Четверг, 21 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Як ламають стереотипи життя у Батуринській територіальній громаді


Наприкінці минулого року 16 населених пунктів із трьох місцевих рад (Батуринської міської, Матіївської та Городищенської сільських) утворили на Чернігівщині Батуринську об’єднану територіальну громаду. До неї увійшли: Матіївка, Обірки, Каціри, Прохори, Мости, Шумейкине, Голубів, Лісова Поляна, Лопатин, Веселівка, Бондарівка, Нове Полісся, Городище, Часниківка, Шумин і Батурин. Як змінилося життя в громаді за півроку – з’ясовувати журналісти під час прес-туру, ініційованого Чернігівським центром розвитку місцевого самоврядування.

Нині в громаді проживає 4300 людей. У місті Батурин – 2900 жителів. До новоутвореної громади мають намір доєднатися ще деякі села Бахмацького району. Якщо це здійсниться, громада матиме 5200 жителів, що є бажаною для розвитку цифрою. Жителі краю децентралізацію підтримали і спротиву не чинили. Наразі ОТГ має таку структуру: відділ освіти, земельний відділ поєднаний з відділом економічного розвитку, бухгалтерський відділ, є головний спеціаліст із юридичних питань і головний спеціаліст із кадрових питань, активно працюють сільські старости.

На території цієї ОТГ розташовані Національний історико-архітектурний заповідник «Гетьманська столиця» і мистецький хутір Обирок, тому в пріоритеті фестивальний і «зелений» туризм, мале і середнє підприємництво в сфері харчування, транспорту, готельних послуг. Як позитивний приклад, п’ять років у Батурині працює готельно-ресторанний комплекс «Вітрила Маклая» з музеєм і сувенірною крамничкою. Крім цього, у громаді налаштовані на розвиток фермерства, «зелених» технологій, виробництво й переробку сільгосппродукції.

Дитячий садок «Дзвіночок» у Батурині (як приклад інфраструктурних перетворень) став першим пунктом зупинки журналістів. Тут зроблено ремонт і постійну проблему – брак місць – вдалося частково розв’язати. Але поки що в садочковій будівлі залишається шкільна класна кімната і зала для засідань міської ради. У планах – усю будівлю повністю віддати на потреби дитсадка.

Окраса центру Батурина – Будинок культури, капітальний ремонт якого був зроблений за часів президентства Віктора Ющенка – просторий, охайний, добре мебльований і оснащений. Тут проходять концерти, розважальні заходи для молоді, працюють гуртки художньої самодіяльності.

У селі Городище великих змін поки що немає, але важливо, що весь бюджет залишився на місці. Це дало змогу переобладнати приміщення, побудоване 21 рік тому як дитсадок, на сільську амбулаторію. Минулого року за рахунок субвенції з Державного фонду замовили технічну документацію. Відбувся тендер на 3 млн. 100 тис., держава виділила 1 млн. 700, решта – своє фінансування. Вже провели 70% робіт, цього року закінчиться переобладнання за рахунок місцевого бюджету. Торік устигли закупити стоматологічне обладнання, придбали й оргтехніку для амбулаторії. Запрошують на роботу хорошого фахівця.

Квартира для сімейного лікаря площею 120 кв. м з усіма зручностями розташовується в цьому ж приміщенні. Опалюватиметься амбулаторія твердим паливом. У Городищі діє школа, туди ж переведений дитсадок – у результаті створений навчально-виховний комплекс. Минулого року там замінили 70% вікон на енергоефективні. Староста написала проект і отримала гроші з міжнародної програми ПРОООН. Тож проектну діяльність у громаді мають наміри продовжувати.

У селі Матіївка також час не гають. Доки тепло – роблять ремонт-реконструкцію приміщення сільської ради: утеплюють, міняють вікна і покрівлю, переплановують. Тепер тут буде розташована і бібліотека, і фельдшерсько-акушерський пункт, і приміщення для роботи старостату.

Звісно, не обійшлося без відвідин Національного заповідника «Гетьманська столиця». Кількість туристів за перше півріччя порівняно з минулим роком зросла тут на 6 тисяч. Це переважно відвідувачі з Чернігівщини й Сумщини, їдуть з Полтавщини, Київщини й навіть Харківщини, є туристи із-за кордону. Нині популярністю користується виставка «Ясновельможні гетьмани, життя заради України». Це – воскові фігури трьох гетьманів, життя яких тісно пов’язане з Батурином: Дем’ян Ігнатович (на прізвисько Многогрішний), Іван Мазепа і Пилип Орлик, виготовлені за спонсорські кошти. До Дня Незалежності України планують установити фігури ще двох очільників козацької держави: Івана Самойловича і Петра Дорошенка.

«Зелений» туризм у Батуринській ОТГ розвивається і через те, що 10 років тому в селі Обірки оселилося мистецьке подружжя зі столиці – Леонід Кантер і Діана Карпенко. На той час там жило кілька літніх людей, а сьогодні вирує культурно-мистецьке життя, проводяться пленери, кінопокази, форуми, волонтерські табори і заходи для дітей і молоді, творчі проекти. Зокрема, традиційним став фестиваль «Хліб своїми руками»: учасники власноруч сіють зерно, жнуть урожай серпами, обмолочують ціпками, мелють борошно, замішують тісто і випікають хліб. Учасники фестивалю – творча молодь, студенти, волонтери, підприємці, ветерани АТО з родинами, відомі люди, жителі мегаполісів.

Цьогоріч в Обирку вперше проводився фестиваль «Мама Африка», унікальний не лише для нашої області, а й для країни. Його мета – подолати стереотипи у сприйнятті одне одного, налагодити спілкування й більше дізнатися про самобутню культуру народів Африки. Цьому допомагали африканські танці, музика, дегустація національних страв, перегляд фільмів, покази одягу й прикрас, майстер-класи для дітей, дружнє спілкування біля вогнища та під час різноманітних спільних справ.

Організатор фестивалю «Мама Африка» – режисер, продюсер, мандрівник Леонід Кантер – із гордістю розповів, що міжнародній команді волонтерів удалося створити свято, яке робить людей щасливими. І все це – без алкоголю, тютюну чи наркотиків. Переважна частина фестивальних заходів відбувалася просто неба. Концертна сцена розмістилася посеред поля, на кінозалу й виставковий павільйон перетворилися старенькі селянські хати, а для африканського ярмарку були споруджені намети під солом’яним чи очеретяним дахом. Усе це нагадувало африканські поселення. Фестиваль відвідало загалом близько 600 гостей.

Людмила ПЕТРЕНКО


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/