Роман Семешко: «Ми живемо не на острові, а в суспільстві, тож повинні й діяти разом в інтересах усієї громади».
Спілкуватися з Романом Семешком дуже цікаво: відчувається різнобарвність поглядів та експресивного мислення. І незважаючи на те, що він за освітою – правник, а отже люди такого фаху здебільшого звикли до штампів та стандартів, він − прогресивних поглядів людина.
Під час розмови з Романом, я ловив себе на думці стосовно основних принципів, які б відображали його життєве кредо. А поспілкувавшись, не вагаючись, зрозумів: бути потрібним людям – ось що визначає життєвий шлях чернігівця Романа Семешка. Для нього ці слова , як дороговказ, який вкарбували ще з дитинства його батьки.
Рід Романа Семешка походить саме з Чернігівщини. Його батько народився на хуторі Семешків Талалаївського району а після навчання, як молодий спеціаліст, був направлений на Харківщину. Тож характер майбутнього юриста формувався ще з дитинства саме на Слобожанщині, де його батьки починали свою трудову біографію, а згодом – переїхали за направленням на Луганщину.
Мабуть не випадково, а через певний внутрішній поштовх до своїх кореневих початків, Роман у 1994 році переїхав на Чернігівщину і звідтоді вже нікуди не виїжджає.
Потяг до рідного краю
У Чернігові Роман закінчив престижний на той час юридичний технікум з відзнакою (з червоним дипломом) за спеціальністю бакалавр права, а потім, коли він став юридичним коледжем соціального профілю, ще й цей заклад. Працюючи у Чернігові, Роман навчався на заочній формі в Національній юридичній академії Ярослава Мудрого у Харкові (напрямок судово-прокурорської діяльності по спеціальності «Правознавство»). Згодом молодий юрист закінчив ще й Одеську національну юридичну академію за кваліфікацією інтелектуальної власності. Звідтоді він і працює у цій сфері. На сьогодні має відповідну акредитацію саме з цього напрямку. Напевно що через це, як я дізнався від знайомих Романа, «за очі» його називають «інтелектуальним юристом».
Щоправда, щоб досягти такого «титулу», необхідно було пройти чималий трудовий шлях, аби відточити свою майстерність до досконалості. Тож починав він юридичну діяльність і з лекторства в Чернігівському інституті підвищення кваліфікації працівників освіти, і в управлінні освіти, і в профспілках… Де б він не працював, завжди до нього зверталися і колеги, і працівники з інших служб за правовою допомогою. Так здобуті знання реалізовував у практиці. І вже тоді молодому спеціалісту довелося захищати інтереси багатьох членів «освітянської» профспілки, у т.ч. і право на надбавки за вислугу років, і право на зарплатню, додаткові гарантії і таке інше.
Переломним моментом у подальшій трудовій біографії стало те, що Чернігівська обласна адміністрація рекомендувала Романа Семешка на роботу до Міністерства освіти і науки України на посаду головного державного інспектора з питань інтелектуальної власності.
Працюючи на цій відповідальній посаді, Роман висловлював свої пропозиції та бачення, які інколи йшли врозріз з офіційною доктриною вищого керівництва галузі. Під впливом обставин, які виникли тоді, а це було під час правління Віктора Януковича, йому довелося думати про іншу роботу. І врешті-решт, у вересні 2011 року, Роман за власним бажанням залишає «інтелектуальну інспекцію», яка чим далі, то все стрімкіше перетворювалася в бюрократичний апарат, що поволі вписувалася в існуючу систему тодішнього владного режиму.
Якраз з цього періоду для Романа Семешка відкривається зовсім нова сторінка в юридично-правовій сфері – він іде в середній бізнес.
Як фахівцю, йому пропонують у 2011 році очолити Всеукраїнську асоціацію з управління аудіовізуальними правами «АРМА-Україна». У даний час він є виконавчим директором цієї організації, яка спеціалізується на наданні телекомунікаційних послуг: ліцензуванні кабельних операторів та інших суб’єктів господарювання, які у своїй діяльності безпосередньо використовують авторські права.
Роман Семешко також є керівником Чернігівської «Молодіжної спілки юристів», яка була утворена ще у 2002 році, навколо якої об’єдналися молоді правники: працівники суду, прокуратури, адвокати – всього біля 20-ти фахівців юридичної галузі.
Ще започатковуючи цю громадську організацію, ініціатори ставили на меті вже тоді свої можливості використовувати задля забезпечення захисту інтересів місцевої громади. Для цього вони почали приймати активну участь в різних цільових програмах, спрямованих на наданні безоплатної правової допомоги.
Цікаво, що учасники «Молодіжної спілки юристів» спочатку створили Школу молодого правника, в рамках якої запропонували прокурорським працівникам проводити спільно з ними навчання учнів старших класів загальноосвітніх шкіл обласного центру поглибленим основам правознавства. Наслідки такої співпраці не забарилися – учні 10-11 класів чернігівських шкіл на «правових» олімпіадах показували чудові результати. Більш того − Роман Семешко особисто ініціював перед обласною прокуратурою Програму, згідно якої кращим випускникам й активним учасникам Правової школи, надавалися направлення на вступ до вищих юридичних навчальних закладів країни, зокрема, до Національних юридичних академіях у Харкові та Одесі, а також до Київського Національного університету ім.Т.Г. Шевченка.
Така Програма, які діяла протягом 5-ти років, дала можливість не лише молодим людям з обласного центру, а й сільським хлопцям та дівчатам навчатися безкоштовно в престижних вузах країни, а це, погодьтеся, на сьогодні, дуже значна допомога нашій молоді.
Майдан і війна
Особливою сторінкою в житті Романа Семешка є активна участь під час революційних подій на Майдані майже два роки тому.
− Можна зараз оцінювати ці події по-різному, але тоді я був впевнений, що влада Януковича не зможе далі ефективно й достойно рухати країну вперед, − дізнається Роман Семешко. − Українці заслуговують на більш гідне й достойне життя, ніж вони мали тоді й мають в даний час. Тож коли я знаходився в самому епіцентрі тих буремних революційних подій, то думав про одне – аби Революція гідності перемогла задля майбутнього нас з вами і країни в цілому… На жаль, не так сталося, як думали українці…. Нам здавалося, що прийшли нові люди до влади і будуть від того позитивні зміни, але як бачимо, цього не сталося».
Як юрист, Роман Семешко з професійної точки зору розцінює події на Сході нашої країни, як справжнісінькі військові дії, і аж ніяк не АТО.
− Це ніщо інше, як підміна термінів. Яка може бути антитерористична операція, коли зовнішній ворог вдерся на нашу територію? – обурюється Роман. – Це цілком реальна війна. У нашому законодавстві взагалі не існувало такого поняття, як АТО. Не було жодного правового акту, який би вводив у правову площину дії, що виникли на Донбасі, і які підігнали під назву «антитерористичної операції». Це абсолютно не вірно, бо є конкретне втручання у справи суверенної держави Україна… Я знаю тих людей-східняків, бо жив більше десяти років на Донбасі, – у них тоді там не було такого ставлення до центру й до інших регіонів нашої держави.
Роман Семешко вважає, що зовнішня сила скористалась ситуативною можливістю, при якій наша влада дійсно втратила вплив на усі сфери життя в регіоні, насамперед, що характерно відрізнялося на початковій стадії зовнішньої агресії, – інформаційного простору.
Роман дуже добре знає, бо батько його залишився на Луганщині, що багато людей, які не підтримують сепаратистів, сповнені бажанням переїхати на мирні території, де війни не має, але вони не впевнені, що й нинішня влада забезпечить їх усім необхідним. А підстави такі є, адже ж переселенці, які вимушені були кинути свої домівки і оселилися в інших місцях, позбавлені роботи, немає у них і житла – як хочеш, так і живи. Насамперед, як вважає юрист Семешко, така ситуація виникла, перш за все, через відсутність державної політики, правового виховання і правової культури.
Роман Семешко досить просторо й предметно розмірковує про проблеми у нашому суспільстві й про те, що українці здобули незалежність відносно «легко», а от захистити її, доводиться такими втратними, на жаль, наслідками. З 1991 року, з самого початку народження країни, не була прийнята всебічна й повномасштабна державна програма, переконаний юрист, яка б діяла на розвиток нації та зміцнення незалежності. Ідеї взаємної підтримки, взаємної допомоги, ідеї розвитку та становлення нації, не були сформовані, як слід.
Після початку воєнних дій на Донбасі, однодумці Семешка і сам він почали всіляко допомагати хлопцям, які захищають від зовнішніх сил країну в так званій зоні АТО. Юристи постійно співпрацюють з жіночою волонтерською сотнею «Самооборони Чернігівщини», іншими волонтерськими організаціями. За сприяння Романа Семешка у Чернігові, ще у 2014 році, створено Центр правової допомоги учасникам АТО та їхнім сім’ям. Це вже потім на теренах країни з’являться подібні центри, а тоді – це був один із перших правових осередків, в якому надавалася реальна юридична допомога тим учасниками антитерористичної операції, хто її потребував і потребує зараз. Саме завдяки ініціативі та наполяганням цього центру, а також злагодженій роботі волонтерських та громадських організацій, Чернігівська міська рада прийняла Програму допомоги учасникам АТО. Спектр дії цієї Програми різноманітний − це й надання матеріальної допомоги, виділення земельних наділів, медичне забезпечення тощо. А взагалі коло проблем, що пов’язані з учасниками АТО або їх сім’ями – це окреме питання, яке й потребує самостійного розгляду та висвітлення. Бо якраз вирішення цих проблем, є ключовими у діяльності політичної партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП», обласну регіональну парторганізацію якої очолює Роман СЕМЕШКО.
Звичайно, що не лише «військовою» темою обмежується діяльність партії «УКРОП» − вона охоплює дуже багато напрямків, а це й захист інтересів малого та середнього бізнесу, поліпшення екології, водопостачання, енергозбереження, захист соціально незахищених верств населення, охорона здоров’я, тарифна політика, якість послуг ЖКГ, створення товариств відповідальних власників житла (ОСББ)… По кожному з цих та інших напрямків напрацьований або знаходиться в стадії розробки план дій. І особливо значне місце у діяльності партії «УКРОП» відведено літнім людям та інвалідам, які далеко не завжди в змозі отримати хоча б якісну правову та своєчасну соціальну допомогу…
***
Під час спілкування з багатогранним у мисленні Романом Семешком, я дізнався, що він полюбляє, серед інших, твори Ернеста Хемінгуея та Сент-Екзюпері …
− Мені подобаються, наприклад, рядки Джона Донна, які передують книгу Хемінгуея «По кому дзвонить дзвін», − розповідає Роман. − Про те, що людина не може бути островом. Ми живемо в соціумі, на великому материку. Якщо ми віддаляємося від нього, ми можемо просто зникнути, нас віднесе в невідоме. А отже, ми живемо в єдності, ми − материк. А якщо це так, то ми й зобов'язані жити для всіх, незважаючи на те, що у кожного з нас є свої сім’ї, діти і ми, і це природно, повинні перш за все дбати за них. Але ж ми живемо, як я сказав, не на острові, а в суспільстві!
Таке судження має суттєве значення й для міського голови. Тож не випадково, напевно що, Роман Семешко і балотується на цю посаду політичної партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП», аби працювати виключно в інтересах всієї громади славного й древнього міста над Десною. І якщо його називають «інтелектуальним юристом», то мабуть вже настав час обрати й інтелектуального мера…
Сергій ВІТЕР