Чернігівський політклуб проаналізував початковий процес щодо позачергових виборів до Верховної ради по 206 в/о. Така незаангажована аналітика, на наш погляд, є цікавою з точки зору нинішньої ситуативної «політичної» проблематики. З цим оглядом пропонуємо ознайомитися й вам, шановні наші читачі. Й гадаємо, що Чернігівський політклуб й надалі аналізуватиме виборчий процес у Чернігові та області, про що своєчасно повідомлятимемо й ми своїх читачів.
Ідеальний кандидат – хто він?
Перш ніж аналізувати основних гравців 206 округу, давайте визначимо основні вимоги до кандидатів. Який народний депутат зміг би бути корисним для країни і для нашого регіону?
- Конструктивний. Український політикум страждає від бездумного популізму. Реальні справи і робота завжди краще яскравих лозунгів.
- Нові підходи. Ми маємо обрати людину, яка буде на боці реформ і внесе свіжий подих в законодавчі ініціативи парламенту.
- Досвід. Для ефективної роботи в парламенті депутат має розуміти специфіку роботи і механізми досягнення цілей.
- Лобіст місцевих інтересів. Працюючи в парламенті, мажоритарник повинен переконувати колег та відстоювати потреби й інтереси округу.
На жаль, на перемогу виборчій боротьбі грають інші характеристики. Це виборча стратегія, ресурси і час. Проаналізуємо, який стан справ у 206 окрузі на старті.
Перші гравці на полі
Ще до оголошення виборчої кампанії, деякі кандидати почали проявляти активність по 206 округу. Враховуючі стислі терміни кампанії, ранній старт є скоріше плюсом для кандидата.
Одним з перших почав проявляти активність на окрузі Максим Микитась – керівник будівельної корпорації «Укрбуд». Зокрема, привітав чернігівців зі святом Пасхи та прив’язав себе до регіону Чорнобилем, де народився, веде будівництво і про який зняв документальний фільм. Сильним аргументом кандидата стала підтримка міського голови Атрошенка, який двічі впевнено перемагав по 206 округу і зараз активно агітує за свого наступника. Окрім адмінресурсу і кадрів команди Атрошенка, Максим Микитась має значний фінансовий ресурс і проводить масову системну роботу по Чернігівському і Ріпкинському районах. Агітаційні матеріали про кандидата заполонили ЗМІ Чернігова і районів. Чи знайдуть конкуренти протидію ресурсному кандидату?
Ще один активний гравець на окрузі – Єгор Фірсов, позбавлений депутатства в березні 2016 року. Молодий політик з Донецька хоче повернутися в парламент і обрав для цих цілей Чернігівський 206 округ. Кандидат вперше заявив про свої наміри балотуватися в ефірі Шустер LIVE і згодом обурив чернігівську спільноту замовним включенням з Чернігова в цьому ж шоу. Фірсов намагається активно спілкуватися з виборцями, розмістив по місту рекламні конструкції та декілька бігбордів. Місцеві активісти приписують кандидату співпрацю з чернігівським забудовником Юрієм Тарасовцем, що може мати негативні репутаційні наслідки.
Молодий радикал Дмитро Блауш розпочав свою кампанію з відвідин храмів округу. Свій політичний образ він копіює з лідера Олега Ляшка, підтримкою якого хоче здобути голоси протестного електорату. Це може бути сильним аргументом в сільських місцевостях, де є велике невдоволення владою і працюють популістські гасла. Блауш також застосовує провокації на заходах конкурентів, що чітко вписується в образ радикала. В той же час молодий політик ризикує так і залишитися в тіні лідерів перегонів, не запропонувавши нічого нового. Так вже було по 205 округу, коли його «зняли» з перегонів в угоду іншому кандидату. За чи проти кого він буде грати цього разу?
В боротьбу по 206 округу включився й демальянсівець Ігор Андрійченко. Він вже має базову підтримку в місті, завдяки участі у виборах по 205 округу та своїй роботі у міській раді. Проте його впізнаваність у районах близька до нуля. Андрійченко намагається агітувати на зустрічах у селах району і в місцевих ЗМІ. Очевидно, що ресурсів для ефективної боротьби у кандидата обмаль і його сильною стороною можуть бути перспективні ідеї і результати роботи в Чернігові.
Юрій Власенко від Батьківщини також буде змагатися за голоси протестного електорату. Основний ресурс кандидата – це партійний рейтинг, а також можлива підтримка звільненої з полону Надії Савченко.
Довго тримали інтригу щодо кандидата представники політичної групи Наш Край. Колишній градоначальник Олександр Соколов міг би внести гостроту в виборчу кампанію, проте відмовився від участі в боротьбі за крісло нардепа.
Серед інших кандидатів варто відмітити аграрника Григорія Ткаченка, який вже нашумів через роздачу лампочок, свободівця Володимира Федорка, який може отримати підтримку патріотично налаштованих виборців, представницю оппоблоку Лідію Гаєвську, яка забере собі частину протестного електорату, представника Самопомочі Олександра Кириндася, який забере собі партійний рейтинг і може провести доволі ресурсну кампанію.
Перспективи
Виборча кампанія обіцяє бути брудною з велико кількістю скандалів. Вже зараз ми бачимо ряд порушень і елементів нечесної боротьби. Кандидати готові боротися до останнього, що може супроводжуватись провокаціями і скандалами. Сегмент консервативного виборця представлений одним лідером, в той час як за опозиційний електорат борються ціла низка сильних кандидатів. До часу закінчення реєстрації обійшлося без сюрпризів, проте вагомий вплив можуть зіграти VIP агітатори, що відвідають Чернігівщину.