадки сіянці рясно поливають і мульчують сухою землею, щоб горщики не пересихали. Подальший догляд такий же, як за посівами чи пікіруваними рослинами.
Спосіб вирощування сіянців у розсадниках із насипним ґрунтом необхідно застосовувати в зоні з дуже бідними підзолистими ґрунтами. Із цією метою влаштовують бетонні чи дерев’яні короби, у які насипають ґрунт шаром 20–25 см. Ґрунт складається з 5 частин дернової землі, 3 — компостованого торфу, 2 — річкового піску. Насіння висівають навесні чи восени, в останньому випадку — на глибину 1–3 сантиметри, а зверху мульчують тирсою шаром 5 сантиметрів. Навесні обпилювання забирають.
При весняному посіві насіння зашпаровують на глибину 2–4 см. При утворенні сіянцями 2–4 справжніх листків їх проріджують на відстані 4–5 см. Подальший догляд полягає в прополюванні, розпушуванні, поливі.
Володимир ЧЕРНИШ, садівник-любитель