Пятница, 29 ноября 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Ворогу не вдасться стерти пам'ять про нашу культуру та історію

Ворогу не вдасться стерти пам'ять про нашу культуру та історію


Світова спільнота 18 квітня відзначає Міжнародний день пам’яток історії та визначних місць. В Україні цього дня святкують День пам’яток історії та культури. Мета цього дня – привернути увагу та нагадати суспільству про розмаїття культурної спадщини, створеної, а найголовніше – збереженої, для наступних поколінь зусиллями людства. Девіз Міжнародного дня пам’яток та визначних місць – «Збережемо нашу історичну батьківщину».

У цей день хотілося б привернути увагу до унікальної пам’ятки Батурина – Воскресенської церкви. Саме ця церква була збудована гетьманом Кирилом Розумовським. У 1803 р., згідно із заповітом гетьмана, стала місцем його останнього спочинку.

У час повномасштабного вторгнення ворога на нашу землю, ми розуміємо, що війни залишають свій слід і на культових спорудах. Тому увага суспільства має бути прикута до їх відновлення та збереження.

Одним із провідних завдань Національного заповідника «Гетьманська столиця» є всебічне вивчення, дослідження та популяризація пам’яток Батурина. російсько-українська війна, попри сподівання ворога, лише згуртувала наукову та музейну спільноти. У час, коли ворог знищує наші пам’ятки, історики заповідника відкривають нові факти та зберігають пам'ять про нашу культуру, історію.

Так, завдяки наполегливому пошуку істориків заповідника у фондах Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки ім. В. Г. Заболотного вдалося виявити цінні, досі невідомі загалу, світлини Воскресенської церкви Батурина – усипальниці гетьмана Кирила Розумовського. На жаль, повоєнна історія Воскресенської церкви на сьогодні маловивчена та недостатньо досліджена. Віднайдені фото – унікальна можливість поглянути на церкву по-новому.

Воскресенська церква Батурина. 1947 р. Автор І. Шмульсон. Зібрання ДНАБб ім. В. Г. Заболотного

Завдяки співпраці з ДНАБб ім. В. Г. Заболотного, ми можемо представити фото загалу. Ці світлини до зібрання бібліотеки були передані у 2008 р. Науково-дослідним інститутом теорії історії архітектури та містобудування. Також фонди бібліотеки збагатили матеріали Державного підприємства «Всеукраїнський науково-методичний та дослідно-інформаційний центр архітектурної спадщини».

Фотографії Воскресенської церкви зроблені у 1947 р. Ісроелем Шмульсоном. Він був архітектором тресту «Будмонумент» (нині – НДІ «УкрНДІпроектреставрація»). Неодноразово обстежував стан архітектурних пам’яток у Батурині. У 1950 р. громада Воскресенської церкви виступила ініціатором ремонтних робіт у храмі. Із віднайдених фото добре видно. Що церква потребувала негайного відновлення. Саме спеціалісти тресту «Будмонумент», зокрема й І. Шмульсон, розробили проєкт реставрації храму. Під час таких експедицій, ймовірно, були зроблені знімки Воскресенської церкви.

Нехай напівзруйнований силует Воскресенської церкви – пам’ятки архітектури національного значення буде нагадуванням всім, що всупереч намаганням ворога стерти нашу спільну пам'ять, ми повинні її оберігати і зберігати для наступних поколінь!

Тетяна Оксінь, історикиня Національного заповідника «Гетьманська столиця»


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/