Чернігівщина, звісно, багата на ліси. Чи не тому кожний новий керівник області серед стратегічних напрямків діяльності зазначає лісову галузь найголовнішою та найперспективнішою. До того ж, приватні інтереси керівників різних структур теж вбачають у цьому певний зиск.
А відтак природні ресурси стають наживою для багатьох людей, які шукають і знаходять легкі шпарини для набивання своїх кишень і через лісовий грошовито-прибутковий шлях.
Як не прикро, а вже увійшло у звичку для таких трелювальників лісу по-згубному відноситися до лісів. Що я маю на увазі? А те, що заготовачі деревини, трелювальники лісу залишають за собою після вирубки (випилювання) великі площі, на яких виростає або суцільний бур’ян, або розсіяні кущі-чагарники. Таких занедбаних площ на місці, де ще недавно були лісові масиви, на Чернігівщині повнісінько. І, здається, до цього нікому нема діла. Знищують цілі лісові плантації, які потім захаращуються, а поновленням лісу або взагалі не займаються, або тільки на папері для звітування.
А звідси тягнеться ланцюжок і до інших деревинно-лісових афер. Напівлегальні фірми й досі займаються обробкою деревини у таємний спосіб. Стільки контролюючих служб в Чернігові, а дивись ? толку від них жодного в сенсі відсутності належного інспектування-ревізування, через що відбувається «лісова» безгосподарність. Бо не працює по-справжньому контролююча система, яка повинна починатися з моменту надання дозволу на трелювання, офіційної вирубки лісу (неофіційної не повинно взагалі бути), перевіркою фактичної кількості та обумовлених місць вирубки (бо в документі дозвільному зазначається одна цифра на вирубку відповідної площі, а реально випилюється в декілька разів більше), і закінчуючи контролем кількості фактично висаджених нових насаджень. А цього зовсім не робиться, от тому й такі нікудишні справи. Якщо так і далі буде продовжуватися, то скоро багатий на ліси Сіверський край перетвориться у широкий степ.
І лише громадськість, не чекаючи поки рак свисне, починає вже зараз бити на сполох!
Наприклад, представники Об'єднання «Самопоміч», «Ніжинського Антикорупційного бюро» та «Правого сектора» фіксують незаконну вирубку лісів на територіях «Агролісу» в Чернігівській області.
Нещодавно ними були зафіксовані корупційні схеми з розкрадання лісів на територіях лісництва. Як повідомляють їхні представники, ними й раніше були виявлені подібні випадки, але ніяких позитивних змін ніхто не робить. Це стосується й керівника комунального підприємства «Агроліс» Донця і керівника тамтешнього підрозділу Залозного, хоча вони добре обізнані в цій справі, до того ж були проінформовані про результати попередньої перевірки-рейду громадськими активістами.
Місцеві громади в різних районах області, а це й Ріпки, Щорс, Городня, Мена, Ніжин все частіше задумуються над тим, чому така незаконна й масова вирубка лісів відбувається у наш час? І чи не мають власного інтересу в таких корупційних схемах й місцеві начальники з різних сфер, а не тільки в області та столиці, і не лише в лісовій галузі?
Не так давно ніжинські активісти спіймали на «гарячому» декілька нечесних на руку громадян, які з порушенням діючого законодавства займалися незаконною вирубкою лісу. Затриманих осіб, як і годиться, передали місцевим правоохоронцям. В даний час провадяться (о, диво!) навіть слідчі дії за виявленими фактами. На результат сподівається як сама ніжинська громада, так само очікуємо і ми, в редакції нашого видання. Одне тішить: активісти Ніжина заявили про те, що від своїх добрих намірів не відступлять і впевнено знають, у яких напрямках рухатися далі, щоб дістатися до верхівки айсберга. От тільки чи не посунеться якось «невідомою» силою кудись далі ? в інше місце цей айсберг?
Сергій ПРАВДЮК, спеціально для «Білої хати»