Пізньої осені в саду здійснюють профілактичні роботи проти шкідників і хвороб саду. Роблять підживлення органічними добривами. Міжряддя суниці розпушують із внесенням перегною або попелу. Після перших заморозків знімають на землю пагони винограду, за винятком зимостійких сортів, прикопують або вкривають листям чи гілками хвойних.
За сухої теплої погоди білять стовбури і скелетні гілки плодових дерев вапном або глиною для захисту від весняних сонячних опіків, що призводить до розтріскування кори. Весняна побілка перешкоджає рухові шкідників із землі до крони дерева, а також слугує для естетики саду.
Триває посадка саджанців плодових і ягідних дерев та чагарників, зокрема зимостійких культур та тих, що рано розпускаються ( аґрус, смородина, порічки). Для весняної посадки готують ями, ретельно заправляючи їх органікою і так залишаючи до весни. При цьому не треба садити молоді деревця на місце старих дерев через виснаженість ґрунту, деяку отруйність його виділеннями старих дерев, накопичення шкідників та шкідливих організмів.
Більша половина шкідників саду зимують у ґрунті, тому дієвим методом боротьби з ними у цей час є перекопування землі в пристовбурних кругах, під кущами та в міжряддях. Перекопування робить їх доступними для впливу морозу та полегшує здобування шкідників птахами і ґрунтовими хижаками. При цьому стовбури старих дерев треба очистити тупим ножем або шкребком від моху, лишайників та відлущеної кори, а вже потім побілити.
Для захисту стовбурів плодових дерев від гризунів їх обв'язують стеблами соняшника, очерету, полину або іншими. При цьому треба звернути увагу на нижню частину обв'язки — вона має бути трохи занурена в землю, щоб миші не могли проникнути до кори дерева.
Згрібають опале листя в купи для компосту. Мульчують ґрунт під яблунями та грушами. Вирізають старі гілки смородини та порічок.
Михайло КУРДЮК, кандидат сільськогосподарських наук, с. Тростянець Ічнянського району