«Сімдесятдвійку» модернізували, а танки Т-64 і Т-72 обладнують сучасними цифровими радіостанціями.
На ДП «Київський бронетанковий завод» цей танк обладнали протикумулятивними екранами, нічним прицілом, новим двигуном...
Під час модернізації «сімдесятдвійки» інженери ДП «Київський бронетанковий завод» урахували побажання військових з огляду на досвід, здобутий під час АТО
До речі, за часів СРСР траки «сімдесятдвійки» здіймали куряву в Алжирі, Кенії, Конго, Судані та Ефіопії, здолали тисячі кілометрів шляхів у багатьох інших країнах світу. Це танки другого покоління, доволі популярні за кордоном не лише кілька десятків років тому, а й нині. Близько п’ятнадцяти модифікацій Т-72 експортували в країни Варшавського договору, а також у Фінляндію, Індію, Ірак, Іран і Сирію. Цю бронетехніку використовували в ірано-іракському конфлікті, у Лівані, Югославії, Перській затоці…
У чому ж відмінність нової версії Т-72АМТ від попередньої? У тюнінгованому варіанті Т-72АМТ спочатку навіть складно розгледіти колишній Т-72А, з його класичною напівсферичною формою башти. У новій модифікації конструктори застосували протикумулятивні екрани по периметру башти. Тож у разі влучення в танк боєприпасу, встановлена система захисту значно підвищує живучість екіпажу. Розташований навколо корпусу й башти танка комплекс динамічного захисту «Ніж» ефективно убезпечує від влучання бронебійних снарядів, кумулятивних засобів ураження та ударно-кумулятивних боєприпасів. Збалансований розподіл цього динамічного «щита» робить і корпус, і башту танка захищенішими.
На Т-72АМТ передбачено встановлення приладів нічного бачення із електронно-оптичними перетворювачами третього покоління. Отже танк буде зрячим навіть вночі. Такі прилади передбачено для всіх членів екіпажу.Тут вже вмонтували нічний приціл для навідника, що дає можливість стріляти керованою ракетою «Комбат», а також зенітно-кулеметну установку 12,7 мм, яка дозволяє вести вогонь з кулемета із закритим люком. До речі, керована ракета «Комбат» має напівавтоматичне наведення по лазерному променю та здатна на відстані 5 км пробити не менше ніж 750 мм броні, при цьому завдяки тандемній головній частині повністю ігнорується динамічний захист. Потужності «Комбата» достатньо для знищення найзахищеніших танків противника.
Зазнала змін і ходова частина. Гусеничні стрічки та ведучі колеса запозичили в Т-80, що робить їх хід м’якшим. У того ж Т-80 узяли ідею з відкидними гумовими щитками, які спереду прикривають гусениці, й встановили передній пиловідбійник. Це робить керування танком комфортнішим. До речі, для зручності на кормі машини встановили відеокамеру, що спрощує виконання маневру в обмежених проходах. Тепер, рухаючись назад, механік-водій бачитиме на екрані монітора чітку картинку, куди саме треба їхати. Це досить актуально під час виконання бойових завдань у промислових зонах та населених пунктах.
Щодо силового агрегата, то замість старого В-46 на Т-72АМТ встановили двигун В-84-1, який за однакової витрати палива додає потужності у 80 к. с. і є пристосованішим до умов інтенсивної експлуатації. Відтепер для запобігання перегріву двигуна встановлено датчики зі світловими та звуковими сигналізаторами, які вчасно попереджають механіка-водія про критично допустиму температуру охолоджувальної рідини й тиск мастила у моторі. Інженери заводу подбали й про встановлення енергоагрегата (має вихід на 220 вольт) для живлення системи управління вогнем у разі вимкнення двигуна й для підзарядження акумуляторів танка.
Модернізація Т-72А до версії АМТ навіть дещо змінює традиційне візуальне сприйняття «сімдесятдвійки». Обвіс, що тут застосований і працює на захист, також робить танк сучаснішим. На Т-72АМТ замість морально застарілих та ненадійних танкових радіостанцій Р-123 встановили нові цифрові радіостанції від турецької компанії Aselsan та української «Либідь К2». Це допоможе не тільки покращити якість зв’язку, але й надійно його захистити. Навігаційна система СН-3003 «Базальт», якою зараз обладнаний Т-72АМТ, дає змогу командиру чітко орієнтуватися навіть на невідомій місцевості.
Робота з обладнання сучасними цифровими радіостанціями танків та з адаптації технологічних рішень від турецької компанії Aselsan до потреб ЗС України відбувається з участю української компанії Everest. Тепер наші танкові екіпажі матимуть надійний захищений від перешкод зв’язок як між танками свого підрозділу, так і з командуванням вищого рівня. Радіостанції працюють у межах 50 км між об’єктами, мають режим ППРЧ, що забезпечує роботу в умовах потужних радіоперешкод із боку ворога. Ці станції гарантують надійне шифрування голосової інформації й даних.
Турецькі радіостанції є вже адаптованими та без жодних доопрацювань гарантують взаємодію танкових екіпажів з іншими сухопутними підрозділами. Раніше такої можливості танкісти не мали, що значно ускладнювало координацію дій на полі бою. Танкісти й піхотинці просто не могли чути один одного, бо їхні засоби зв’язку працювали в різних діапазонах. Установлять на танки й спеціальну гарнітуру. З її допомогою піхотинці, які перебувають неподалік, зможуть мати прямий голосовий контакт з екіпажем бронемашини. Це особливо важливо під час виконання бойових операцій. На базі нових цифрових радіостанцій від компанії Aselsan можливе створення єдиного інформаційного поля, у якому взаємодіятимуть бойові машини взводу, роти чи батальйону. Це є першоосновою для автоматизації процесу бойових дій на тактичному рівні.
Підготував Ярослав МЕЛЬНИЧУК
«Народна армія»