Органами прокуратури Чернігівської області приділяється особлива увага питанням додержання земельного законодавства та захисту інтересів держави у земельній сфері, у тому числі щодо законності прийняття органами виконавчої влади та місцевого самоврядування рішень про надання земельних ділянок у власність та користування, їх вилучення, продажу та зміни цільового призначення.
Про це повідомили в прокуратурі Чернігівської області.
З огляду на аграрну специфіку регіону в постійному полі зору перебувають питання використання земель сільськогосподарського призначення, у тому числі щодо надання їх у власність.
Земельним кодексом України передбачено, що правом на безоплатну приватизацію земель громадянин може скористатися лише один раз по кожному виду використання. Проте окремі особи цим правом зловживають, отримуючи у власність по 2 земельні ділянки сільгосппризначення.
До прикладу, одна з фізичних осіб, уже використавши право на приватизацію 2 га земель для ведення особистого селянського господарства в Чернігівській області, у 2018 році звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Київській області із заявою про виділення 2 га землі в межах однієї з сільських рад Білоцерківського району. Після набуття ділянки у власність, громадянином її відчужено на користь іншої особи за договором купівлі-продажу.
Реагуючи на грубе порушення вимог законодавства, прокурор звернувся з позовом до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області, рішенням якого позовні вимоги задоволено у повному обсязі.
Наразі на розгляді в судах знаходиться ще понад 20 аналогічних позовів щодо майже 400 га земель.
Також у ході реалізації представницьких повноважень встановлено факт прийняття однією з сільських рад Прилуцького району рішення про передачу в оренду фізичній особі – підприємцю трьох земельних ділянок площею майже 50 га для ведення городництва строком на 25 років. Рішення прийнято з порушенням вимог законодавства, зокрема без проведення земельних торгів.
На усунення порушень прокурор звернувся з позовами до суду, проте вже у ході розгляду справи, усвідомлюючи обґрунтованість позовних вимог, між органом самоврядування та фізичною особою-підприємцем укладено додаткові угоди про припинення дії договорів оренди земельних ділянок загальною площею майже 50 га, строк дії яких завершувався лише у 2041 році. Ділянки повернуто за актом приймання-передачі у комунальну власність.
Вживаються заходи представницького реагування і за фактами безгосподарського використання земель.
Так, за результатами проведеної роботи установлено, що фізичній особі розпорядженням місцевої адміністрації від 30.10.1996 надано у постійне користування земельну ділянку площею 25 на території однієї з сільських рад Корюківського району для ведення фермерського господарства.
В подальшому речове право на землю посвідчено державним актом.
Водночас громадянином фермерське господарство не створено, ділянка за цільовим призначенням не використовується, що згідно ст. 143 Земельного кодексу України є підставою для примусового припинення прав на землю.
На усунення порушень прокурор звернувся з позовом до суду з вимогою припинити право постійного користування земельною ділянкою, який задоволено.
Також, за заявою прокурора в судовому порядку встановлено факт припинення права постійного користування землею на території однієї з сільських рад Чернігівського району та віднесено ділянку площею 25 га до земель запасу.
Загалом вже в поточному році судами задоволено 26 позовів у сфері земельних відносин на суму понад 250 млн грн, площа реально повернутих у державну чи комунальну власність та попереджених до вибуття земель склала майже 1,7 тис га.
На розгляді в судах ще залишається 30 позовів вказаної категорії на 6,5 млн грн, тож робота з цих питань триває.