Неділя, 16 Лютого 2025   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Відлуння війни. Сторінки військового часу


Монітор Смоленськ

Монітор Смоленськ

Дев'ятого травня — всесвітній день перемоги над гітлерівським фашизмом. Вільно зітхнула Європа та й багато інших країн різних континентів. Але найбільше і найстрашніше постраждала Україна та український народ. Війна двічі прокотилася нашою територією. Перший раз — коли німці наступали, а другий — коли фашистські орди, озлоблені й дуже часто морально та фізично зломлені, «котилися» в обійми до свого фюрера.

Серед когорти багатьох міст свій внесок у перемогу над ворогом зробив і Чернігів. Тут у жовтні 1943 року, лютому 1944 року фактично була сформована Дніпровська військова флотилія. Тут був штаб флотилії, її керівництво, стояли скуті льодом кораблі.

Згідно з архівними даними, міськвиконком військовим виділив для зимівлі аж 8 напівзруйнованих будинків. Моряки їх привели в більш-менш придатний для проживання стан і в них зимували. 8 разів фашистські диверсійні групи готували дуже великі диверсії для знищення кораблів. Але моряки зірвали підступні задуми фашистів. Жодної диверсії фашистам здійснити не вдалося.

Монітор Смоленськ

Монітор Смоленськ

Саме завдяки героїзму бронекатерів Дніпровської флотилії генералу Рослому вдалося успішно штурмувати Берлін. Крім цього, моряки вели розвідку прирічкових берлінських кварталів, своїм кулеметним вогнем наносили потужні удари по гітлерівцях. Ці швидкохідні броньовані кораблі німцям не давали спокою ні вдень, ні вночі.

А головне — через німецьку річку Шпрег уже в Берліні за кілька днів, буксуючи понтони, вони перевезли 16 тисяч бійців, 600 гармат, 27 танків, величезну кількість возів зі зброєю та бойовим спорядженням. Очолюючи загін напівглісерів у боях при штурмі Берліна в ніч на 23 квітня 1945 року, лейтенант Михайло Михайлович Калінін під шквальним вогнем противника почав переправу наших частин через річку Шпрег.

Спочатку він із невеликою групою напівглісерів вийшов на розвідку. На глісері, на якому він перебував, убило командира. Він узяв на себе і керування глісером. Завдання було виконане.

У боях був двічі поранений, нагороджений орденами Червоного Прапора, Червоної Зірки, медалями «За відвагу», «За бойові заслуги», польським орденом «Хрест хоробрих».

31 травня 1945 за проявлені мужність і героїзм під час штурму Берліна і Рейхстагу йому присвоїли звання Героя Радянського Союзу. Я розповів тільки про одного героя, а їх на Дніпровській флотилії було аж 21. Сотні й сотні військових моряків нагород жені багатьма орденами та медалями, а вся флотилія отримала найвищу нагороду — орден Ушакова. Вона стала Червонопрапорною.

Нам, чернігівцям, приємно усвідомлювати, що Дніпровська військова флотилія, сформована в нашому місті, дійшла до Берліна, проявивши виняткову мужність і героїзм у боях із фашистськими загарбниками. Моряки підняли на Рейхстазі свій військово-морський прапор і залишили свої горді, переможні написи на стінах фашистського лігва.

Нам є чому вчитися, є кого наслідувати, своєю працею, навчанням і добрими справами примножувати славні традиції військових моряків.

Дуже шкода, що досі ніхто не взявся і не розробив цю тему.

Володимир ШИЛО, історик, ветеран військово-морського флоту, капітан 1 рангу, м. Чернігів

Від редакції

Як повідомив редакції флотський офіцер, голова Чернігівського пошукового військово-патріотичного клубу «Дніпровці», капітан 1 рангу Володимир Федорович Шило, нині на завершальній стадії його книга «Вогняні фарватери монітора «Смоленськ», яку він створює у співавторстві з іншим флотським офіцером — керівником «Київського військово-патріотичного товариства» капітаном 3 рангу Олександром Миколайовичем Чудновцем.

Книга написана на основі архівних документів, спогадів учасників тих буремних подій, листів…

Автори звертаються до всіх мешканців області з проханням. Якщо ви маєте будь-які матеріали стосовно монітора «Смоленськ», інших кораблів флотилії, пишіть, телефонуйте. Те ж саме і щодо кораблів Дніпровської військової флотилії, яка восени 1943 року і взимку 1944 року була створена в Чернігові. Кораблі флотилії із жорстокими боями дійшли до Берліна, і моряки встановили прапор на Рейхстазі, а також залишили свої флотські підписи на його стінах.

З усіх питань стосовно цих подій звертайтесь у Чернігові за телефонами: 60-48-09 та моб. 095-285-30-15.

Розповідь Володимира Шила читайте у друкованому випуску тижневика «Біла хата» від 15 травня.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

© 2025 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/