Вторник, 3 декабря 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Український патріот із Луганська, якого влада ненавиділа і зневажала


19 грудня 1920 р. в селищі Юріївка на Луганщині народився Микола Данилович Руденко, поет, письменник, громадський діяч, засновник Української Гельсінської групи.

Бездоганна біографія (пролетарське походження, фронтовик) відкривала перед ним перспективи партійної кар’єри. Наприкінці 1940-х – секретар парткому Спілки письменників України, член Київського міськкому КПУ. Як згадував пізніше: «Довго я залишався з глибокою вірою у велику справу комуністичної партії, був вірним сталінцем, багато написав присвячених вождю віршів, була навіть поема про Сталіна».

Однак наприкінці 1960-х починає переосмислювати життєві цінності, стає дисидентом. За правозахисну діяльність у 1974-му виключений із КПРС, а в 1975-му – з Спілки письменників України та заарештований за «антирадянську пропаганду». Незабаром звільнений за амністією як учасник німецько-радянської війни. Був примусово підданий психіатричній експертизі.

Микола Руденко з дружиною Раїсою. Фото: uahistory.com.

Микола Руденко з дружиною Раїсою. Фото: uahistory.com.

Один із засновників і перший голова Української Гельсінської групи, створеної 9 листопада 1976-го. Того ж дня його квартиру в Києві закидали цеглою. Повторно заарештований за три місяці. Квартиру конфіскувала держава, а всі його твори вилучені з бібліотек.

Звільнений під тиском громадськості у 1987-му, емігрував до США. Позбавлений громадянства СРСР.

rudenko-foto-2Повернувся в Україну 7 вересня 1990-го, реабілітований. Лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка за роман «Орлова балка» (1993). У 2000-му присвоєно звання Герой України.

Помер 11 квітня 2004-го в Києві, похований на Байковому кладовищі.

…Пишайся тим, що ти не завойовник –

В неволі ще нікого не тримав.

Землі чужої не топтавши зроду,

Свою стеріг із косами в руках.

Пишайся цим, мій праведний народе,

Бо то найвищий подвиг у віках.

Не той здолав, хто вилив більше крові

Чи напустив на душі туману –

Твоя могутність у твоїх любові

До колосків на рідному лану.

(Микола Руденко. «Моєму народові»)

Сергій ГОРОБЕЦЬ, Український інститут національної пам`яті


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/