Четверг, 21 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Як отримати статус арбітражного керуючого?


ВласенкоПро підготовку осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) розповідає Юрій Власенко, начальник Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області. 

Порядок отримання статусу арбітражного керуючого дуже схожий на порядок отримання права на адвокатську або нотаріальну діяльність, а саме: необхідне проходження стажування й навчання, складання кваліфікаційного іспиту й отримання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, яке видається на безстроковий термін. Передбачені також такі вимоги до арбітражного керуючого, як наявність стажу роботи за фахом не менше 3 років або 1 року на керівних посадах після отримання повної вищої освіти та знання державної мови.

Процедура отримання статусу арбітражного керуючого регулюється Наказом Міністерства юстиції України  «Про затвердження Положення про систему підготовки і перепідготовки осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), та підвищення кваліфікації і перепідготовки арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), їх підготовки у справах про банкрутство страхових організацій» затверджене наказом Міністерства юстиції України від 27.12.2012 № 1973/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.01.2013 за № 6/22538 зі змінами та доповненнями відповідно до Наказу Міністерства юстиції України від 03.09.2014 № 1461/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.09.2014 за № 1070/25847 в якому визначено порядок підготовки і перепідготовки осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, порядок підвищення кваліфікації і перепідготовки арбітражних керуючих та підготовки у справах про банкрутство страхових організацій.

Міністерство юстиції України, як державний орган з питань банкрутства та його територіальні підрозділи організовують систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації арбітражних керуючих.

Підготовка осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, складається з двох етапів: перший — навчання осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого; другий — стажування осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого.

Цей порядок не є вичерпним та складається з певних етапів, які пов’язані з проходженням навчанням та підготовки.

Арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) може бути громадянин України, який має повну вищу юридичну або економічну освіту, стаж роботи за фахом не менше трьох років або одного року на керівних посадах після отримання повної вищої освіти, пройшов навчання та стажування протягом шести місяців у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства, володіє державною мовою та склав кваліфікаційний іспит.

Навчання осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), полягає у проведенні навчальними закладами (установами), які відповідають встановленим  вимогам, навчальних курсів з отримання знань у сфері відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом і здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) під час провадження справи про банкрутство з видачею сертифіката про проходження навчання у сфері відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Строк проведення курсів становить не менше одного календарного місяця.

Проведення курсів завершується проведенням у закладі, який здійснював навчання, підсумкового заліку. Порядок проведення підсумкового заліку визначається закладом і затверджується його керівником. У разі успішної здачі заліку заклад не пізніше ніж у п'ятиденний строк з дня здачі заліку видає особам сертифікат про проходження навчання у сфері відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом за відповідною формою.

Департамент на підставі письмових повідомлень закладів про намір проводити курси формує перелік закладів, що проводять курси, та забезпечує його розміщення на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України в мережі Інтернет.

Існує перелік обов’язкових питань, за якими проводиться навчання осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого які затверджені Наказом Мініства юстиції України.

Даний перелік питань складається з галузевих розділів, які містять відповідні актуальні питання. А саме розділи по банкрутству, економіці, цивільному законодавству та договірних відносинах, господарському законодавству, господарському процесу, трудовому та пенсійному законодавству, виконавчому провадженні, приватизації та оцінці майна, державній реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, контролю за господарською діяльністю суб’єктів господарювання та відповідальність за порушення законодавства у сфері банкрутства.

Особа, яка має намір пройти стажування, звертається до Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі за місцем реєстрації місця проживання або місця перебування із заявою про надання інформації про кандидатури керівників стажування.

Стажування може пройти особа, яка отримала сертифікат про проходження навчання осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).

Керівником стажування особи, яка має намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, є арбітражний керуючий, який відповідає встановленим вимогам.

Зарахування на стажування і строк його проходження оформляються наказом керівника стажування, який надсилає копію цього наказу в Головне управління юстиції за місцезнаходженням свого офісу.

Під час стажування керівник стажування залучає стажиста до надання допомоги керівнику стажування під час здійснення ним заходів щодо відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом не менше ніж у 3 справах.

Строк стажування осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, становить не менше 6 місяців.

За результатами стажування керівник стажування складає відгук про проходження стажування особою, яка має намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого до Кваліфікаційної комісії арбітражних керуючих для вирішення питання про допуск до складення кваліфікаційного іспиту і в свою чергу Кваліфікаційна комісія, яка діє при Міністерстві юстиції України, перевіряє здобуті спеціальні знання осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражних керуючих та приймає рішення про видачу свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражних керуючих.

Сучасне суспільство потребує висококваліфікованих фахівців у сфері фінансового оздоровлення й банкрутства підприємців-боржників. Новели законодавства щодо скасування ліцензування арбітражних керуючих, надання їм статусу незалежної професійної особи, введення допуску до професії через систему незалежного автоматизованого тестування усунуть хибне уявлення про арбітражного керуючого як про підприємця, діяльність якого спрямована перш за все на отримання власного прибутку.

Отже, такі зміни у законодавстві є надзвичайно важливими і актуальними, а їх практичне впровадження забезпечить підвищення професіоналізму арбітражних керуючих та підвищить авторитет професії та якість надання послуг.

Юрій ВЛАСЕНКО


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/