У ґрунті на площах чернігівського Полісся недостатньо продуктивної вологи, відзначають фахівці обласного центру з гідрометеорології, через що у відмінному стані знаходиться лише 22% посівів.
***
За даними Чернігівського обласного центру з гідрометеорології на сьогоднішній день озимі на Чернігівщині перебувають у стані зимового спокою. В той же час фахівці центру зазначають, що через мінімальну температуру ґрунту на глибині залягання вузла кущіння знижується подекуди до 9-11º, що може бути загрозливо для перезимівлі озимого ріпаку та деяких інших сільськогосподарських культур.
А ось відоме товариство на Чернігівщині та Київщині «Земля і воля» по-справжньому б’є тривогу і зазначає, що стан озимих в регіоні викликає стурбованість через складні погодні умови.
різкий перепад температур, відсутність сніжного покриву ─ величезний стрес для озимих культур. Не менш негативно вплинула на рослини і посуха, яка почалася з середини липня і викликала збільшення періоду посівної. Як результат ─ в південних районах Чернігівщини місцями зволоженість ґрунтів була настільки низькою, що зерно не проросло.
За даними Інформаційної компанії «ПроАгро» (http://www.proagro.com.ua) у 2014 році озимі в області посіяно на 225 тис. га, що на 20 тис. більше, ніж в 2013 р. Але стан посівів викликає занепокоєння. Аграрії відзначають: такої посушливої осені, як минулого 2014-го року, не було вже кілька десятків років.
«Засуха почалася з середини липня, нетипова погода викликала подовження періоду посівної, хтось сіяв по наукових рекомендаціях, хтось чекав опадів. Тому цей процес розтягнувся в часі», ─ розповів директор департаменту агропромислового розвитку Чернігівської ОДА Олександр Савченко.
У ґрунті недостатньо продуктивної вологи, відзначають фахівці обласного центру з гідрометеорології. Тому у відмінному стані знаходиться лише 22% посівів, у задовільному ─ 54, а решта ─ в слабкому і розрідженому.
За словами Олександра Савченка, за 10 днів плюсової температури, яка існувала до початку недавніх морозів, навіть в деяких районах вегетація відновилася. Дещо поліпшили ситуацію дощі і відтавання снігового покриву, але сильно воно не позначилося на поліпшенні. За інформацією чиновника, значний вплив справила стресова температура, зокрема, різкий перепад з плюсової до 10-15-мінусової. А це ─ удар по озимих. Така ситуація може негативно вплинути на рівень врожаю, кажуть аграрії. Як і підвищення цін на паливно-мастильні матеріали ─ тому добрив було внесено менше запланованого.
Крім зернових, в області посіяли майже 24 тис. га ріпаку. Культура ця дуже примхлива і вимоглива до температурного режиму. «На сьогоднішній день вже є дані, що 4 тис. га повністю загинуло, решта під великим питанням ─ фаза розвитку була недостатня, є великий ризик, що всі ці площі будуть пересіяні навесні», ─ повідомив Олександр Савченко.