Пенсіонер склав довіреність на отримання його пенсії сусідом. Через деякий час у зв’язку з деякими обставинами, він вирішив відмінити своє попереднє рішення. Як можна скасувати довіреність, засвідчене нотаріусом?
Про це розповідає читачам «Білої хати» Тетяна ПОЗНЯК, провідний спеціаліст відділу нотаріату Головного управління юстиції у Чернігівській області.
Спочатку зазначу, що Цивільний кодекс України, зокрема частина третя статті 244, визначає довіреність, як письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.
Відповідно до статті 58 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси або посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, посвідчують доручення, складені від імені однієї або кількох осіб, на ім’я однієї або кількох осіб. Дії, які належить вчинити представнику, мають бути правомірними, конкретними та здійсненними.
Представництво за довіреністю припиняється у разі:
— закінчення строку довіреності;
— скасування довіреності особою, яка її видала;
— відмови представника від вчинення дій, що були визначені довіреністю ; припинення юридичної особи, яка видала довіреність;
— припинення юридичної особи, якій видана довіреність;
— смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності, смерті особи, якій видана довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності.
Однією з підстав припинення представництва за довіреністю є її скасування. Відмова від цього права є нікчемною.
У разі необхідності скасування довіреності особа звертається до нотаріуса із заявою про її скасування. Нотаріус при одержанні заяви про скасування довіреності або передоручення робить про це відмітку на примірнику довіреності, що зберігається у справах нотаріуса та відмітку в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій (підпункт 6.2 пункту 6 глави 4 розділу ІІ Порядку.
Довіреності у разі припинення їх дії підлягають обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей (далі – Єдиний реєстр). Нотаріус вносить відомості до Єдиного реєстру у день отримання заяви про скасування довіреності.
Єдиний реєстр довіреностей – це комп’ютерна база даних, у якій здійснюється обов’язкова реєстрація посвідчених нотаріусами довіреностей, а також передоручення за ними, припинення їх дії.
Для підтвердження факту внесення інформації до Єдиного реєстру нотаріус виготовляє витяг про внесення реєстраційного запису до Єдиного реєстру у двох примірниках, один з яких залишається у нотаріуса, а другий – надається особі, яка видала довіреність (пункти 2.12, 2.13 Положення про Єдиний реєстр довіреностей, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.12.2006 №111/5).
Частиною другою статті 249 Цивільного кодексу України встановлено, що довіритель зобов'язаний у разі скасування виданої ним довіреності негайно повідомити про це представника, а також третіх осіб, для представництва перед якими була видана довіреність.